Туитър акаунтът на Wikileaks съобщи, че два високопоставени източника от еквадорските власти са потвърдили, че Кито се готви да изхвърли основателя на организацията от посолството в Лондон. Според информацията Джулиан Асанж може да бъде изгонен още днес, а Еквадор вече има споразумение с британските власти той да бъде арестуван.
Според WikiLeaks за претекст ще бъдат използвани публикации за корупционен скандал, в който е замесен еквадорския президент Ленин Морено. Морено обвинява WikiLeaks, че стоят зад изтичането на документи, показващи негови и на семейството му връзки с незаконни схеми на панамската инвестиционна фирма INA Investments. В своя реч във вторник президентът заяви, че WikiLeaks са отговорни за прихващането на лични телефонни разговори и публикуването на снимки от дома му. Морено не представи никакви доказателства за това, а изтеклите документи не са публикувани на сайта на WikiLeaks.
По думите му това поставя Асанж в нарушение на “протоколното” споразумение, което му позволява да остане в посолството, като в замяна на това да не коментира политически въпроси. Еквадор спря интернета и всички други комуникации на Асанж преди повече от година, освен това той вече не е действащ редактор в сайта.
WikiLeaks отрича обвиненията и определя заявленията на Морено като “пълна лъжа”. Организацията подчертава, че е съобщила за обвиненията за корупция в своя Twitter едва след като еквадорските съдебни власти са започнали разследване по въпроса. “Ако президентът Морено иска незаконно да отнеме убежището на издател бежанец, за да прикрие корупционен скандал с офшорки, историята няма да го запомни с добро”, се казва в изявлението на WikiLeaks. Асанж получи еквадорско гражданство през декември 2017 г. и не може да бъде екстрадиран законно, тъй като конституцията на страната забранява екстрадирането на нейни граждани.
Журналистът Джон Пилджър призова хората да напълнят улицата пред посолството, за да защитят Асанж и да покажат “солидарност с един смел човек, чиято борба трябва да докосне всички нас”. Пред сградата на посолството има постоянен палатков лагер от активисти, които се надяват да спрат потенциалния арест на Асанж.
BREAKING: A high level source within the Ecuadorian state has told @WikiLeaks that Julian Assange will be expelled within „hours to days“ using the #INAPapers offshore scandal as a pretext–and that it already has an agreement with the UK for his arrest.https://t.co/adnJph79wq
— WikiLeaks (@wikileaks) April 4, 2019
Асанж получи убежище в посолството на Еквадор в Лондон през 2012 г. заради опасенията, че ще бъде екстрадиран в Швеция и след това в САЩ, където ще бъде съден за публикуването на секретни документи. Шведската прокуратура свали обвиненията срещу него за сексуални посегателства, но британският съд отказва да отмени заповедта за ареста му заради неявяване в съда. През миналата есен погрешка копиран текст в съдебни документи потвърди опасенията на Асанж и привържениците му, че срещу него се води таен процес в САЩ. Преди месец Челси Манинг, която предостави на WikiLeaks изобличаващи документи за действията на САЩ в Ирак и Афганистан, отказа да свидетелства пред полусекретно жури, разследващо WikiLeaks, и бе вкарана отново в затвора, като до този четвъртък бе държана в изолатор.
Облаците над Асанж започнаха да се сгъстяват със смяната на властта в Еквадор и САЩ. Администрацията на Обама се отказа да съди WikiLeaks заради опасността този прецедент да се използва срещу всеки журналист и медия, публикували изтекли документи. Екипът на Тръмп обаче засили усилията за унищожаване на WikiLeaks и разправа с източниците на информация, включително като оказва натиск върху новия президент на Еквадор Ленин Морено, който е доста по-сговорчив от предшественика си.
Ожесточеното преследване срещу Асанж вероятно е свързано и със стремежа на Белия дом да противодейства на обвиненията, че Тръмп е спечелил изборите благодарение публикуваните от WikiLeaks имейли на Хилари Клинтън. От своя страна Демократическата партия също се опитва да намери изкупителна жертва за загубата си през 2016 г. и заведе дело срещу WikiLeaks. Поради политическите си обвързаности много от големите издания в САЩ, които публикуваха документите на WikiLeaks и дори печелеха отличия за това, също са настроени срещу Асанж – макар че осъждането му може да доведе до опасен за самите тях прецедент. Поради това, ако той бъде екстрадиран в САЩ, не може да очаква подкрепа от високо политическо или дори медийно ниво.