Случаите на дребна шарка в Европа – болест, която доскоро изглеждаше на път да изчезне на континента – са нараснали рязко през тази година. Според нов доклад на Световната здравна организация, през първото полугодие случаите на заразяване в Европа са достигнали най-високите нива от две десетилетия насам, което се дължи на недостатъчното ваксиниране.
До 90-те години на миналия век всяка година в Европа имаше стотици хиляди случаи на дребна шарка, но агресивните програми за ваксинации доведоха до стабилен спад, а през 2016 г. бе отчетен рекордно малък брой случаи на заразяване с болестта – 5273. През миналата година обаче цифрата скочи до 23 927, а само за първите шест месеца на 2018 г. са регистрирани над 41 хил. случая, 37 от които са завършили фатално.
Увеличението в Европа се случва въпреки продължаващия спад на случаите на дребна шарка на световно ниво. Здравните специалисти изтъкват, че поне 95% от населението трябва да има имунитет, за да може да се контролира разпространението на дребна шарка, която се счита за една от най-силно заразните човешки болести. В Европа едва около 90% от децата получават препоръчваната от СЗО ваксина в ранна възраст. През миналата година само в Русия и няколко малки европейски държави е достигнато нивото от 95% ваксинация на малките деца.
В няколко европейски страни, включително сравнително богати като Франция, Белгия и Австрия, ваксинираните деца са 85% или по-малко. В много държави дори се наблюдава спад на ваксинациите през последните години. (В България през 2017 г. са ваксинирани 92% от децата, което е подобрение спрямо предходните три години, когато нивото е спаднало под 90 на сто).
Причина за тези тенденции е съчетанието от самодоволство, липса на информация, съпротива срещу ваксините, недоверие в правителството, както и икономическа и политическа нестабилност, коментира пред New York Times доктор Марк Мускат, технически отговорник за имунизационната програма на СЗО в Европа. В Европа, подобно на Съединените щати, някои хора се придържат към дискредитираната и многократно опровергана теория, че ваксините причиняват аутизъм. „Няма само една причина. Хората не са осведомени за потенциалните опасности от тази болест, някои родители не разбират нуждата да ваксинират децата си”, казва д-р Мускат.
Като процент от населението най-много случаи са регистрирани в Сърбия. Повече от половината от общия брой случаи в Европа през първото полугодие – около 23 хил. заболели – са били в Украйна. Италия и Гърция също са ударени необичайно силно, като във всяка от двете страни са регистрирани по над 2000 случая. В Украйна нивата на ваксинирани са започнали да спадат още през 2008 г. на фона на поредицата от икономически и политически кризи и военни конфликти в страната. Макар нивата на ваксинации да са започнали да се възстановяват, вече има голям брой по-големи деца, които не са имунизирани. „Нужно е покритие от 95% не само на национално ниво, но и във всяка отделна общност, за да не се разпространява болестта”, обяснява д-р Мускат.
Степента на смъртност от дребна шарка, която се разпространява по въздушно-капков път, е сравнително ниска – много по-малко от 1% в развитите страни, но по-висока на други места по света. Болестта обаче може да нанесе трайни щети при някои заразени. Под най-голям риск са хората с компрометирана имунна система, които никога не са прекарвали болестта, както и бебетата, чиято имунна система не е напълно развита и не са получили първата доза от ваксината през първата година след раждането си.
Епидемиолозите измерват колко е заразна една болест като оценяват колко хора средно могат да я прихванат от един инфектиран в население без никакъв имунитет. При инфлуенцата един заразен може да предаде болестта на двама или трима други. При дребната шарка – на между 12 и 18 души.
„Ако някои заразен с дребна шарка мине през летище, много лесно може да предаде болестта на други хора, дишащи същия въздух”, изтъква д-р Мускат. Прекаралите дребна шарка имат доживотен имунитет. Ваксините, които са налични от 60-те години, осигуряват дълготраен имунитет, но не е ясно дали е постоянен.
Британската Служба по общественото здраве (PHE) отчита 807 случая на дребна шарка в страната, които според институцията са свързани с огнищата в Европа. „Мнозинството от случаите са на тинейджъри и млади хора, които са пропуснали тривалентната ваксина като деца”, казва пред BBC д-р Мери Рамзи, отговаряща за имунизациите в PHE. „Призоваваме хората да проверят дали имат нужните ваксинации, преди да пътуват до страни, в които има огнища на дребна шарка, както и преди участие в големи събирания на хора като фестивали”, добавя тя.
„Като става въпрос за болест, предотвратима с ваксина, дори един случай е прекалено много, а броят на случаите на дребна шарка тази година е поразителен”., заявява доктор Полин Патерсън от Лондонското училище по хигиена и тропически болести.