Лидерът на британската парламентарна опозиция Джереми Корбин предложи създаването на държавна цифрова корпорация, която да предоставя онлайн телевизия, да предлага лесен достъп до архивните материали на обществените институции, ида поддържа социална мрежа, която да играе роля в пряката демокрация.
„Общественият сектор не трябва да стои отстрани и да гледа как няколко технологични мега корпорации изсмукват дигиталните ни права, данните ни и за завършек – парите ни“, каза лидерът на Лейбъристката партия.
По думите му британските медии се провалят, а интернет е доминиран от мултинационални корпорации.
„Британската дигитална компания (BDC) може да използва най-светлите ни умове, най-новите технологии и наличните публични средства не само за да предоставя информация и развлечения, конкурирайки Amazon и Netflix, но и да събира данни за благото на всички ни”, заяви Корбин по време на лекция на телевизионния фестивал в Единбург.
Плановете за нова организация в публичния сектор, стояща редом до BBC, доведоха до предложения, че Корбин иска да създаде национализиран отговор на Facebook.
Екипът на Корбин обаче заявява, че социалната мрежа ще бъде само една част от предложената организация. Според тях създадените в BDC акаунти ще могат да се използват за обществени гласувания, като например кои програми да бъдат произвеждани от организацията.
Същата система за гласуване може да бъде разширена, за да се даде възможност на обществеността да се произнесе по други части от политическата платформата на Корбин, като например как да функционират предложените регионални инвестиционни банки.
„BDC би могла да разработи нова технология за вземане на решения онлайн, която да позволи на публиката да има водещ глас при създаването и продължаването на различни програми. Може дори да създаде публична социална медийна платформа с истинска неприкосновеност на личния живот и обществен контрол над данните, които правят Facebook и други корпорации толкова богати“, каза Корбин пред публиката.
По думите му това ще стане „точка за достъп до публична информация“ и че обществеността трябва да си представи „разширен iPlayer, даващ на плащащите лиценз универсален достъп до продукт, който може да съперничи на Netflix и Amazon“. Не е ясно как това ще избегне дублирането на съществуващите услуги на BBC. Във Великобритания всеки притежаващ телевизор е задължен да плаща лицензна такса, която се използва за издръжка на обществената медия.
„BDC би могла да работи с други институции, които следващото лейбъристко правителство ще създаде – като националната инвестиционна банка, национален фонд за трансформиране, стратегически инвестиционен съвет, банки за регионално развитие и нашите обществени услуги, за да създаване на нови начини за обществен надзор и контрол над ключови лостове на нашата икономика „, каза Корбин.
Корбин вече обяви плановете си да обложи с данъци уеб гиганти като Facebook и Netflix, за да финансира BBC. Освен това той предложи въвеждането на избори за Управителния съвет на BBC и подкрепи нов фонд за журналистика, чиято цел не е финансовата изгода.
Други предложения включват потенциално раздробяване на компаниите, които притежават множество местни вестници. Корбин също така представи идея големите медийни бизнеси да бъдат принудени да предоставят на служителите си част от акциите на компаниите, да позволят на журналистите да избират редакторите си по модела на системата, която вече се използва в Guardian.
Въпреки че тези предложения не са част от официалната политика на лейбъристите, ръководството на партията твърди, че е ангажирано с тези идеи, тъй като те са част от един по-широк план за реформиране на медиите.
Корбин използва лекцията, за да критикува степента, до която обществените телевизии и радия следват таблоидите. „Това, че нещо е на първа страница на в. „Сън“ или „Дейли Мейл” не го прави автоматично новина“, каза той. „Свободната преса е от съществено значение за нашата демокрация, но голяма част от медиите ни никак не са свободни. При всичките притеснения относно новите форми на фалшиви новини, ние игнорирахме факта, че според повечето ни сънародници нашите вестниците бълват фалшиви новини ден и нощ.“
След като бе интервюиран от актьора Максин Пейк за реакцията му срещу медийната критика , Корбин отхвърли предположенията на репортер от „Дейли Мейл“, че идеите му са наказание за отразяването на антисемитизма сред лейбъристите и неговото решение да положи цветя на палестинските гробища в Тунис.
„Искам да имаме силна и жизнена демокрация – и аз подкрепям журналисти, които искат да имаме силна и жизнерадостна демокрация“, заяви Корбин.
Корбин също беше помолен да даде прост отговор с да или не на въпроса дали Великобритания ще бъде по-добре извън ЕС, след като шест пъти не отговори на подобен въпрос от Channel 4 News.
„Това е въпрос, на който не може да има еднозначен прост отговор“, каза той.
Ето и цялата лекция на Джереми Корбин: