Комисията по граждански свободи на Европейския парламент (LIBE) одобри на заседание на 1 октомври остра проекторезолюция относно ситуацията в България и действията на българските управляващи.
С 35 гласа „за“, 30 гласа „против“ и 1 глас „въздържал се“ бе приет текст, открояващ „значителното влошаване на спазването на принципите на правовата държава, демокрацията и основните права, включително независимостта на съдебната власт, разделението на властите, борбата срещу корупцията и свободата на медиите“ в България.
Евродепутатите подчертават „необходимостта българското правителство да гарантира по-строг контрол върху начина, по който се изразходват средствата на ЕС“. Също така е записано, че се призовават българските управляващите „незабавно да отговорят на опасенията, че парите на данъкоплатците се използват за нарастване на богатството на лица, свързани с управляващата партия“.
Текстът се съсредоточава и върху „продължаващите системни проблеми в съдебната власт, най-вече липсата на рамка за търсене на отговорност от Висшия съдебен съвет и главния прокурор“, както и неспазването на над 45 решения на Европейския съд по правата на човека чрез провеждане на ефективни разследвания.
Заглавието на съобщението за резолюцията на официалния сайт на европарламента гласи: „„Категорична подкрепа“ за гражданите на България в техните законни искания“. А като най-важни части от документа са изведени „солидарност за исканията и стремежите за справедливост, прозрачност, отчетност и демокрация“, фактът че Конституционната реформа трябва да бъде „предмет на задълбочен и приобщаващ дебат, основан на подходящи консултации“. Изразява се и сериозна „загриженост относно евентуалното приемане на нов избирателен закон само седем месеца преди изборите“.
„Европейското право е от значение, принципите на правовата държава са от значение. Върховенството на закона е свързано със защитата на интересите на ЕС и борбата с корупцията. Картографирането на корупцията показва ясно, че държавите членки със структурни недостатъци в областта на върховенството на закона са тези, които са най-склонни да прибягват към корупционни практики при управлението на бюджета и средствата на ЕС. Това трябва да спре“, заяви докладчикът Хуан Фернандо Лопес Агилар (С&Д, Испания).
Освен това евродепутатите са загрижени за редица развития, сред които:
– обявената конституционна реформа, която трябва да бъде предшествана от подходящи консултации и да бъде в съответствие с международните стандарти;
– възможни промени в изборното законодателство, близо до предстоящите парламентарни избори;
– прибързано приемане на законодателство от управляващото мнозинство;
– разследвания на корупцията по високите етажи на властта, които не дават осезаеми резултати, и „корупция, неефективност и липса на отчетност“;
– сериозното влошаване на свободата на медиите и работните условия на журналистите в България през последното десетилетие;
– твърдения за използването на сила от страна на българската полиция срещу жени, деца и журналисти по време на протестите;
– състоянието на основните права в България, например по отношение на подбуждащи омраза изказвания, основана на пол и сексуална ориентация дискриминация, както и правата на ромите и лицата, търсещи убежище.
Очаква се резолюцията да бъде гласувана от Парламента в пленарна зала на 8 октомври. Три дни по-рано, на 5 октомври, ще се проведе дебат по темата. От пресслужбата на ЕП припомнят, че протестите в България са избухнали на 9 юли, когато „демонстрантите призоваха за оставката на министър председателя Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев въз основа на твърдения за корупция и обсебване на държавата от частни интереси“.
„Гражданите излязоха на улицата след два инцидента, които допринесоха за нарастващото чувство на неудовлетвореност на обществеността във връзка с борбата със системната политическа корупция“, добавят в своето съобщение от пресцентъра на LIBE.
Тази проекторезолюция и предстоящият дебат идват след две други обсъждания относно България – първото в подкомисия на Комисията по граждански свободи LIBE, а другото – в пълния ѝ състав и в присъствието на еврокомисаря за ценностите и прозрачността Вера Йоурова.
Малко след гласуването на проекта за резолюция, евродепутатът Елена Йончева коментира в официалния си профил в социалните мрежи, че „това не е резолюция срещу България, а точно обратното – това е резолюция в подкрепа на българските граждани и тяхното желание да живеят в страна без корупция и с независима съдебна система“.
Тази вечер Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на Европейския парламент одобри текста…
Opublikowany przez Елена Йончева / Elena Yoncheva Czwartek, 1 października 2020