САЩ могат да наложат на Русия още по-тежки санкции от досегашните, ако се докаже, че опозиционния на Кремъл блогър Алексей Навални е бил отровен. Това казал първият зам.-държавен секретар на САЩ Стивън Биган на руския външен министър Сергей Лавров по време на провели се в Москва консултации относно кризата в Беларус. За обмена на мнения по повод случая с руския опозиционер съобщава публикация на сайта на руското външно министерство.
В текста, озаглавен „Коментар на Департамента по информация и печат в МВнР на Русия“, се казва:
„В хода на състоялите се в Москва на 25 август руско-американски консултации с първия зам.-държавен секретар на САЩ Стивън Биган беше засегнат въпросът за А. А. Навални.
Предварително определяйки случилото се като „инцидент”, американската страна акцентира, че „в случай на потвърждаване на версията за отравянето му в качеството му на опозиционер Вашингтон ще предприеме мерки, на фона на които ще бледнее реакцията на американското общество срещу руската намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г.”.
Обръщайки вниманието на събеседника върху недопустимостта на голословни обвинения, подчертахме, че руските ръководители са за най-внимателно и максимално обективно разследване на случилото се.
Считаме за дълбоко оскърбителни обвиненията за някакъв стремеж „да се скрие истината”, които звучат от западните столици по адрес на лекарите от Омск, незабавно оказали на А. А. Навални висококвалифицирана помощ. По този повод напомнихме, че пълните данни от историята на болестта на пострадалия бяха придадени на екипа от германски лекари, пристигнали в Омск за транспортирането на А. А. Навални в берлинската клиника „Шарите”. Разчитаме, че германските медици ще проявят също такъв професионален подход и няма да допуснат използването на техните лабораторни изследвания за каквито и да е политизирани цели.
При това вниманието на американския събеседник бе привлечено към подозрителната прибързаност, с която във Вашингтон и Брюксел бе подета версията за умишлено отравяне на А. А. Навални. Неизбежно възниква въпросът – на кого е изгодно това? На руското ръководство очевидно не е изгодно. Нещо повече, ние отново напомнихме за нашата готовност открито, непредубедено и при наличието на реално установени факти да разгледаме не само дадения конкретен случай, но и така наречените „дела на А. В. Литвиненко и на семейство Скрипал”, за които сега отново дружно и сякаш като по команда си спомниха западните медии”.
Руският опозиционер Алексей Навални е в тежко здравословно състояние от 20 август. По време на авиополет от сибирския град Томск за Москва на него му прилошава и губи съзнание. След извънредно кацане в град Омск Навални е приет в кома в местна болница за спешна помощ. От неговия екип веднага алармират за отравяне. Направени са му изследвания, които не установяват наличие на отрова в организма. Приложено му лечение, определено от лекарите в Омск и от специално пристигнали от Москва специалисти, като така е преодолян рискът за живота на пациента. Той обаче остава в нестабилно състояние и това кара лекарите да се обявяват за отлагане на исканото от семейството на Навални транспортиране в германска клиника. След постигната стабилизация и след уверения на специално пристигналия германски лекарски екип, че превозването с докарания от Германия медицински самолет няма да застраши живота на пациента, лекарите в Омск се съгласяват с транспортирането. Те предават на германските си колеги и документацията с изследванията и приложеното лечение на Навални.
Самолетът с него каца в Берлин сутринта на 22 август и руският опозиционер, който продължава да е в кома, макар и вече без риск за живота, е приет в клиниката „Шарите”, където му правят нови изследвания. На 25 август на сайта на клиниката е публикувано съобщение, според което при пациента е открита „интоксикация със субстанция от групата на активните вещества, наречени инхибитори на холинестеразата”, но все още не е установено конкретното токсично вещество.
Това съобщение беше прието от медии и политици като потвърждение, че Навални наистина е бил отровен. С искания Русия веднага да проведе разследване на случая излязоха канцлерката и външният министър на Германия Ангела Меркел и Хайко Маас, френското външно министерство и върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел. Беше обявено, че на 27 и 28 август в Берлин ще се проведе неформална среща на външните министри от ЕС, като темите от дневния ред са кризата в Беларус, напрежението между Гърция и Турция и случаят с Навални. Междувременно държавният секретар на САЩ Майк Помпео също се изказа в подкрепа на независимо разследване, ако се докаже отравяне на руския опозиционер.
Късно вечерта на 25 август, след всички изброени по-горе реакции, отношение по случая с руския опозиционер взе и българското Външно министерство на чийто сайт беше публикувано следното „Съобщение”: „Изключително сме обезпокоени от предварителните резултати от изследванията на Алексей Навални в болницата „Шарите“ в Берлин, които показват следи от отравяне на руския опозиционен лидер. Настояваме руските власти да проведат незабавно, независимо и обективно разследване”.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи на 26 август като „прибързани” и като „празна шумотевица” твърденията за отравяне на Навални, подчертавайки: „Как да говорим за отравяне, като няма отравящо вещество?”
В отговор на журналистически въпрос не се ли бои Москва от ново влошаване на отношенията със Запада заради случилото се руския опозиционер, Песков отговори: „Първо, ние, разбира се, не бихме искали това. Второ, няма никаква причина за това. Ние категорично сме против някой да лепи етикети върху сегашната ситуация, тоест да нарича отравяне онова, което окончателно не е потвърдено като отравяне. И трето, разбира се, ние също сме заинтересовани, това е руски гражданин, който е в кома, и ние бихме искали да изясним какво е причинило тази кома”.
На свой ред председателят на руската Държавна дума Вячеслав Володин допусна, че „би могло някои европейски държави да са предизвикал инцидента с Алексей Навални, за да създадат напрежение вътре в Русия и да я лишат от възможността да попречи на намесата във вътрешните работи на Беларус.” Володин добави: „Добре че Меркел се отзова и оказа помощ на Навални. Иска ми се да вярвам, че тя би постъпила по същия начин, ако ставаше дума за който и да е друг гражданин на Руската федерация, а не само за радикален опозиционер.”
Парламентарният шеф описа и друга гледна точка: „А дали това не е провокация от страна на Германия и другите страни на ЕС, насочена към отправяне на поредни обвинения срещу нашата страна? Привлича вниманието, че това става след изборите в Република Беларус, когато започна натиск от чужбина срещу Русия страната ни да не пречи на намесата във вътрешните работи на Беларус.”
По разпореждане на Володин Комитетът на Думата по сигурността и противодействието срещу корупцията ще анализира случая с Навални, „за да се разбере дали това не е бил опит от страна на чужди държави да нанесат вреда на здравето на руски гражданин с цел създаване на напрежение вътре в Русия и отправяне на поредни обвинения срещу страната ни”.