Шестима народни представители от „БСП за България“ напускат своята парламентарна група и стават независими депутати. Двама от тях бяха съперници на Корнелия Нинова за поста председател на БСП – Красимир Янков и Валери Жаблянов. Останалите са Лало Кирилов, депутат от София-област, Николай Иванов от Враца, Георги Андреев от Варна и Димитър Стоянов от Бургас. От изявлението на Красимир Янков стана ясно, че те ще прекратят и членството си в БСП. В партията остава само Валери Жаблянов.
Досега БСП разполагаше със 78 народни представители в своята парламентарна група в 44-ото Народно събрание, която сега ще се свие до 72-ма депутати.
През уикенда Янков и Жаблянов останаха извън състава на Националния съвет на БСП. Част от широкото ръководството на БСП вече няма да бъдат и Сергей Станишев, Михаил Миков, Георги Пирински и други знакови имена, които в последните месеци бяха във все по-изострени отношения с Нинова.
„След съботно-неделното заседание на 50-тия юбилеен конгрес БСП придоби един завършен вид, моделиран от Нинова през последните четири години. Тя и обкръжението ѝ наричат това реформиране и модернизация на партията. По наше определение, това е пълно подчиняване на БСП на едноличното управление, което е подсигурено и от новия състав на Националния съвет“, каза Красимир Янков. По думите му, привидно това било „обновен орган“ заради отсъствието на знакови имена в партията. „Но как да наречем обновяване нещо, което не се раздели с другите лица, заради които обществото вече не разпознава БСП като социалистическа партия“, попита той.
Той добави, че висшият орган на БСП се е конструирал от два лични антуража – на Нинова и на Кирил Добрев. Според Янков, председателката не желаела НС, избран от партията, а такъв, чието мнозинството да е селектирано от нея. „С това завърши един неуспешен мандат на Нинова, през който партията намаля с 30%. Трите поредни изборни загуби и апотеоза в деня на конгреса БСП и началото на втория и мандат, в който на проведените частични избори в 19 общини, БСП разгромно загуби срещу ГЕРБ, са обективна оценка за доверието на обществото към БСП“, подчерта той.
Според Янков, презизбраната председателка е „набраздила БСП с дълбоки разделителни линии“, чрез лустрация и непрекъснато набеждаване за взаимодействие с ГЕРБ на хора, неподкрепящи нейното управление на партията. Този процес е достигнал до „мощна кампания за борба с врага с партиен билет“. След още критики, свързани с начина на провеждане на вътрешния избор, начина на функциониране на партийната телевизия, липсата на ефективност на политиките и други, Янков обяви, че „оставането им в тази среда е нелогично“. „Ще завършим мандатите си и ангажимента към нашите избиратели като нечленуващи в парламентарна група. Оставаме социалисти“, завърши Янков.
„Аз не напускам редовете на БСП и оставам член на партията, защото считам, че именно ръководството на ПГ напусна програмните позиции на БСП. Сегашното ръководството на ПГ и председателя приеха поредица от решения без да се консултират с депутатите от БСП, действаха еднолично, като по този начин превърнаха десетки депутати в заложници на една непоследователна, но системно одесняваща политика“, каза Валери Жаблянов.
Засега ръководството на парламентарната група не е коментирало напускането на шестимата им досегашни колеги. Те ще дадат пресконференция утре сутрин.
Любопитно е да се отбележи, че нито един от напусналите днес групата на БСП шестима депутати не спази партийното решение при гласуването за назначаването на Сотир Цацаров за председател на КПКОНПИ. Решението на БСП тогава беше групата да гласува „против“, но 27 души го подкрепиха, трима се въздържаха, 8 не участваха в гласуването, макар да бяха в залата, а 11 отсъстваха от залата. 30 души, начело с Корнелия Нинова, тогава спазиха решението да се гласува против бившия главен прокурор.
Сред напусналите днес групата, Валери Жаблянов гласува „въздържал се“, а останалите петима не участваха в гласуването.