Европейският съюз се оказа неподготвен за кризата с коронавируса. Това поставя левицата в региона пред предизвикателства, но и нови възможности за противодействие на пазарните мантри, определящи икономическите и социални системи от десетилетия. Фондация transform! Europe организира серия от уебинари и дискусии с представители на радикални леви партии и социални активисти в търсене на идеи в търсенето на стратегии, чрез които това да бъде постигнато.
Едно от нещата, изложени на показ от пандемията, бе нуждата от промяна на мисленето за здравните грижи като за общо благо. Гледната точка на общите блага е особено полезна за разбиране на текущата криза, предизвикана от пандемията, както в икономическите, така и в социалните ѝ аспекти. Тази гледна точка също така позволява да посочим отговорите за излизане от кризата, като идентифицираме елементите, необходими за нов икономически и социален модел. Без съмнение първият най-важен елемент за това е здравната система.
Както самото обществото, така и икономическите и политически елити в момента признават тази важност, но единствено чрез демократичен контрол върху здравната система и третирането ѝ като общо благо ще е възможно да бъде предотвратено връщането към логиката на пазара, която ни докара до сегашното състояние след години на орязвания на разходите за здраве и приватизация.
След десетилетия на “няма алтернатива” и отричане на колективните интереси, пандемията ни предоставя възможност да поставим под въпрос тази мантра и да наложим политически решения, които да са в полза на благосъстоянието на гражданите и общностите. Използването на гледната точка на общите блага като стартова точка също така означава използване на терена на социалните конфликти, без което няма да е възможно да се постигнат резултати. Всяко социално постижение е било резултат от мобилизация и борба. Концепцията за общите блага трябва да включва и насърчава този аспект, за да предизвика промяна в текущата икономическа парадигма.
Друго измерение, върху което е нужно левицата да се съсредоточи, е кризата на глобализма, която пандемията подчертава. Единственият антидот на ксенофобския и реакционерски национализъм е международната солидарност и задоволяване на нуждите и интересите на народите за сметка на интересите на мултинационалните компании и финансови сектор. Това ще изисква засилване на демократичното участие и “използване” на “солидарните” преживявания по време на тази криза.
Цялата дискусия по темата може да гледате с български субтитри тук: