Желираните бонбони на „Харибо“ са едни от най-цветните, забавни и разнообразни сладки на планетата, но новият разследващ документален филм разкрива, че зад направата на тези лакомства се крие нещо далеч по-безцветно, тъжно и мрачно.
ARD – най-голямата медия в Германия – излъчи излъчи 45-минутния документален филм, който подробно описва жестоките условия на труд и нехуманното отношение към животните при създаването на някои от най-основните съставки в мечетата на „Харибо“. Разследването, което бе част от поредицата „Markencheck“ („Проверка на марките“), твърди, че немската компания за бонбони „Харибо“ несъзнателно зависи от робски труд в Бразилия.
Две от най-важните съставки в желираните бонбони са желатин и восък карнауба. Желатинът традиционно се произвежда от животински мазнини, по-специално мазнини от прасета, а „Харибо“ купува своя желатин от фирма, наречена GELITA. Авторите на документалния филм успяват да снимат прасетата от немските ферми, доставяни на GELITA – те са в препълнени клетки, не им се дава вода, телата им са покрити с отворени рани и фекалии и освен това животните често спят в непосредствена близост до трупове на други прасета.
Но още по-ужасяващи от тези кадри са робските условия, в които работниците добиват восъка карнауба. Филмът показва жестоките условия на работа в бразилските плантации, в които се произвежда специалният восък, добиван от листа на палмовите дървета карнауба. Самият восък се използва в десетки различни битови продукти, включително конци за зъби и лак за обувки.
Според авторите на филма повечето работници в плантациите не правят повече от 12 долара на ден. Те не носят защитни ръкавици или друго защитно облекло, предпазващо ги от опасния труд. Освен това работниците са принудени да спят в камиони и нямат достъп до тоалетни или чиста вода.
Всъщност условията на труд са толкова лоши, че бразилското правителство се е ангажирало с проблема и периодично извършва „щурмове“ над плантации, поробили работниците си, като тези набези редовно създават новинарски заглавия, твърдят от ARD. В Бразилия робството не се дефинира единствено от заплатите (или липсата на такива), но и от нечовешките условия на труд.
„Работниците се третират като предмети, по-низши от животните“, заявява Серхио Карвальо, представител на бразилското министерство на труда.
В отговор на тези твърдения от „Харибо“ заявиха, че не знаят за каквито и да е било робски условия на труд при техните снабдители. Немската компания обяви на своя сайт, че ще започне вътрешно разследване на направените от филма разкрития.
„Искаме да подчертаем, че сме изключително загрижени от някои от изображенията, показани във филма „Haribo Check“, излъчен по немския телевизионен канал ARD миналата седмица“, заяви говорител на „Харибо“ пред BusinessInsider.
„Състоянието на свиневъдните ферми и бразилските плантации е недопустимо. Нашите основни виждания по този въпрос са, че социалните и етичните стандарти са неделима част от бизнеса ни и не подлежат на договаряне“ завършват от „Харибо“.