Сирийската „столица” на ИДИЛ Рака окончателно падна. Това ще бележи поредната тежка загуба за джихадистите, които ще загубят последния си градски център и ще се върнат до нивото на партизанско движение, осъществяващо нападения от укрития в пустинята. Обсадата на Рака започна на 6 юни. ИДИЛ се съпротивлява умело срещу превъзхождаш противник, но бяха изтласкани само до малък анклав насред руините на града.
Успехът в тази операция ще донесе проблеми както за победените, така и за победителите. Щурмуващите Рака са от „Сирийските демократични сили” (СДС), смесена кюрдско-арабска сила. Основният военен капацитет на организацията обаче идва от YPG – посветените на борбата, добре организирани и опитни кюрдски бойци, свързани с Кюрдската работническа партия (ПКК) в Турция. СДС показаха, че са отлични бойци, но техният бърз успех се дължи не само на несъмнените им способности, но и на опустошителната огнева мощ на водената от САЩ коалиция, която ги подкрепя с бомби, ракети и дронове.
Кюрдите в Сирия винаги са се чудели какво ще се случи с тях, след като САЩ вече няма да се нуждаят от тях като основен съюзник за борбата против ИДИЛ. Те представляват общност от 2.2. млн. души, които бяха маргинализирани и преследвани преди да започнат бунтовете срещу властта през 2011 г. През 2012 г. сирийската армия се оттегли от населените с кюрди територии, което позволи те да свържат своите анклави по границата на Турция и да създадат своя политически проект „Рожава”.
1- Game over for ISIS in #Raqqa. They lost capital of their caliphate. Same guys, not long time ago, bragged about conquering Rome. @akhbar pic.twitter.com/ORa8FZmKyy
— Jenan Moussa (@jenanmoussa) October 17, 2017
През 2014 г. кюрдите бяха нападнати от ИДИЛ, като джихадистите почти успяха да овладеят кюрдския град Кобане. В крайна сметка ИДИЛ бяха победени след мащабна интервенция на щатските военновъздушни сили. Пентагонът дълго търсеше напразно съюзник на терен в Сирия, и в крайна сметка намериха такъв в YPG. Щатско-кюрдският съюз бе много успешен, но може да се превърне в жертва на собствения си успех.
Днес кюрдите оперират в зони с население от араби-сунити, за които не могат да се надяват, че ще задържат трайно. Някои подразделения на СДС тръгнаха на юг по поречието на Ефрат и навлязоха в провинция Дейр Зор, където рискуват да се сблъскат със сирийската армия, идваща от запад. ИДИЛ се оттеглят от този район, от който идва половината производство на петрол в страната.
PHOTO: SDF troops take down last remaining ISIS flag in Raqqa. – @DefenseUnits pic.twitter.com/bn8E29aQau
— Conflict News (@Conflicts) October 17, 2017
Някои хора в Белия дом настояват YPG и съюзните им сунитски племена да бъдат използвани за осъществяване на плановете на президента Тръмп за отслабване на Иран и сирийският му съюзник. Подобна политика обаче има няколко сериозни недостатъка. На първо място е твърде късно, защото силите на Башар Асад, ливанската Хизбула, иранската Ислямска революционна гвардия и иракските шиитски паравоенни милиции на практика спечелиха войната в Сирия. СДС ще трябва да бъдат силно подсилени от местни арабски съюзници, за да могат да воюват с тях. Същевременно използването им като проксита на САЩ може да доведе до конфликт с Русия.
Кюрдски командири говорят за преговори с Дамаск, след като Асад до голяма степен победи арабската си опозиция и сега ще насочи вниманието си към кюрдското малцинство. Напоследък Доналд Тръмп наговори много войнствени неща за Иран, но изобщо не е ясно дали ще иска да се оплете в една невъзможна за спечелване война в Сирия, която може да нанесе повече щети на САЩ, отколкото на Техеран.
Най-голямата заплаха за сирийските кюрди ще дойде от Турция, която гледа на кюрдската квази-държава покрай южната си граница като на постоянна опасност. Анкара не може да направи много по въпроса, докато САЩ и Русия са дълбоко въвлечени в региона. Ако Турция разшири засега ограничените си военни операции в Сирия, това ще изисква въздушно прикритие. Руснаците обаче вероятно няма да позволят Турция да разгърне въздушните си сили над сирийска територия.
BREAKING: U.S.-backed forces say they’ve pushed ISIS out of Raqqa, the group’s de facto capital in Syria. pic.twitter.com/Gcf6kKflHV
— AJ+ (@ajplus) October 17, 2017
Политическата и военна игра на шах в Сирия е изключително сложна и включва много играчи. Рака се превърна в поредната точка от дългия списък със загуби на ИДИЛ. След това „халифатът” трудно ще оцелее, макар че джихадистите би трябвало отдавана да са били насяно, че градът ще падне и вероятно са направили приготовления да се оттеглят в отдалечени части на пустинята. ИДИЛ вече са правили това веднъж през 2008-2011 г., когато бяха изтласкани от крепостите си в Ирак.
Както в Сирия, така и в Ирак основният фокус се прехвърля от битката срещу ИДИЛ към бъдещето на кюрдите, които ще се борят да задържат извоюваното през последните години.