Юсеф Джабарин, палестински ръководител от Демократичния фронт за мир и равноправие, доктор по право и депутат в израелския Кнесет, гостува в България по повод Международния ден в подкрепа на правата на арабите в Израел. Уви, той не е могъл да осъществи поисканата среща в българското външно министерство, защото оттам отвърнали, че тъй като е депутат в израелския парламент, срещата трябва да бъде уговорена само от посланика на Израел. Гостът обаче все пак намери аудитория, пред която да изложи позициите си – той разказа за положението на палестинските араби в Израел пред препълнената зала „Журналист” в Съюза на българските журналисти. Присъстваха посланиците на повечето арабски държави у нас, много български и арабски журналисти.
Заедно с Юсеф Джабарин беше и посланикът на Държавата Палестина у нас Н. Пр. Ахмед ал Мадбух.
Юсеф Джабарин разказа, как преди три години Висшият комитет по въпросите на палестинците в Израел е учредил Международния ден в подкрепа на правата на арабите в Израел с идеята този ден да дава повод световната общественост да се запознава с подробностите по тази болезнена тема.
„В Израел се упражнява систематична дискриминация спрямо палестинското население – от една страна по законодателна линия, защото самото законодателство е дискриминационно, а от друга страна в политическата практика,” подчерта гостът. Той разказа, че законите за миграцията и имиграцията фаворизират само еврейското население, че правото на самоопределение е признато само на еврейския народ, но не само в границите на Израел от 1948 г., а в границите на цялата историческа Палестина. Същевременно се отрича правото на самоопределение на палестинците в окупираните територии, включително в Източен Йерусалим.
Според Юсеф Джабарин в образованието се насажда еврейската култура и идентичност. Макар че децата на арабите ходят в училища, където се преподава на арабски, програмите, по които се обучават, са спуснати от израелското министерство на образованието. В тях се предлага само еврейската гледна точка. Палестинската идентичност се отрича, липсва палестинският прочит на историята. „Смятам за по-вероятно творбите на нашия голям поет Махмуд Даруиш да бъдат включени за изучаване в българските училища, отколкото в израелските,” каза с горчива ирония Юсеф Джабарин.
Гостът продължи: „Израел претендира да е демократична държава. Но къде е равенството в правата на всичките му граждани – и евреи, и палестинци? Израелското общество е с пирамидална структура и най-отгоре стои гражданинът евреин с всичките му права. Гражданите араби са втора и трета категория. А това е население, което винаги е живяло на тази земя”.
Палестинският депутат в Кнесета посочи, че поне 60% от земите, които са били палестински през 1948 г., вече са конфискувани от Израел. В същото време, ако през 1948 г. палестинците на територията на създадената тогава държава Израел са общо 160 000, днес те са вече 1 милион и 500 000. Въпреки това през всичките изминали години израелските власти не са изградили никакво ново селище за палестинците, които са израелски граждани, нито дават възможност да се разширят кварталите, които те обитават.
Юсеф Джабарин припомни, че в Газа живеят 2 милиона палестинци, на окупирания Западен бряг на река Йордан има още 3 милиона, плюс около 300 000 са в Източен Йерусалим, което по общ брой изравнява палестинците с евреите. „Но защо не сме равни в правата?” – отново запита гостът.
Той обясни, че в момента се подготвя проектозакон за Израел като национална държава на еврейския народ и ако бъде приет, това ще е ново посегателство срещу правата на палестинците.
Арабският език е признат за официален още от времето на британския статут, затова и в Израел продължава да се води официален, припомни Юсеф Джабарин. Според него обаче това е само на хартия. „Ако аз тръгна да държа реч в Кнесета на арабски, няма осигурен превод. Тоест, искам ли да ме разберат, не мога да говоря на арабски. Така е и във всички държавни институции и учреждения. Навсякъде единственият употребяван език е иврит,” каза депутатът. Той смята, че се върви към съзнателно задраскване на официалния статут на арабския език.
Юсеф Джабарин разказа също, че арабските депутати в Кнесета дори не могат да положат клетва нормално, защото ритуалът включва изпълнение на израелския химн. „Съдържанието му обаче е толкова агресивно спрямо палестинците, че ние не можем да останем в залата при изпълнението му, ние напускаме,” разказа той.
В момента в 120-членния Кнесет има общо 13 палестински депутати. Те са били избрани с обща листа, съставена от партии със съвсем различна идейна ориентация, които обаче решили да загърбят различията си с цел да осигурят все пак палестинско представителство. „Резултатът показа, че тактиката ни е правилна. Сега ние сме третата по размер парламентарна група,” каза Юсеф Джабарин. „Стараем се да разгръщаме нашето присъствие в Кнесета и да се борим за правата на палестинците, колкото и да ни ограничават. Факт е, че досега никоя арабска партия не е била представена в никое израелско правителство. Винаги сме в опозиция. Но е много показателно, че около 90% от палестинците в Израел са гласували за нашата обща листа,” подчерта гостът. Той посочи още, че арабските депутати имат възможност да комуникират с палестинските ръководители по места, а и да осъществяват важни международни контакти.
„Нашата надежда е, че макар и да сме малко, все пак гласът ни се чува и може би ще съумеем да повлияем и за идването на власт на едно по-отговорно правителство в Израел, готово да съдейства за уреждане на близкоизточния конфликт и за осигуряване на правата на палестинското население,” отбеляза Юсеф Джабарин. Той добави: „В момента Израел се управлява от дясно, екстремистко правителство. Накърнени са и правата на евреите демократи, потиснато е правото да изразяваш свободно мнението си”.
Гостът направи и интересна аналогия между близкоизточния проблем и ситуацията около режима на апартейд в Южна Африка: „Ако се обърнем към опита в надвиването на апаратейда, бих казал, че ни е необходим един израелски Де Клерк. Израелски лидер, готов на конструктивен диалог. Защото ние в момента нямаме насреща си партньор в усилията за решаване на близкоизточния конфликт. Когато палестинците склонихме да приемем варианта за решение във формата на две държави – Палестина и Израел, ние направихме голям компромис. Но той не намери отклик в управляващите държавата Израел. Светът в лицето на ООН, ЕС, САЩ и цялата международна общност трябва да разбере, че Израел не е готов да осигури решение.”
Споменавайки отново казуса с принудителната отмяна на южноафриканския режим на апартейд, Юсеф Джабарин отбеляза, че тогава много важна роля е изиграл обявеният му международен бойкот. Наложените санкции и отказът от търговия не са оставили друг избор на южноафриканския лидер Де Клерк, освен да промени системата.
„Ето защо е толкова важно и сега международната общност да упражни натиск над Израел, за да започне той да изпълнява резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, да спазва правата на палестинците и да се включи конструктивно в решаването на близкоизточния конфликт,” наблегна Юсеф Джабарин.
Палестинският депутат в Кнесета подчерта: „Сега, когато България е председател на Съвета на ЕС, ние апелираме към българските власти и граждани да направят необходимото, за да се припомни на европейско ниво на Израел, че е поел ангажимент да спазва човешките права, а не го прави. Нека ЕС потърси сметка за дискриминацията на една пета от израелските граждани, които са с палестински произход. Нека заради неизпълнението от Израел на резолюциите на Съвета за сигурност по отношение на окупираните от него палестински територии ЕС да обяви бойкот на стоките, произвеждани в незаконните израелски селища на тези територии. Нека се изгради механизъм, който да възпрепятства чуждите инвестиции в израелски производства на окупираните територии. Заселническата окупация е вид военно престъпление – ето защо то трябва да срещне подобаващ отпор от ЕС и от цялата международна общност. Ние, палестинците в Израел, също имаме право да живеем в равенство, включително и социално. Имаме и право на самоопределение. Нека ЕС ни протегне ръка в отстояване на тези права”.