В сградата на стар склад в Южен Тексас стотици деца чакат, затворени в редици от телени клетки. Във всяка от клетките се намират по 20 деца. Наоколо са разпилени бутилки с вода, пакети от чипс и големи листове от станиолено фолио, служещи за одеяла.
Тази неделя граничната полиция на САЩ позволи кратка журналистическа визита в съоръжението, където държи семействата, арестувани на южната граница. Това стана в отговор на разразилите се критики и протести срещи наложената от администрация на Тръмп политика на “нулева толерантност”, в резултат на която стотици семейства се оказват разделени.
Над 1100 души се намират в огромната, мрачна сграда, която е разделена на отделни крила за непридружени деца, възрастни и родители с деца. Във всяко крило има общи части, в които се намират подвижни тоалетни. Изкуственото осветление в сградата е включено денонощно. На журналистите не е било позволено да интервюират или снимат задържаните.
Според граничарите близо 200 от задържаните там са малолетни, непридружени от родител, а 500 души са част от “семейни единици” – родители с деца. От прилагането на политиката на “нулева толерантност” в средата на април до края на май близо 2000 деца са били отнети от родителите им. Според тази политика, обявена от главния прокурор Джеф Сешънс, Министерството на вътрешната сигурност вече третира всички случаи на нелегално влизане в страната като криминално деяние. Действащите разпоредби забраняват задържането на деца заедно с техните родители, защото родителите са обвинени в престъпление, а децата – не. Така много родители, преминали границата без разрешение, могат да бъдат обвинени и хвърлени в затвора, а децата им – отнети. Правозащитни и религиозни организации в САЩ критикуват остро тази политика като нехуманна.
Разпространяват се все повече истории за деца, изтръгнати от ръцете на родителите си, и за родители, които не могат да открият къде са били пратени децата им. Група конгресмени посетиха същото съоръжение в края на миналата седмица и възнамеряват да проверят дългосрочния подслон, където се държат около 1500 деца – повечето от които разделени от семействата си.
“Намиращите се вътре деца, които са откъснати от родителите си, вече са травматизирани. Няма значение дали подът е изметен, а чаршафите са изгладени”, коментира сенаторът от Демократическата партия Джеф Мъркли, на когото по-рано този месец е било отказано да посети подслона за задържаните деца.
Here are photos of undocumented immigrant children at a U.S. Border Patrol processing center in McAllen, Texas. Photos provided by Customs and Border Patrol. pic.twitter.com/l7kEvwWrWM
— Texas Tribune (@TexasTribune) June 17, 2018
Според граничната служба в долината Рио Гранде в Тексас, която е най-използваният път за опитващите се да влязат в САЩ хора, преследването на мигрантите и отделянето на възрастните от децата е нужно, за да се създаде възпиращ ефект за другите. “Като направиш изключение за една група хора от закона…, това привлича повече хора…, така се създават тенденциите тук”, заявява Мануел Падиля, главният агент на граничната служба в региона.
Агентите, управляващи центъра за задържане в Тексас – обикновено наричан “Урсула”, по името на улицата, на която е разположен – заявяват, че на всички, намиращи се там, е осигурен адекватен достъп до храна, душове, изпрани дрехи и медицинска грижа. Предполага се, че хората трябва да минават през тези центрове бързо. Според закона в рамките на три дни децата трябва да бъдат предавани на плиюти, поддържани от Министерство на здравеопазването и социалната политика.
Мануел Падиля заявява, че в повечето случаи граничната полиция в Рио Гранде позволява на семейства с деца под петгодишна възраст да остават заедно. Адвокатка, прекарала няколко часа в центъра за задържане миналия петък, обаче разказва пред медиите, че е притеснена от това, което е открила.
Мишел Бран, директор по правата на мигрантите в Комисията за жените бежанци, се е срещнала с 16-годишно момиче, което ѝ е разказало как е трябвало да се грижи за малко момиченце в продължение на три дни. Тийнейджърката и другите намиращи се в същата клетка са мислели, че детето е на около 2 години. “Трябвало е да учи другите деца в клетката как да сменят памперса на детето”, казва Бран.
Адвокатката разказва, че след като е започнала да задава въпроси, граничните служби са намерили лелята на детето и са ги събрали. Оказало се е, че детето всъщност е на 4 г. Част от проблемът е бил в това, че момиченцето не е говорело испански, а език, използван от коренното население на Гватемала. “Тя бе толкова травматизирана, че не говореше. Просто се беше свила на топка”, разказва Бран. Адвокатката описва как е видяла служители в центъра да гълчат група петгодишни, защото си играят в клетката, и как им казват да стоят мирно. В клетките не е имало играчки или книги. Бран е забелязала, че едно от момченцата не си играе с останалите, а седи тихо и стиска парче хартия, което се оказало фотокопие на личната карта на майка му. “Правителството буквално отнема деца от родителите им и ги оставя в неподходящи условия. Ако родител остави детето си без надзор в клетка заедно с други петгодишни, ще му се търси отговорност”, заявява тя.
Доктор Колийн Крафт, ръководител на Американската академия на педиатрите, разказва как наскоро е посетила един от малките приюти за деца в Тексас. Едно малко момиченце в центъра с 60 легла привлича вниманието ѝ – детето плачело неутешимо и удряло с юмручета матрака. Детето, на видима възраст около две години, е било отнето от майка ѝ предишната вечер. Служителите се опитали да успокоят момиченцето, като му дават играчки и книги – но не им е било позволено да го вземат на ръце или да го прегърнат, защото правилата им забраняват да пипат децата. “Стресът е огромен. Фокусът трябва да е върху благополучието на тези деца, без да се намесва политиката”, казва Крафт.
В понеделник Организацията на обединените нации се присъедини към критиките и призова САЩ да прекратят незабавно тази политика. “Смятахме за безскрупулно която и да е държава да се опитва да възпира родителите, като причинява подобен тормоз на децата. Призоваваме САЩ незабавно да прекрати практиката на насилствено разделяне на децата от родителите им”, заяви Ръководителят на ООН по правата на човека Зеид Раад ал Хюсеин. По думите му тази политика носи риск от “непоправими вреди” за децата.