Поредните протести във Франция против прокарания от правителството нов закон за сигурността, проведени през уикенда, доведоха до сблъсъци с полицията и много арести, съобщава Euronews.
През почивните дни в страната имаше над 90 протеста, насочени основно срещу полицейското насилие, като някои от демонстрантите настояваха и за повече икономическа сигурност. В Париж протестиращите носеха плакати с лозунги като “Свобода, равенство, братство, но за кого?”.
Общо 95 души са били арестувани при демонстрациите. Една четвърт от тях са задържани в Париж. По данни на прокуратурата повечето от тях са обвинени в “участие в групи, сформирани с цел извършване на насилие”. Според министерството на вътрешните работи в уличните демонстрации в страната са участвали 50 000 души, 5000 от които в столицата. Пострадалите при сблъсъците полицаи са 67, повечето в Париж и Нант. Властите в някои градове, включително Бордо и Монпелие, забраниха всякакви шествия в централните части на градовете. В Лион демонстрациите са разрешени само на левия бряг на река Рона.
Недоволството е свързано най-вече с прокарания от правителството на Еманюел Макрон “Глобален закон за сигурност”, който мина на първо четене във френския парламент. Член 24 от закона предвижда криминализиране на снимането на полицейски служители и разпространението на такива снимки и видеа в интернет. Според вносителите на закона това се прави с цел да бъдат защитени полицаите от тормоз в социалните мрежи и да се предпазва тяхното “физическо и психологическо здраве”. Критиците на правителството обаче виждат в това опит да се криминализира изобличаването на полицейска жестокост и предупреждават, че законът ще подкопае свободата на словото, свободата на изразяване и правото на протест.
Синдикати и граждански сдружения започнаха да организират протести против закона, като в демонстрациите през миналия уикенд участваха около половин милион души. Острата обществена реакция принуди правителството и парламентарната група на Макрон в парламента да обещаят, че ще пренапишат спорните текстове в закона.
Вълната протести бе подхранена допълнително от публикуването на запис от охранителна камера, показващ как полицаи пребиват чернокожия музикален продуцент Мишел Зеклер. На кадрите се вижда как при инцидента, станал на 21 ноември, трима офицери ритат и удрят Зеклер в продължение на няколко минути пред студиото му, а четвърти хвърля граната със сълзотворен газ в сградата.
Срещу четирима полицаи бе започнато наказателно разследване, като освен в неоправдано насилие те са обвинени и във фалшификация. Второто обвинение се дължи на това, че в доклада си за инцидента полицаите са вписали, че са усетили “силна миризма на канабис” от Зелкер и че той е оказал съпротива.
Президентът Макрон описа инцидента като “неприемлив” и “срамен” и изиска правителството му да излезе бързо с предложения как да бъде възстановено доверието между полиция и граждани. Същевременно обаче той отново осъди насилието “на някои протестиращи”. Държавният глава заяви, че не се притеснява да използва термина “полицейско насилие”, но го “деконструира”, защото “той е станал лозунг за хора, които имат политически проект”, включително “крайната левица”. Макрон също така заяви в интервю пред сайта Brut, че не може да се каже, че правителството му ограничава свободите във Франция, защото “ние не сме Унгария или Турция”.