Британският съд отхвърли искането на администрацията на Доналд Тръмп Джулиан Асанж да бъде екстрадиран в Съединените щати, където го заплашват 175 години затвор по обвинения в шпионаж.
Макар в изявлението си съдия Ванеса Барайцер да изрази съгласие с всички твърдения на обвинението, включително че основателят на WikiLeaks не трябва да се счита за журналист, и че преследването срещу него не е заплаха за свободата на словото, в крайна сметка тя отсъди в негова полза заради високия риск той да се самоубие. Обвинението обяви, че ще обжалва решението, и настоява Асанж да не бъде пускан на свобода докато тече процеса.
Днешното съдебно решение представлява важно развитие в десетгодишната сага с основателя на WikiLeaks. 49-годишният Асанж се намира в затвора с максимална сигурност Белмарш от септември 2019 г., като преди това прекара почти седем години в посолството на Еквадор в Лондон.
Вашингтон преследва Асанж заради публикуването от страна на WikiLeaks на стотици хиляди секретни документи, разкриващи военни престъпления, извършени от силите на САЩ в Афганистан и Ирак.
САЩ обвиняват австралийския гражданин Асанж, че е нарушил щатският Закон за шпионажа, като е заговорничел с военния анализатор Челси Манинг за “хакване” на секретните документи, както и че е застрашил живота на информатори чрез публикациите на WikiLeaks. Защитата на Асанж от своя страна отрича тези обвинения и посочва, че няма доказателства, че нечия сигурност е била застрашена в резултат на разкритията. Адвокатите му настояват, че преследването срещу него е политически мотивирано и цели единствено публично наказание заради разкритите военни престъпления и нарушения на човешките права.
Годеницата на Асандж и майка на двете им деца Макс и Габриел, Стела Морис, също присъства в съда, за да чуе решението. Съдията отхвърли молбите да разгледа въздействието, което екстрадицията му ще окаже върху младото му семейство, като заяви, че „за съжаление това не е нещо необичайно в контекста на екстрадиционното производство”. Преди заседанието Морис заяви пред медиите, че екстрадирането на Асанж би представлявало “неописуема гавра” и би променило изцяло правилата за това какво е допустимо да се публикува от пресата. “Това би блокирало всякакъв дебат за злоупотребите на собствените ни власти, както и на чуждите”, подчерта тя.
Един от най-активните защитници на Асанж, ветеранът на разследващата журналистика Джон Пилджър, също изтъкна, че ако той бъде екстрадиран, “никой журналист, предизвикващ властта, няма да бъде в безопасност”.
По време на изслушването през миналата година адвокатите на Асанж призоваха редица свидетели, които заявиха пред съда, че Wikileaks са изиграли ключова роля за разкриването на начина, по който САЩ са водели войните в Ирак и Афганистан. Един от тях, основателят на юридическата организация Reprieve Клайв Стафорд-Смит, заяви, че “тежки нарушения на закона” като използването на американски дронове за атаки в Пакистан са били осветени благодарение на публикациите на основаната от Асанж организация.
Даниел Елсбърг, който е известен с публикуването на “Пентагонските документи” за Виетнамската война, също защити Асанж. Той изказа убеждението си, че Асанж е действал в името на обществения интерес и предупреди, че процесът срещу него в САЩ не би бил справедлив.