В нощта на 26 срещу 27 септември 50-ият конгрес на БСП избра новия 187-членен Национален съвет на партията, в който не влязоха знакови фигури от критиците на лидерката Корнелия Нинова като бившия премиер и настоящ председател на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев, бившият лидер на БСП Михаил Миков, бившият председател на парламента Георги Пирински, съперниците на Нинова за лидерския пост в преките избори Валери Жаблянов и Красимир Янков, бившите депутати Ангел Найденов и Асен Мерджанов.
Сред новите членове на НС на БСП с най-много гласове е депутатът Крум Зарков – за него са гласували 487 делегата на конгреса. След него са Янаки Стоилов, Георги Свиленски, Румен Гечев, Александър Симов, Кристиан Вигенин, Борислав Гуцанов, Атанас Зафиров, Вяра Емилова, Костадин Паскалев, Борис Цветков, Виктор Годжов, Радослав Гайдарски, Румен Овчаров, Пенчо Шапков, Петър Витанов, Асен Гагаузов, Бриго Аспарухов, Донка Михайлова, Георги Гьоков, Крум Дончев, Иван Ченчев, Кирил Добрев, Валери Сарандев, Деница Златева, Стоян Мирчев, Драгомир Стойнев, Калоян Паргов, Манол Генов, Филип Попов, Таско Ерменков, Георги Търновалийски, Христо Проданов, Евгени Кирилов, Весела Лечева, Антон Кутев и т. н.
В НС по право влизат лидерът на партията, председателите на женското и младежкото движение в БСП, както и ръководителят на ветераните, а също и по един представител от областните структури. 37 от местата в НС са отделени за младежи.
Сред делегираните представители в Националния съвет от областните структури на БСП прави впечатление името на предприемача Георги Гергов, който представлява Пловдив. След като преди 4 години активно съдейства за издигането на Нинова начело на партията, в последните две години Гергов се изявяваше като неин критик, което лидерката използваше, за да дамгосва всичките си опоненти като обслужващи олигархични интереси. Сега от НС отпадат онези, които спореха с Нинова за идеи, а Гергов, който преди няколко дни обяви публично, че ѝ подава отново ръка в името на единството, остава.
Според устава на БСП Националният съвет взима всички по-важни решения. Той разработва и провежда партийната политика, ръководи и координира дейността на местните структури, приема правила за дейността и функционирането на партията, осъществява коалиционното взаимодействие, приема решенията за участието на партията в избори, утвърждава кандидатите на партията за президент и вицепрезидент и освен това взима решения за участие в изпълнителната власт. Ето защо беше толкова ключов изборът кой да влезе в новия НС – без достатъчно подкрепа от него, Нинова би била силно затруднена в партийното си лидерство, независимо от спечелените първи преки избори за председател в БСП, състояли се на 12 септември.
„Целта на БСП е една – спечелване на парламентарните избори.” Това провъзгласи Корнелия Нинова в заключителното си изказване във втория ден на конгреса на БСП.
Конгресът единодушно прие политическа декларация под надслов „Промяна за България! Сега!”. В нея се посочва: „Намираме се във време, в което светът, Европа и България, се изправят пред прага на тежка социално-икономическа, духовна и ценностна криза. Те са видими от дълго време, но случилата се през бурната и необичайна 2020 година глобална пандемия от COVID-19 показва, че много от приетите за традиционни постулати на неолибералната държава, са безвъзвратно остарели, станали са негодни и трябва да бъдат преосмислени и променени. Наложените мантри, че държавата е лош стопанин, че здравето и образованието са търговия, стока и привилегия, че глобализмът няма алтернатива, че икономическия живот няма нужда от регулации, че в обществото и стопанския живот победителят взима всичко – претърпяват тежък крах и се оказват погрешни, остарели и опасни”.
Като основен виновник за наболелите днес проблеми в българското общество декларацията сочи над 10-годишното управление на Бойко Борисов и ГЕРБ. То се характеризира като „управление, основано върху авторитаризъм, популизъм, натиск и налагане на страх, около корпоративен, купен вот, около пропагандни клишета, надежди и обещания, които не се случват в живота. Управление, което успява да употреби всички парламентарно представени политически партии, с изключение на БСП, в ефективната подмяна на демокрацията с мафиотско-олигархичен модел, изразяващ се в девалвиране, унизяване на институциите и превръщането им в безропотен изпълнител на волята на управляващата партия и лично на премиера, в загуба на основните устои и принципи на демокрацията и нейните механизми – в подмяната им с еднолична силова власт.”
В декларацията се казва още: „Намираме се в разгара на справедлив и все по-масов протест в защита на върховенството на закона, срещу подмяната и суспендирането на принципите на Конституцията и държавността, срещу пагубния модел на управление на Бойко Борисов. Днес на площада са млади и по-възрастни, леви, десни, еколози, аполитични, но загрижени за бъдещето на България хора. Те са подкрепени от над 60% от българите. Мнозина постепенно излизат от ступора на страха и се присъединяват към справедливите искания. Този протест е категорично подкрепян от БСП, от българските социалисти и симпатизантите на партията”.
Корнелия Нинова е публикувала и на своя профил във Фейсбук част от заключителното си изказване на конгреса, в което посочва: „Да вярваме в себе си, защото показахме за изтеклите четири години, че можем. Предстои ни сега да покажем, че освен че можем да променяме себе си, ще променим и България. На добър час и към победа на парламентарните избори”.
Пак на своята страница в социалната мрежа соцлидерката е откроила и още едно свое послание: „Подавам ръка на всеки честен, който е готов да работи безкористно за Отечеството! Консолидация около принципи – да, но консолидация за сговор със задкулисието – не.“
На свой ред остри критики към промяната в колективното ръководство на БСП изрази Сергей Станишев. Той заяви, че „след 12 септември и след 50-я Конгрес, БСП е лидерска партия, без здрава и ясна идейна основа”.
Станишев посочи още: „Новият състав на НС е логичен резултат от процесите на подмяна на ценности, които текат в БСП през последните четири години. Дълго време левицата беше единствената идейна колективна партия, а политиката се формираше чрез спорове и диалог. Много пъти съм споделял и пред медиите: притесняваше ме тенденцията, че заприличваме на другите партии, почти всичките вождистки. Е, демократичността на БСП беше заличена.“
Лидерът на ПЕС отбеляза: „Принципът на формиране на новия Национален съвет беше виден още в кампанията за избор на председател, когато конкурентите бяха демонизирани, а всеки различно мислещ човек – заклеймен и смазан. Затова и не изненада никого. В крайна сметка, тази нощ загуби политическата и идейната опозиция. Запази позиции конюктурната опозиция. Ако погледнем състава на НС, в него са кохортите на Корнелия Нинова и около една трета – на Кирил Добрев. Този НС повече няма да пречи, а ще служи като гумен печат. Всички с критично мислене са извън новия състав. Много е показателно, че Велислава Дърева има по-малко гласове от Теодора Овчарова. Това е снимката на БСП днес“.
Според Станишев идеите за консервативна и традиционалистка левица са в тенденцията за отдалечаване от европейската социалдемокрация. Това проличало и от многото обезпокоителни моменти в документите на конгреса от гледна точка на европейската перспектива на БСП.
„Левицата не може да бъде консервативна. Когато вземаш Орбан или Маргарет Тачър за модели, това няма как да бъде левица.“, коментира председателят на ПЕС.
„Казано по човешки, вече ще ми бъде много по-комфортно. Щях да бъда сред самотните гласове в този НС. Сега вече Нинова няма извинение, че някой ѝ пречи на правилната политика. Тепърва ще видим резултатите в изборите и, дай Боже, в управлението. Не е достатъчно да бъдеш яростна опозиция на ГЕРБ, всички сме такава. Най-тежките политически битки с Борисов съм водил лично. Но за да станеш алтернатива, трябва да имаш същностни конкретни политики. Това на конгреса не се чу като заявка. Нито в политическия доклад, нито в документите. Много лозунги, но без политика, която да грабне сърцата и умовете на хората,“ посочи Станишев.
„Тепърва ще видим какво ще се случи в политическото пространство. Опасявам се, че тази привидна консолидация на партията няма да прикрие тежките разделения и да постигне реално единение в една бъдеща политическа кампания. А предстоят две – за парламентарните и за президентските избори. Времето ще покаже дали това е вярната посока. Аз съм скептичен“, завърши Станишев, като посочи, че пред БСП стоят и много други въпроси, като например, кои ще са нейните партньори в следващ фрагментиран парламент.