Народното събрание очаквано избра настоящия главен прокурор Сотир Цацаров за наследник на Пламен Георгиев на поста председател на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ).
Зад кандидатурата на Цацаров, издигната от ГЕРБ и „Обединени патриоти“, застанаха 165 народни представители от ГЕРБ, ДПС, БСП, „Обединени патриоти“ и независими. 30 от БСП гласуваха против, а други трима от групата на БСП се въздържаха.
За разлика от избора на наследник на Цацаров в прокуратурата, където имаше един единствен кандидат в лицето на Иван Гешев, изборът за шеф на КПКОНПИ формално предложи състезание. Гласуващата редовно по ключови въпроси с мнозинството група на ВОЛЯ издигна кандидатурата на своя депутат Симеон Найденов. Той беше подкрепен от 12 депутати (10 от ВОЛЯ и 2 от БСП), 42 гласуваха против, а 136 се въздържаха.
Парламентарната група на БСП обяви, че няма подкрепи нито един от двамата кандидати, като с изказвания Корнелия Нинова и Крум Зарков обявиха за порочен целия закон, по който е сформирана КПКОНПИ. БСП настояват тази комисия да функционира по друг начин, да има други правомощия и председателя да не се избира от президента, а не от Народното събрание и са внесли отново такъв законопроект.
Въпреки това, при гласуването на кандидатурата на Цацаров, 27 депутати от БСП гласуваха „За“ него, 30 бяха „против“, а трима се въздържаха.
„Процедурата по избора е с предизвестен край. Последващите изслушвания, препитвания, онлайн излъчвания, дебат – не са толкова процедура, колкото церемония по встъпване в длъжност“, каза Крум Зарков от БСП в началото на дебата. Той обяви, че неговата група е взела решение да не подкрепи нито един от кандидатите. Той заяви още, че законът прави състезателността на процедурата напълно илюзорна и констатира, че кандидатът на левицата на предишния избор е бил подкрепен единствено от БСП, въпреки експертизата и опита му.
„Причините могат да бъдат политически и институционални, разбира се, доколкото гласуваме личност – и индивидуални. В политически план г-н Цацаров е кандидатура на управляващото мнозинство. Това е неизбежно следствие от законодателното решение председателят на КПКОНПИ да се избира от парламента. Този прост факт автоматично води до неоспорима връзка между властта и органа, който трябва да следи за нейните корупционни прояви. Проверяваните избират проверяващите“, каза още Зарков и подчерта, че изследванията на общественото мнение напомнят, че корупцията остава проблем, който българите посочват като най-остър пред държавата и обществото. По думите му Цацаров приема „обърканата философия на този орган“.
„Аз ще гласувам за господин Цацаров, разбира се. Казвам „разбира се“, защото няма как да може да си успешен главен прокурор толкова години, пък да не можеш да си председател на една комисия“, каза депутатът от ГЕРБ Георги Марков.
Вежди Рашидов пък се върна към времето си като министър на културата и посочи, че партньорството между министерството и прокуратурата „никога не е било толкова добро“, колкото по времето на Цацаров. „Ще гласувам за господин Цацаров. И ако искате да имаме един работещ орган, направете го и Вие!“, призова Рашидов преди гласуването.
Симеон Симеонов от ДПС нарече Цацаров „един брилянтен юрист, голям интелект и ерудит“ и посочи, че групата на ДПС ще го подкрепи и заради неговия „изключително успешен мандат като главен прокурор“.
В подкрепа на Цацаров се изказа и депутатът от „Обединени патриоти“ Славчо Атанасов, който обяви, че групата му „категорично ще подкрепи“ Цацаров. „Мога да кажа само хубави думи за вас, фактите го потвърждават“, обяви Атанасов.
„Ние сме подписали за издигането на неговата кандидатура. Днешния дебат ме убеди в правилността на това решение“, каза и Явор Нотев от „Атака“, който вече е независим кандидат заради изключването на партията му от коалицията „Обединени патриоти“.
Веселин Марешки и Кръстина Таскова от ВОЛЯ подкрепиха своя кандидат с изказвания, като голяма част от изказванията им бяха критики към БСП и президента Румен Радев.
Смяната на председателя на КПКОНПИ се наложи заради оставката на Пламен Георгиев, която дойде след скандала с неговата тераса. Малко след оттеглянето му от поста, той беше изпратен от правителството за български консул във Валенсия.
Замяната на Георгиев с Цацаров означава, че Иван Гешев ще встъпи в длъжност като главен прокурор по-рано от предвиденото по закон, което трябваше да се случи през януари. Най-вероятно Висшият съдебен съвет ще прекрати мандата на Цацаров още през следващата седмица и ще постави официално на поста Гешев, след като президентът Румен Радев подписа указа за неговия избор.
БСП поиска нов закон, после удари рамо на Цацаров
„КПКОНПИ беше създадена преди 2 години. Ако днес попитаме някого извън тази зала с какво я свърза, повечето хора ще кажат – с незаконно придобитата тераса на нейния председател Пламен Георгиев. Този, който е овластен да отнема незаконно придобито имущество, се оказва с такова. Какво последва? За награда лично премиерът го направи консул в Испания. Това прилича ли ви на борба с корупцията? Не. Това прилича на стимулиране и награждаване“, обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на дебата.
Тя се обърна към Сотир Цацаров, който по време на изслушванията заяви, че ще се опита „да събуди“ КПКОНПИ, тъй като била заспала. „Вярваме, че ще положите всички усилия. Но, г-н Цацаров, тази комисия не е заспала, тя е мъртво родена. Тя няма разследващи функции, няма правомощия по наказателния кодекс, тя се занимава с административни процедури. „За противодействие на корупцията“ е само заглавие“, каза Нинова.
Тя се спря на две твърдения, които според нея се налагали в общественото мнение – че няма алтернатива на ГЕРБ и тяхната визия за борба с корупцията и че БСП няма кандидат. „Има алтернатива – ние предложихме такава преди две години с друг закон, друга структура, друг избор на председател и т.н.
Относно въпроса кой избира председателя, който според Нинова не е единственият момент в тяхната визия, тя коментира: „Днес президент е Румен Радев, издигнат от БСП, утре може да е друг. Ние предлагаме принципно решение, и то не е президентска република, а реално функциониране на разделение на властите и взаимен контрол. Не може да ме убедите, че избран от нас председател няма да е зависим и да съобразява решенията си с тези, които винаги могат да го свалят“, подчерта Нинова.
По отношение на факта, че БСП не издигна своя кандидат за председател на КПКОНПИ, Нинова каза: „Щеше да е върховно политическо лицемерие да кажа, че не признаваме този закон, тази мъртво родена комисия, не признаваме процедурата за избор на председател от зависимите от проверките му, и при всичко това да кажем: „Ние предлагаме председател“. Къде виждате някаква логика или нормален разум? Ето затова не предлагаме председател“ и добави, че освен това е ясно, че зад Сотир Цацаров стои управляващото мнозинство, а и ДПС, което означава предрешен избор.
27 колеги на Нинова от групата на БСП обаче изглежда не бяха притеснени от всичко това и дадоха гласа си „за“ новия председател по стария закон, критикуван от Нинова и Зарков.