Консервативното правителство в Лондон е наредило училищата в Англия да не използват ресурси от организации, които изразяват желание за слагана не край на капитализма, съобщава Guardian.
Насоките, които Министерството на образованието е разпратило на преподаватели и училищни директори тази седмица, категоризират антикапитализма като “крайна политическа позиция” и го приравняват с противопоставянето на свободата на словото, антисемитизма и одобрението на престъпни дейности.
Бившият финансов министър в сянка от Лейбъристката партия Джон Макдонъл коментира, че с това на практика забранява в училищата да се споменават ключово моменти от историята на Великобритания, и че този ход символизира засилващият се “авторитаризъм” в управляващата Консервативна партия.
Тези насоки за прилагането на нормативната програма в училищата се отнасят само за учебните заведения в Англия, но не и в останалите части на Обединеното кралство. В тях е записано, че „училищата не трябва при никакви обстоятелства да използват ресурси, създадени от организации, които заемат крайни политически позиции. Това е така, дори ако самият материал не е екстремен, тъй като използването му може да означава одобрение или подкрепа за организацията.“
В посочените примери за “крайни политически позиции” са изредени „публично заявено желание за премахване или сваляне на демокрацията, капитализма или за прекратяване на свободните и честни избори“, “опозиция срещу свободата на словото”, “използването на расистки, включително антисемитски език”, “одобрението на незаконна дейност и неосъждането на незаконна дейност, извършена в подкрепа на тяхната кауза”.
“На тази основа би било незаконно да се споменават големи части от британската история и политика, включително историята на британския социализъм, Лейбъристката партия и синдикализма, които в различни периоди са настоявали за премахване на капитализма”, изтъква Макдонъл. “Това е поредната стъпка от културната война и това набиращо скорост плъзгане към консервативен авторитаризъм, което трябва да притеснява всеки, който вярва, че демокрацията изисква свобода на словото и образовано население”, добавя той.
This, from the government’s official schools’ guidance, is McCarthyism. Desiring another form of organising society other than capitalism is a valid political opinion, and this would be used to target movements such as Black Lives Matter. pic.twitter.com/isqz2mW8Ln
— Owen Jones ? (@OwenJones84) September 26, 2020
Икономистът и бивш финансов министър на Гърция Янис Варуфакис от своя страна коментира, че тези насоки за образованието демонстрират “колко лесно е да подхлъзнеш неусетно към тоталитаризъм”. “Представете си образователна система, която забранява на училищата да включват в програмата си материали, посветени на творбите на Уилям Морис, Айрис Мърдок и дори Томас Пейн. Всъщност не е нужно да си представяте – правителството на Борис Джонсън току-що инструктира училищата да правят точно това”, добавя той.
Юристът Джесика Симор отбелязва, че самото правителство не отговаря на изискванията в собствените си насоки, особено след като призна, че новият му закон за Брекзит ще нарушава международното право (“одобрение на незаконна дейност”) и като продължава да продава оръжия на Саудитска Арабия за войната в Йемен, след като съдът постанови, че това е незаконно.
Писателят и активист Тарик Али коментира, че макар новите насоки да са сигнал за “морален и политически банкрут”, развитието на интернет означава, че подобни мерки ще са безполезни. “Ако оставим настрана откровената глупост, това просто няма да проработи. Хората ще четат каквото искат да четат”, казва той и добавя: “Как биха могли млади и стари да не четат антикапиталистически анализи след 2008 г., или пък на фона на вируса и рецесията, надвиснали над западния свят”.
По-рано тази година британската контратерористична полиция вкара ненасилствената природозащитна група Extinction Rebellion в списъка си с “екстремистки идеологии”, които трябва да бъдат наблюдавани от Програмата за превенция на екстремизъм.