Турският съд издаде присъди на 14 журналисти от опозиционния вестник „Джумхюриет“ (Cumhuriyet) заради обвинения в тероризъм, а трима от обвиняемите по делото са оправдани, съобщава Middle East Eye. Този случай е емблематичен за състоянието на свободата на словото в Турция, която е световен рекордьор по брой на затворените журналисти.
Адвокатът на защитата Озден Оздемир е заявил пред Reuters, че служителите на вестника са получили присъди от между две и половина до седем и половина години. Друг обвиняем по делото, който не е работел в изданието, а е обвинен заради активността си в социалните мрежи, е получил най-тежката присъда от 10 години. Според решението на съда делото срещу изявения журналист Кан Дунар, който преди бе главен редактор на Джумхюриет, ще продължи отделно.
Спорният процес повдигна нови опасения за състоянието на медиите в страната под управлението на Реджеп Ердоган, тъй като Джумхюриете един от малкото останали вестници в Турция, които си позволяват да са силно критични към президента. Председателят на управителния съвет на изданието Акин Аталай е в затвора вече повече от 500 дни, но други журналисти от вестника бяха освободени в течение на процеса.
Дългогодишният журналист и колумнист Кадри Гюзел бе освободен през миналата година след 11 месеца в затвора. Пред съда той заяви, че това дело е насочено срещу цялата журналистика. “Ще излезем от тук с изправени глави и ще продължим да правим журналистика, без значение колко трудно е това в една среда, лишена от законност и демокрация. Настоявам аз и колегите ми да бъдем оправдали”, заяви той.
Всички ответници по делото са обвинени, че чрез работата си са подкрепяли организации, на които Турция гледа като на терористични групи – Кюрдската работническа партия (PKK) и Революционната народно-освободителна партия-фронт (DHKP-C). Журналистите са обвинени и в подкрепа на движението на мюсюлманския проповедник Фетулах Гюлен, което е обвинявано от Анкара за опита за преврат през 2016 г.
Поддръжници на подсъдимите многократно са изтъквали, че обвиненията срещу журналистите са абсурдни и че процесът е политически – дори само заради факта, че цитираните в обвинението “терористични групи” се противопоставят една на друга.
#Kurdish town of #Nusaybin in #Bakur (Turkey’s occupied #Kurdistan ), before and after #Turkey destroyed it with #NATO weapons
Photo credit Artiaga Arges pic.twitter.com/KnipvxdR8u
— Anna Irma Battino (@AnnaIrmaBattino) April 24, 2018
“Вашата работа не е лесна, защото вземате решение при пълна липса на доказателства”, заяви Гюзел на съдията и добави, че обвиненията са “гнили”. Зам.-главният редактор на Джумхюриет Мурат Сабунку, който бе освободен от затвора през март, заяви, че журналистиката не е престъпление. “Ние просто си вършехме работата и ще продължим да го правим при всякакви обстоятелства”, изтъква той.
“Обвинението не е равно на доказателство. В това дело журналисти са обвинени, че правят журналистика. Съществуването на вестник Джумхюриет бива приемано като престъпление”, заяви един от адвокатите Фикрет Илкиз по време на изслушването.
Според организацията за защита на свободата на пресата P24, в момента зад решетките се намират 165 турски журналисти. Повечето от тях са арестувани след извънредното положение, обявено в резултат на опита за преврат на 15 юли 2016 г.
Обвиненията в “тероризъм” заради изразяване на мнение не засяга само журналисти. През миналата седмица в затвора заедно с новороденото си бебе влезе учителка от кюрдски произход от град Диарбекир. Тя бе осъдена за подкрепа на тероризма, защото по времето на военните акции в кюрдски градове като Джизре, в резултат на които бяха убити стотици цивилни, се е обадила в телевизионно предаване и е призовала да не се мълчи, докато загиват деца.
Ayşe Çelik, a Kurdish teacher, who phoned in a talk show during military operations against Kurdish towns in 2016. She just expressed her feelings and said “ Don’t let children die”, has been sent to prison with her two months old baby. #Justice #Ayşeöğretmen pic.twitter.com/nvZWW60byc
— Ceren Borazan (@CerenBorazan) April 20, 2018