Правителството на Венесуела излезе с официална позиция, разгласена от външния министър на страната Хорхе Ареаса, в която се осъждат неспирните агресивни действия срещу интересите на венесуелския народ, упражнявани от администрацията на отиващия си президент на САЩ Доналд Тръмп. Изразява се възмущение, че до последния си момент на власт екипът на Тръмп предприема все нови и нови стъпки в тази посока чрез „конфискуване на венесуелска собственост, възпрепятстване на възможността за свободна търговия, посегателство над венесуелските петролни ресурси” и т.н. Отбелязва се, че тази „безмилостна агресия”, погазваща международното право, е продължила през всичките четири години на управлението на Тръмп. В заключение на позицията на Каракас е посочено: „Венесуела се надява, че рано или късно виновниците ще отговорят пред международното правосъдие за вредите, нанесени от тях на венесуелския народ”.
Междувременно стана ясно, че и новата администрация на встъпващия президент на САЩ Джо Байдън ще продължи досегашния американски курс спрямо венесуелското правителство. В свое представяне пред комисията по външна политика на Сената предвиденият за нов държавен секретар Антъни Блинкен увери, че Вашингтон ще продължи да признава самообявилия се за „временен президент” на Венесуела Хуан Гуайдо и все така ще смята за „брутален диктатор” управляващия в Каракас държавен глава Николас Мадуро, като няма да води с него никакви преговори.
Най-активно въпроси на Блинкен задаваше основният вашингтонски „ястреб” по венесуелското и кубинското направление – сенаторът републиканец от Флорида Марко Рубио, който е с кубински произход.
На инаугурацията на Байдън като президент е поканен и венесуелският опозиционер Карлос Векио, когото Гуайдо обяви за свой „посланик” в САЩ.
Може да се припомни, че след парламентарните избори във Венесуела на 6 декември м. г., в които радикалната венесуелска опозиция отказа да участва и които бяха спечелени от управляващите чависти, на 5 януари т .г. изтече и мандатът по конституция на доминираното от опозицията досегашно Национално събрание в Каракас. След сформирането и влизането в сила на 5 януари на новия, преобладаващо прочавистки състав на парламента, представителят на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел вече спря да нарича Гуайдо „временен президент”, макар Брюксел, също като Вашингтон, да не признава изборите от 6 декември.