Управляващата коалиция между ГЕРБ, „Обединени патриоти“ и ВОЛЯ отхвърли ветото на президента Румен Радев върху поправки в Изборния кодекс.
На 28 септември държавният глава оспори част от приетите по-рано от парламента поправки, касаещи най-вече възможността изборите да се проведат успоредно както машинни, така и със хартиени бюлетини и възможността за свикване на референдум по въпроси от компетенцията на Велико народно събрание.
Очаквано, мнозинството в парламента отхвърли ветото и прегласува за трети път промените така, както бяха предложени. 124 народни представители от ГЕРБ, „Обединени патриоти“ и „Воля“ гласуваха срещу ветото и за промените, а 89 от БСП, ДПС и независимите бяха против тях и подкрепиха възраженията на президента.
Така на следващите избори в секциите с над 300 избиратели ще има възможност да се гласува и с бюлетини, и с машини. Според досега действащото законодателство трябваше да се гласува само с машини. Ще има възможност и за провеждане на референдуми по въпроси, касаещи компетенциите на Великото народно събрание, в т.ч. дали България да е парламентарна или президентска република.
„През миналата година законодателят въведе изискване за изцяло машинно гласуване за президентски и парламентарни избори. С последните промени обаче се позволява едновременното въвеждане и на хартиен, и машинен вот и ръчното им броене, което обезсмисля машинното гласуване. Тези решения трудно могат да се обяснят с друго освен с желанието да се отворят достатъчно възможности за хаос и изборни манипулации в полза на управляващите“, обяви Радев при налагането на ветото.
Днес по време на дебатите БСП и ДПС подкрепиха ветото и призоваха управляващите да се възползват от възможността да поправят грешките си, за да не се дискредитират изборите.
„Докато човечеството преживява поредната индустриална революция, този път цифрова, България катастрофира при въвеждането в изборния процес на една доста семпла машина. И причината е само една- мнозинството не иска машини в процеса, въпреки законовите поправки, които казаха, че ще се гласува само с машини, въпреки обещанията на премиера: „Щом хората искат, нека го направим“. Въпреки заявките за търсене на консенсус, работни групи, експертни съвети- същността на политиката по този въпрос на мнозинството е да саботирате и компрометирате този способ за гласуване“, заяви Крум Зарков от БСП.
Той припомни, че в навечерието на всеки избор, който се провежда през последните години, машинното гласуване е било или напълно отменено, или ограничено: „Сега сме свидетели на последния трик – опитвате се да го обезсмислите с въвеждането на хартия там, където задължително трябваше да се гласува единствено с машини в големите секции“. Според Зарков „от всички възможни решения, това за смесено гласуване с машини и хартия е възможно най-лошото“, защото оставя в оборот всички пороци на грешно попълнени бюлетини, на сгрешени протоколи, на неотчетени преференции и в същото време възпрепятства всеки благотворен ефект от машинното гласуване.
„Ще въвлече в тази работа институции, които открито и честно ви казаха, че нямат възможността да изпълнят задълженията, с които ги натоварвате. Ще се заемат помещения, ще се направят огромни усилия – напълно безсмислено. Това само и само, за да може след изборите да кажете: „Видяхте ли, няма нужда, дайте да ги махнем тези машини.“ Прозрачно е, нечестно е, безотговорно е“, обобщи той.
Изказвания в подкрепа на ветото и срещу поправките направиха и лидерът на партията Корнелия Нинова, Кристиан Вигенин, Явор Божанков и други. Нинова призова гражданите за висока избирателност, което според нея е шансът да се сложи край на този модел на управление.
„Вие сигурно харесвате различни партии и това е ваше гражданско демократично конституционно българско право. Просто го упражнете. Единственият начин в момента да се сложи край на този модел на управление и да се гарантира, че той няма да се възпроизведе отново като Борисов-4, е висока избирателна активност. Вие, 66% от българските граждани, които искате промяна в България, които подкрепяте протестите, излезете в деня на изборите и покажете това с гласа си“, каза Нинова.
Йордан Цонев от ДПС пък предупреди, че има шанс изборите да не бъдат признати от някои от участниците в тях. „Да не се учудите, ако след 30 години демокрация някой в България не признае резултатите от изборите. Компрометирането на доверието в изборния процес е компрометиране на демокрацията“, обърна Цонев към управляващите. Според него има два изхода – или само машинно гласуване, или гласуване с бюлетини, но и броене с машини.
От ГЕРБ отговориха, че БСП сами саботират призивите си за висока избирателна активност, като правят внушения за предстоящи манипулации. Управляващите смятат, че хората искат да имат избор при гласуване, тъй като на европейските избори миналата година процентът на гласували с машини бил минимален. Също така те заявиха от трибуната, че с машини не се гласувало в развитите страни в Европа и че имало повече възможности да контролиран вот. Според депутата от ГЕРБ Вежди Рашидов можело един строител да седне до друг строител и да му покаже как да гласува.
Според Александър Ненков (ГЕРБ) трябвало „да търсим компромисните решение, за да покажем на обществото, че изборния процес е достатъчно добър.“
“446 000 невалидни бюлетини, те не са за БСП, те са за всички. Голям проблем от невалидните бюлетини идва от неумишлени грешки. Не си го представяйте, че са за БСП, и те трябвало да имат 121 депутата. Това е несериозно”, каза Ненков. Той добави, че не е привърженик на машините, но сега сега ще има възможност да се гласува машинно. “Нека видим колко ще гласуват машинно. Смятам, че тайната на вота няма как да е по-защитима от гласуване с хартия”, каза още той.
Тома Биков пък заяви, че БСП не бива да обвиняват за загубите си изборното законодателство. “Това, че вие не можете да спечелите изборите, не винаги е проблем на изборния процес”. И изрази любопитната позиция, че машините можело да бъдат хакнати и без достъп до интернет.