Протест с искане за свобода „за политическите затворници” изпълни снощи с около 20 000 души площада пред местния парламент в Барселона. Същевременно хиляди хора и в други градове на Каталуня изразиха недоволството си от действията на Мадрид с биене на тенджери от своите балкони и прозорци
Поводът бе оповестеното в късния следобед на 2 ноември, четвъртък, решение на испанската съдийка Кармен Ламела да вкара в затвора дошлите в Мадрид да дават показания пред следствието ръководители и членове на автономното правителство на Каталуня – вицепремиера Орол Жункерас и седем съветници/министри. Обвиненията срещу правителството, поддържало курс към обявяване на независимост на автономната област, са за „бунт”, „размирици” и „злоупотреба със средства”. Те предвиждат до 30 г. затвор.
Единствено съветникът в каталунското правителство по въпросите на бизнеса Санти Вила, изразявал нееднократно несъгласието си отцепването от Испания, ще има възможност да излезе от затвора срещу 50 000 евро гаранция.
В „бунт”, „размирици” и „злоупотреба със средства” е обвинен и каталунският премиер Карлес Пучдемон, който заедно с няколко други съветници/министри се намира в Брюксел и отказва да се явява лично в Мадрид. За неговия и на съратниците му случай съдийката Ламела вече е задвижила процедурата за издаване на европейска заповед за арест и за принудително завръщане в Мадрид. Механизмът за привеждане в действие на такава заповед обаче е много дълъг и няма да приключи преди обявените за 21 декември автономни избори в Каталуня. Ако се сбъднат сондажите, сочещи, че сепаратистите ще победят убедително на този вот, Пучдемон вероятно ще получи депутатски имунитет, предпазващ го от съдебно преследване.
След сегашното развитие на събитията прогнозите на наблюдателите са, че натискът на Мадрид само ще сплоти и подхрани разбърканите от вътрешни противоречия сепаратистки редици, като ще повиши шансовете им за сериозна победа на 21 декември.
Междувременно вчера Върховният съд се показа доста по-мек спрямо председателката на каталунския парламент Карме Форкадел и петимата членове на парламентарния президиум. Съдът счете за оправдано искането на адвокатите им показанията на Форкадел и на другите парламентаристи да бъдат отложени за 9 ноември, тъй като защитата сега не е имала време да се подготви добре. Обвиненията, които и в този случай са все същите – „бунт”, „размирици” и „злоупотреба със средства”, бяха повдигнати едва в сряда. Върховният съд все пак наложи на обвиняемите мярката полицейско наблюдение, за да не се укрият те от правосъдието.
Дошлото по-късно решение на съдийката Ламела за ареста на Жункерас и на седемте министри/съветници взриви общественото мнение в Каталуня. „Юридическа непропорционалност” и „много тежка политическа грешка” нарече това решение единствената популярна личност в Каталуня с висш пост, останала на мястото си и на свобода – кметицата на Барселона Ада Колау. Тя определи 2 ноември като „черен ден” за Каталуня и призова за каталунски „общ фронт”, който да действа за „свобода и амнистия” на затворниците и за „възпиране на член 155” на конституцията, с чието въвеждане централното правителство иззе пълномощията на автономното.
Колау подчерта още, че както вкараните зад решетките членове на каталунското правителство, така и неговите членове начело с премиера Пучдемон, намиращи се в Белгия в очакване на международна заповед за задържането им, всъщност представляват „законно избраното чрез урните правителство” на Каталуня макар то и да е било „отстранено”. Отбелязвайки, че случилото се е „от най-лошите атаки по фундамента на демокрацията”, кметицата заяви също, че така испанската държава застава „на хлъзгавия път на авотритаризма”, че търси „отмъщение” и че се стреми да „унижи” каталунците.
От Брюксел се обади и самият Пучдемон, който също подсети, че е „легитимно избран”, настоявайки неговите съветници/министри да бъдат незабавно освободени. В свое специално изявление той обяви ареста им за „крайно тежък атентат срещу демокрацията и преврат срещу изборите на 21 декември”.
Пучдемон, който прогнозира, че иде „дълга и свирепа репресия”, подчерта: „Не само, че трябва да се съпротивляваме – трябва да се борим с ненасилствени средства, мирно и с уважение към всички мнения”. Той призова международната общност да си даде сметка каква опасност предстваляват предприеманите от Мадрид действия. Пучдемон освен това написа в Туитър, че „разярения клан 155” бил този, който изпраща каталунското правителство в затвора. Очевидно се има предвид както централното испанско правителство, така и политическите сили, подкрепили го в прилагането на член 155 от конституцията, който допуска изземването на правомощията на автономната власт, ако тя наруши основния закон.
На свой ред изригна и шотландската премиерка Никола Стърджън, която заяви, че изпращането в затвора на отстраненото каталунско правителство „трябва да бъде осъдено от всеки демократ”. Тя написа в Туитър, че „разногласията по повод бъдещето на Каталуня са политически” и затова „трябва да се разрешат демократично, а не с хвърляне в затвора на опозицията”-
Говорителката на каталунското правителство и ръководителка на влизащата в правителствената коалиция партия ERC (Каталунска републиканска левица) Марта Ровира, която наред с много други каталунски дейци бе дошла на площада пред централата на Върховния съд в Мадрид, просълзена коментира пред медиите, че „в затвора се изпращат невинни хора, добри хора, просто работили за една по-сбодона, по-справедлива и по-достойна страна”. Ровира увери още: „Ще се борим докрай”.
Лидерът на „Подемос” Пабло Иглесиас също осъди ареста на Жункерас и другите каталунски съветници. Той написа в Туитър: „Срамувам се, че в моята страна опозиционерите са хвърляни в затвора. Не искаме независимостта на Каталуня, но днес казваме: свобода за политическите затворници”.
На свикания вечерта на 2 ноември протестен митинг пред местния парламент в Барселона не само бе издигнат лозунга „Свобода за политическите затворници”, но също така и двама популярни каталунски актьори прочетоха специален манифест. В него се повтаря, че Каталуня е „република”, а изборите на 21 декември се определят като „нелегетимни”. В същото време се подчертава, че привържениците на независимостта трябва да участват във вота, за да не позволят той да бъде употребен от Народната партия, социалистите и „Сюдаданос” в тяхна полза. Обръщайки се към тези партии, авторите на манифеста провъзгласяват: „Докато вие пълнните затворите, ние ще продължим да пълним улиците”.
В други каталунски градове също се състояха протести. В Жирона се събраха 15 000 души, в Тарагона и Реус – 8000, в Лейда – 3000.
Футболният клуб „Барселона” също излезе с изявление, че съжалява за изпращането в затвора на ръководните каталунски дейци и изрази „солидарност със засегнатите и със семействата им”. В изявлението се набляга: „Пред актуалната извънредна ситуация ФК „Барселона” призовава към въздържаност и потвърждава отново привързаността си към демократичните свободи и ценности, към изграждането на мостове, които да помогнат за разрешаването на този конфликт по консенсусен, мирен и политически начин”.