87 резолюции на Съвета за сигурност на ООН нарушава така наречената „Сделка на века” по израелско-палестинския конфликт, която бе лансирана от президента на САЩ Доналд Тръмп и премиера на Израел Бенямин Нетаняху. Това посочи на среща с българските медии в СБЖ посланикът на Държавата Палестина у нас Н. Пр. Ахмед Ал-Мадбух. Той изложи аргументите на своята страна за отхвърляне на този план.
„Сделката на века” застрашава международното право, потъпквайки официални документи на ООН за принципите за решаване на конфликта и за създаването на палестинска държава, подчерта посланикът. Като замества международното право с предпочитанията на президента Тръмп, въпросната „сделка” може да доведе не само до взрив в Близкия изток, но и до разпад на цялата международно-правна система, защото вече никоя държава няма да се чувства длъжна да спазва официалните договорености.
Н. Пр. Ахмед Ал-Мадбух отбеляза, че самият документ, наричан „Сделката на века”, е от 181 страници, като политическата му част е изложена на 50 страници, а останалите 130 третират икономически въпроси.
Предвижда се единният и неделим Йерусалим да бъде столица на Израел, като освен това се анексира плодородната земя по поречието на р. Йордан, а също и 37-километрова ивица по крайбрежието на Мъртво море – все територии, които трябва да са палестински по решенията на ООН, изтъкна посланикът.
Във видеопрезентацията си той показа карта, изобразяваща онова, което според „Сделката на века” трябва да е палестинската държава – откъснати едни от други парчета земя, свързвани с тунели и мостове, които ще се контролират от Израел. Предложението се опитва така да узакони и безразборно построените в нарушение на резолюциите на ООН израелски селища върху палестински територии.
За „компенсация” на палестинците се предлагат още две парчета земя в пустинята Негеб. „Много великодушно! Особено като знаем, че именно в тази пустиня се складират отпадъците от израелския ядрен реактор,” коментира палестинският посланик.
Н. Пр. Ахмед Ал-Мадбух демонстрира на видеостената и 4 карти, които показват как през десетилетията е била смалявана земята на палестинците – едната от началото на 40-те години на ХХ век, показваща цялата историческа територия на Палестина, втората от 1947 г., когато с резолюция 181 ООН решава тази земя да се раздели на две държави и оставя на палестинската 40% от дотогавашната ѝ площ, третата от 1967 г., когато след израелските окупации за палестинците остават само 22% от земята им, и четвъртата, която сега се опитва да утвърди „Сделката на века” и която вече обхваща едва 11% от палестинските територии.
Настоящото предложение на Тръм и Нетаняху освен всичко друго не предвижда палестинската държава да има свое пристанище или летище, а да ползва под наем един кей от пристанището на Хайфа и един терминал от летище „Бен Гурион” в Тел Авив – все под контрола на Израел.
Палестинският посланик обърна внимание и на начина, по който „Сделката на века” ликвидира въпроса за палестинските бежанци – или чрез натурализирането им по местоживеене, или чрез изселването им в други страни като Канада, Австралия и др. „Значи евреите са дошли някога на нашата земя от всички краища на света, а сега нас ще ни изселват там, откъдето са дошли те,” коментира Н. Пр. Ахмед Ал-Мадбух.
Той открои като особено опасен момент в „сделката” изискването Израел да бъде признат от палестинците като национално огнище на еврейския народ. Това създава риск за онези 1 милион и 800 хиляди палестинци, които днес са с израелско гражданство – може да бъдат обявени не за граждани, а за пребиваващи и да им бъде отнето правото върху собствените им домове и земи, където те са живели много преди да се създаде Израел.
Наред с това „сделката” изисква Организацията за освобождение на Палестина да оттегли всички жалби и искове, подадени от нея в международни съдилища срещу Израел. И да поеме ангажимент и в бъдеще да не го прави.
Палестинският посланик подчерта: „Ние по никакъв начин не можем да приемем тази „сделка”. Тя нарушава дори минимума от законови права на палестинския народ, постановени и уредени с резолюциите на международното право, които включват и създаване на палестинска държава върху териториите, окупирани през 1967 г., и със столица Източен Йерусалим.”
Н. Пр. Ахмед Ал-Мадбух припомни, че в отхвърлянето на „Сделката на века” признатата от 140 страни в света Палестина не е сама. Повечето държави и международни организации също са на мнение, че „сделката” противоречи на международнот право и се обявиха против нея.
„С такива декларации вече излязоха Арабската лига, Организацията за ислямско сътрудничество, Африканският съюз. Такова становище изрази и ЕС. Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че „сделката“ противоречи на резолюциите на световната организация. Русия и Китай също подкрепят палестинския народ. Американският Конгрес прие решение 326, което също отхвърля „сделката”. Налице е международен консенсус по въпроса, защото „сделката” е в разрез с международното право и законност. Сега е моментът международната общност още по-решително да подкрепи възстановяването на палестинския суверенитет над нашите територии,” подчерта посланикът.
Н. Пр. Ахмед Ал-Мадбух изтъкна още, че „Сделката на века” е въплъщение на прилаганата от Израел система на апартейд, сегрегация и дискриминация спрямо палестинците. Поради това Палестина ще внесе иск срещу „сделката” в Международния съд и ще продължим да се обръща към международните съдилища.
Палестинският посланик изтъкна и парадокса на самия подход към близкоизточния проблем от страна на Тръмп, който оглавява изявяващите се в ролята на посредник Съединени щати: „Сделките се сключват между две страни. Вярно е, че може да има посредник или свидетел на сключването им. Но ролята му е само да сближи гледните точки. Това, което се случи сега, е, че посредникът и една от страните се договориха – и се опитват да ни го наложат. Тоест, свидетели сме на едно американско-израелско хулиганство”.
След края на презентацията си Н. Пр. Ахмед Ал-Мадбух отговори на редица журналистически въпроси.
Имаше и изразяване на мнения и оценки по темата от редица от участниците в срещата, събудила голям интерес и препълнила залата на Клуб „Журналист” на СБЖ. Присъстваха и повечето посланици на арабските страни, официално представени в България, много дипломати и от други държави.
Временно управляващият посолството на Сирия у нас Мухамад Мухамад обърна внимание върху самото наименование на документа, лансиран от Тръмп и Нетаняху – „сделка”. Дипломатът отбеляза: „Показателно е, че не го наричат „договор” или „мирна инициатива”, а тъкмо „сделка”. Това ни изправя пред нова световна реалност, при която политиката се превръща в търговия – един печели, друг губи.”
Сирийският представител подчерта още: „Най-лошото в тази „сделка” е отсъствието на палестинската страна, на палестинското ръководство. Някой се опитва да натрапи нещо на палестинския народ. Твърдо убедени сме, че това няма да се приеме”.
Мухамад Мухамад изрази официалната позиция на своята страна – Сирийската арабска република. Тя призовава международната общност „да осъди тази подигравка с международното право” и да потвърди силата на съществуващите междунадноправни документи, постановяващи прекратяването на окупацията на палестински и арабски земи и „правото на палестинския народ на завръщане и създаване на собствена суверенна държава със столица Йепусалим”.
Изказа се и Славчо Велков,председател на Българо-палестинското дружество за приятелство и сътрудничество. Той също се спря на термина „сделка” и посочи: „Това е търговски акт, а не политически. В тази „сделка” печелят лидерите и на Израел, и на САЩ, които така извличат свои вътрешнополитически дивиденти. Тръмп търгува с територии и народ, които не са негови. А си купува политическо влияние чрез мощното еврейско лоби в САЩ за следващите избори.”
Славчо Велков предложи изложените по времето на презентацията на палестинския посланик Н. Пр. Ахмед Ал-Мадбух факти и аргументи да намерят максимална разгласа в България, за да се разбере добре и у нас същността на събитията и процесите.
Специален принос за успешната комуникация по време на срещата в СБЖ има и високопрофесионалният превод на една от най-добрите специалистки по арабистика у нас Мая Ценова.