Администрацията на Тръмп е наложила рекорден брой санкции по време на мандата си, приемайки средно по три мерки дневно, насочени срещу компании, индивиди и дори петролни танкери, свързани с Иран, Северна Корея, Китай, Венецуела и Русия.
Екипът на новоизбрания президент Джо Байдън обещава цялостен преглед на санкционните режими, но не трябва да се очаква значително намаляване наказателните действия след като той влезе в Белия дом, пише Bloomberg.
По-малко от два месеца преди встъпването в длъжност, личностите, избрани да заемат ключови позиции в администрацията на Байдън, изглеждат като ясен сигнал, че икономическите санкции ще останат основен инструмент за Вашингтон, дори и да не харесват съвсем начина, по който Тръмп ги е използвал.
Уоли Адеймо, избран за втората най-висока позиция във финансовото министерство на Байдън, планира да преразгледа дейността на Звеното за тероризъм и финансово разузнаване. Според запознати с въпроса това ще включва оценка на текущите програми, персонал и бюджет.
Въпреки това идващата администрация споделя убеждението, че санкциите трябва да заемат централно мястото във външната политика на САЩ, и че Вашингтон трябва да използва икономическата си мощ редом с военната, за да получава каквото иска в чужбина, дори когато някои близки съюзници не са съгласни. Така че експерти и наблюдатели заявяват, че колкото и Байдън да иска да се дистанцира от политиките на Тръмп, той най-вероятно ще продължи да следва агресивния подход на предшественика си.
В стремежа си да налага подхода “Америка на първо място” в геополитическата сфера екипът на Тръмп въведе нови форми на икономическа принуда, съчетавайки типични санкции с митнически тарифи, контрол над износа и вторични санкции за наказани както на врагове, така и на приятели.
Тръмп използва подобни мерки срещу натовския съюзник Турция заради задържането на американски пастор и заплаши да накаже Германия заради изграждането на газопровода “Северен поток 2”. Игнорирайки предупрежденията, че икономиката на Китай е твърде голяма и твърде взаимосвързана с тази на САЩ, Тръмп многократно санкционира китайски официални лица и фирми. Той не се съобрази и с предупрежденията на европейските си съюзници да не налага едностранни санкции върху Иран. “Досега не бях виждал някоя администрация да използва тези инструменти толкова креативно наглед координирано”, коментира пред Bloomberg Адам Смит, бивш старши съветник на финансовото министерство.
През мандата на Тръмп администрацията на САЩ е въвела над 3900 отделни санкционни действия, показват данни, обобщени от консултантската фирма Gibson Dunn. Най-големият ръст на санкциите е бил през 2018-та, когато Тръмп се изтегли едностранно от ядреното споразумение с Иран. Никоя предишна администрация във Вашингтон не е надхвърляла 700 санкции годишно.
“Много съм горд от ролята, която аз и институцията изпълнихме по отношение на сигурността и външната политика”, заяви финансовия министър Стивън Мнучин по време на пресконференция миналата седмица. Той посочи Иран като пример за “голямата ефективност” на политиката на администрацията, макар санкциите да не успяха да принудят Ислямската република да преговаря под условията на Вашингтон.
Екипът на Байдън избягва да коментира задълбочено тези политически теми преди да поеме Белия дом и не дава ясни индикации които санкции на Тръмп възнамерява да остави и кои да вдигне. Макар Байдън да призовава за завръщането към иранската ядрена сделка, което ще изисква някакво облекчаване на санкциите, по-рано тази година той заяви пред CNN, че неговата администрация ще “продължи да използва целеви санкции срещу нарушенията на човешките права в Иран, подкрепата за тероризма и балистичната ракетна програма на страната”.
По времето на Тръмп най-много санкции са наложени върху Иран. Страната стана обект на 77 отделни пакета санкции, засягащи над 1500 лица и институции.
При обявяване на номинацията му на 1 декември, Адеймо заяви, че “трябва да останем непоклатимо фиксирани върху ключовата роля на финансовото министерство за защита на националната ни сигурност”, което “включва и използване на санкционни режими срещу лоши актьори”.
Вероятно най-голямото притеснение на администрацията на Байдън ще е това, че санкциите на САЩ вече са станали толкова разтегнати и сложи, че е трудно да бъдат налагани, без да се рискуват негативни последици за американската икономика.
“Редица големи икономики станаха цел за санкции. Индустрията в САЩ стана много по-изложена за последиците, което е потенциално притеснение”, коментира Джъстин Уокър, ръководител за звеното на оценка на риска от санкции в Асоциация на сертифицирани специалисти срещу изпирането на пари.
Някои експерти, които принципно подкрепят санкциите, критикуваха администрацията на Тръмп, че ги налага твърде грубо и безразборно, и се опитва да ги използва като универсално решение за всеки външнополитически проблем. Екипът на президента аргументира по-агресивния си подход с тезата, че компаниите по целия свят ще се приравнят към политиката на Вашингтон независимо дали им харесва или не, защото достъпът до финансовата система на САЩ им е твърде ценен. Белият дом игнорира опасенията на бизнес средите, че прекомерното използване на санкции може да подкопае върховенството на долара.
Макар санкциите да се са увеличили значително както по размер, така и по сложност, специалното звено във финансовото министерство изпитва сериозен недостиг на служители, откакто Тръмп е на власт. Звеното няма подсекретар откакто последния заемал длъжността напусна през октомври 2019 г. Поради това Уоли Адеймо всъщност обмисля увеличение на бюджета на институцията, ако кандидатурата му бъде потвърдена от Сената.
Като цяло бъдещият екип на Байдън сигнализира, че когато използва санкции, ще действа в сътрудничество със съюзниците, вместо срещу тях. Фокусът се очаква да са Русия, където новата администрация може да се прицели в олигарси, близки до президента Владимир Путин, и Китай, срещу когото по времето на Тръмп САЩ наложиха санкции самостоятелно, вместо да работят с други държави със сходни интереси.
“Очаквам цялостната стратегия да е насочена повече към многостранните съюзи и партньорства”, казва Адам Жубин, бивш подсекретар на звеното за тероризъм и финансово разузнаване. По време на конференция на Националния институт за сигурност в началото на месеца той прогнозира, че “където е възможно ще виждаме опити за организиране на обединен фронт срещу Китай и неговото поведение”.
Според цитираните от Bloomberg експерти, макар някои от санкциите на администрацията на Тръмп да са били ефективни, той често ги е използвал повече като инструмент за ПиАр, отколкото като част от обмислена икономическа политика. “Не смятам, че при Байдън ще има намаляване мащаба на санкциите, но те ще намалят размера на злоупотребата със санкции – на използването на санкции просто като средство за управление на новинарския цикъл, като начин да изглеждаш по-корав”, убеден е Даниел Фрайд, бивш посланик и координатор на санкциите в Държавния департамент, служил както в демократични, така и в републикански администрации.