Тази седмица живеещият в Брюксел журналист Георги Готев, който е старши редактор в EURACTIV.com, стартира сайта bulgarianpresidency.eu. Заявените цели на проекта са да помага за информирането на хората, които са заинтересувани от България, отношенията на България с ЕС и българското председателство на съюза, което ще се проведе през първите шест месеца на 2018 г. Подчертава се, че проектът е независим, но е морално подкрепян от EURACTIV и е ангажиран с журналистическите стандарти на европейската медийна мрежа.
Пускането на сайта на Готев предизвика необичайно остра реакция от страна на управляващите в София, придружена с атаки срещу журналиста от медии, считани за близки до властта. Тук публикуваме неговата гледа точка за случващото се:
Вчера сутринта (17 октомври) стартирах този сайт (bulgarianpresidency.eu). Няколко часа след това Министерството за българското председателство публикува прессъобщение, в което предупреждава за сайт, използващ неправомерно името на българското председателство, като министерството заявява, че „категорично отказва” да приеме подобни „целенасочени злонамерени атаки”.
Нещо повече – вестник, близък до правителството – „24 часа” – публикува статия, според която властите се опасяват, че сайтът, който съм създал може да се използва за „охулване на България пред партньорите й”. Статията завършва със следното изречение: „В България обаче има съмнения дали не става дума за хибридна война и финансиране от определени кръгове в България“.
Материалът не е подписан. Никой от „24 часа” не се е свързал с мен, въпреки, че телефонният ми номер е публикуван на сайта.
Тази сутрин телевизия „Европа”, и тя близка до правителството, също излъчи критичен материал за мен и моя проект. Отново никой не се свърза с мен. Това е обичайно за журналистическите стандарти в България.
На първо място искам да отбележа, че засега цялото финансиране на проекта се покрива от личните ми спестявания. Надявам се да привлека реклама. Тези, които са си направили труда да прочетат публикуваните на сайта статии, вероятно са забелязали, че спазвам журналистическите стандарти на EURACTIV, медийната мрежа за Европа, която ме подкрепя напълно.
Тези атаки ми напомнят на времената, в които комунистическа България се страхуваше от радио „Свободна Европа”.
За съжаление медийната свобода в България постоянно се влошава след влизането на страната в ЕС. Индексът за медийна свобода на „Репортери без граници” постави България на 109 място през 2017 г. За сравнение – Мавритания е на 55 място, остров Мавриций и Мадагаскар са на 56-то, Сенегал – на 58-мо, а Доминиканската република – на 59-то.
„България е на по-ниска позиция в световния индекс за свобода на пресата от която и да е друга членка на Европейския съюз. Това се дължи на средата, доминирана от корупция и тайни споразумения между медии, политици и олигарси”, се казва в доклада на „Репортери без граници”.
Със съжаление трябва да кажа, че властите в България виждат медиите само в две категории: „приятелски” и „опасни”. Приканвам читателите да продължат да следят този „опасен” сайт и да реагират на статиите, включително на тази. Това е най-добрият начин да подкрепят проекта ми.