На външен вид този хляб по нищо не се различава от обичайния. Само на вкус – казват, имал лек аромат на печени фъстъци.
Всъщност той е направен на 90% от обичайно пшеничено брашно и на 10% от брашно, произведено от… хлебарки. Резултатът е, че съдържа повече протеини, отколкото има в червените меса, съобщава ВВС, обобщавайки, че с такъв хляб като нищо може да се пребори глада в света.
Да, но на каква цена? Засега един килограм брашно от хлебарки излиза… 51 долара.
Все пак експериментът, осъществен от бразилски учени, водени от алтруистичната идея да нахранят колкото се може повече гладни с по-пълноценна храна, заслужава внимание. Според изчисления на ООН към 2050 г. населението на планетата ще достигне 9 миларда и 700 милиона. Тоест проблемът с изхранването ще става все по-сериозен. Ето защо много изследователи отдавна препоръчват в менюто ни да започнат да се включват насекоми – още повече, че те присъстват сред традиционните храни на много народи, особено в Африка и Азия. Доказано е, че насекомите са много богати на протеини.
Все пак трябва да се отбележи, че експерименталният хляб на учените от Федералния университет в Рио Гранде (FURG), Южна Бразилия, не е направен от какви да е хлебарки. А от специален вид, наричан хлебарка-омар или на латински nauphoeta cinerea. Родината ѝ е Северна Африка. Тя е съставена на 70% от протеини, докато при червените меса показателят е 50%.
Брашното, използвано за замесване на въпросния хляб, е направено въз основа на дехидратирани хлебарки от този вид, които са смлени в лабораторни условия. Изследователите са установили, че след смесване на съставките в споменатата вече пропорция – 10 към 90% – съдържанието на протеини в получения продукт се е покачило със 133% спрямо обикновения хляб. Ако във филийка обикновен хляб има 9,7 грама протеини, то във филийка от „хлебарковия” те са вече 22,6 грама.
Професорът по хранене Енио Виера, който се е посветил на изучаването на инсектите като храна за хората, твърди, че още много представители на този вид могат успешно да влязат в менюто ни – щурци, пчели, мравки, пеперуди, копринени гъсеници и дори скорпиони.
Ученият напомня, че се нуждаем от 250 кв. метра земя, за да се произведе 1 кг месо. Докато за получаването на същото количество насекоми са ни достатъчни 30 кв. метра. Пести се и вода. За 1 кг говеждо месо отиват 20 000 литра вода, а за 1 кг инсекти – само 1000 литра.
Според Бразилската асоциация на развъждащите насекоми (да, вече има и такава!), благодарение на тропическия си климат и други подходящи природни условия тази латиноамериканска страна разполага с най-голямо разнообразие ставащи за човешка консумация инсекти – цели 95 вида. В екипа от FURG се работи и върху получаването на други продукти от субстанции, съдържащи насекоми, като кексове или специфични типове олио.
ООН твърди, че насекомите са част от прехраната на около 2 милиарда души по света. Но в Бразилия, където вече е получен хляб от тях, консумацията на инсекти от хора все още не е разрешена от местните санитарни власти. Позволява се само употребата им във фуражи за животни.
Междувременно други държави вече са започнали да комерсиализират хранителните продукти на базата на насекоми. В Испания например една от големите вериги супермаркети предлага сандвичи с щурци и с ларви. А във Великобритания една от компаниите, доставяща храна по домовете, осигурява и печени скакалци или пък биволски червеи. Очакванията са, че в близките пет години световният пазар на храни въз основата на насекоми ще завърти оборот от над 700 милиона долара, сочи ВВС.
Че от всичко може да се прави бизнес, е по-ясно от ясното. Но онези, които завъртят и тази машина с печалби, едва ли ще заменят на собствената си трапеза автентичните сочни пържоли с печени скакалци.