Докато САЩ и Европа се борят да овладеят есенния ръст на коронавирусни инфекции, две малки държави преобръщат тази тенденция и успяват да държат случаите под контрол без строги ограничения, пише Wall Street Journal.
Финландия и Норвегия отчитат най-ниските нива на смъртност в резултат на Covid-19 в целия западен свят, както и много ниска честота на заразяване, въпреки че оставят икономиките и обществата си до голяма степен отворени, докато голяма част от европейския континент се връща към локдауните.
Макар Швеция да привличаше световното внимание с отказа си да въведе задължителни ограничения – политика, която сега се преобръща вследствие на рязко нарастващите заразявания и смъртни случаи – двете ѝ скандинавски съседки се открояват като най-близкия западен еквивалент на азиатските нации, които успяха да избегнат най-лошите последствия от пандемията.
Тяхната рецепта: кратки, целенасочени локдауни през март, последвани от строг граничен контрол със задължително тестване и карантина за всички пътуващи.
Другаде в Eвропа строгите ограничителни мерки през пролетта помогнаха за намаляване на заразяванията, но след като голяма част от континента отново отвори границите си, летните пътници се превърнаха в инкубатори за нова и по-голяма вълна. Дори след като правителствата започнаха да връщат драконовските мерки, границите в Европа остават до голяма степен отворени.
Съчетанието от политики, прилагано в двете скандинавски държави, осигурява полезни уроци за западните правителства, които се мъчат да запълнят празнината преди ваксините да станат широкодостъпни, и чиито нови ограничителни мерки причиняват обществено недоволство и нарастващи икономически щети.
“Животът тук е много по-близо до нормалното, отколкото в повечето държави”, казва Катя Кякьонен, театрален режисьор във финландския град Тампере. Премиерата на нейната най-нова пиеса се е състояла миналата събота пред ограничена публика. Заради действащите правила за социално дистанциране броят на хората, които могат да посещават масови събития като концерти, или да посещават ресторанти, е намален близо наполовина.
След пиесата Кякьонен и колегите ѝ вечерят в италиански ресторант, докато в намиращ се наблизо бар протича рок концерт – гледка, която изглежда невъобразима в повечето европейски страни.
Финландия и Норвегия следват подобни наръчници за строг граничен контрол, задължително карантиниране и внимателно проследяване на контактни лица, като фокусът е върху предотвратяване на случаи на “свръхразпространение” на заразата. Пътуващите до Норвегия трябва да представят отрицателен тест, за да влязат в страната, и да останат затворени в специално сертифицирани хотели в продължение на 10 дни след пристигането си. Нарушителите са застрашени от големи глоби и депортация.
Ранното спиране на входящите международни пътувания и призива към гражданите да не пътуват в чужбина е в основата на успеха на Финландия, казва Мика Салминен, директор на Департамента по здравна сигурност и един от архитектите на пандемичната стратегия на страната. В резултат на това въздушният транспорт е спаднал с 95%, а над 94% от финландците са почивали в своята страна от май до август – а останалите са пътували главно до Норвегия. “Това означава, че не внасяхме зарази както голямата част от Европа”, казва Салминен.
Двете страни се открояват и с това, че са постигнали широк политически консенсус около плановете си за справяне с пандемията. Мерките почти не са се променяли от началото на кризата, с което се избягва объркването от постоянно изменящите се правила в останалата част на Европа. Социологическите проучвания показват, че прилаганите мерки се радват на широка обществена подкрепа и в двете държави.
В Норвегия правителството и опозиционните партии проведоха съвместна пресконференция през март, за да демонстрират подкрепа за пандемичната политика на сраната. Правителството публикува всички експертни съвети в подкрепа на мерките, а премиерът Ерна Солберг провеждаше телевизионни пресконференции за деца, където тя и нейните министри отговаряха на въпроси за пандемията. Подобни събития се проведоха във Финландия през април.
Този подход донесе икономически ползи. Според прогнозите на Международния валутен фонд, брутният вътрешен продукт на Норвегия и Финландия ще спадне със съответно 2,8% и 4% през 2020 г. За сравнение за Испания се прогнозира спад с 12.8%, а за Франция и Великобритания – по 9.8%.
На здравния фронт властите в Норвегия и Финландия успяват да проследят произхода на повече нови случаи на коронавирус, докато например в Германия, която иначе се справя с пандемията по-добре от повечето големи европейски държави, източникът на 75% от случаите не може да бъде установен. Когато норвежките власти забелязват, че случаите на Covid-19 са по-високи сред някои малцинства, те организират срещи с общностни и религиозни лидери за изготвянето на съвместна информационна стратегия.
Норвегия отчете скок на новите случаи през този месец, като според властите това се дължи най-вече на чуждестранни работници, избегнали карантина заради законова вратичка, която вече е затворена.
Двете държави, разбира се, са облагодетелствани от ниската гъстота на население, усъвършенстваната дигитална инфраструктура, висококачествените здравни системи и сравнително високите нива на обществено доверие в институциите. Почти половината от 5.5-те милиона жители на Финландия използват изготвеното от властите мобилно приложение за проследяване на контактни лица, което е сред най-високите нива в Европа. Според говорителката на здравното министерство Вивика Рихт над 80% от хората спазват правилата за ограничаване на заразата. “Когато правителството въвежда правила, за да ни предпази от пандемията, ние не излизаме на улицата да протестираме срещу тях, както правят хората в други държави”, казва Рихт по отношение на протестите в САЩ и Европа.
Този тип доверие е ключово и за способността на Норвегия да ограничи заразата без налагане на драконовски мерки, казва здравният министър на страната Бент Хойе. По-рано той е посочвал и древноскандинавската традиция на dugnad – доброволна комунална работа, извършена в знак на солидарност със съседите – като рецепта за победа над пандемията. „Много е важно хората да се доверяват не само на правителството, но и един на друг: те знаят, че когато спазват правилата, съседът им ще направи същото”, казва Хойе.
По-трудно доловима роля за ограничаване на разпространението на вируса играят и културните особености на скандинавските общества. Официални лица и от двете държави изтъкват, че типичното “социално дистанциране” и това, че различните поколения от семействата рядко живеят заедно, намалява риска заразата да се прехвърли към по-уязвимите групи. Финландците са приятелски настроени, но може би малко резервирани по отношение на физически контакт. Нашето пространство за комфорт е може би по-голямо от това на италианците”, казва Салминен.
И двете страни също така използваха лятото, за да се подготвят за зимния ръст на заразените. Финландските университети, в сътрудничество с властите, обучиха хиляди хора онлайн за провеждане на проследяване на контактни лица, докато Норвегия подсили капацитета си за тестване и вече е способна да тества 5% от населението си всяка седмица.
Норвегия, подобно на Финландия, има децентрализирана система, в която общините разполагат с известна свобода на действие при оформянето на правилата за пандемията. Тази седмица в столицата Осло бе въведена забрана за сервиране на алкохол в баровете, след като статистиката показа, че вирусът се разпространява по-бързо след младите хора, когато те консумират алкохол.
Компаниите в двете страни също са се адаптирали. Базираната в Хелзинки OP Financial Group е пратила около 9000 от 12-те си хиляди служители да работят от домовете си през пролетта. Сега броят на работещите дистанционно е спаднал до 7000, но е позволено само 30% от персонала да е в офисите на компанията по едно и също време, казва Ханакайша Лансисалми, директор човешки ресурси в компанията.
Тя казва, че извънредната ситуация не я е спряла да се занимава с хобито си – класически балет – но по време на уроците трябва да носи маска, а групата е намалена до петима участници. Сега тя очаква с нетърпение предстоящото представление на Лешникотрошачката във Финландската национална опера. “Това е най-доброто представление за гледане преди Коледа. Разбира се всички ще носят маски. Нашата мантра е по-добре да се пазим, отколкото да съжаляваме”.