Неравенството в доходите нараства толкова бързо в САЩ и по целия свят, че заплашва трайно икономическият растеж, твърди Международният валутен фонд в свое проучване.
„Силният икономически растеж е необходим за развитието на икономиката, но не винаги е достатъчен“, посочват четирима икономисти на МВФ в проучването, публикувано на 20 септември, на което Business Insider обръща внимание в свой материал.
„Икономическият растеж осигурява основата за преодоляване на бедността и повишаване на жизнения стандарт. Но за да бъде растежът устойчив и приобщаващ, ползите от него трябва да достигат до всички хора“, добавят те.
„Неравенството се увеличава в редица развити икономики и продължава да бъде устойчиво високо в много такива, които все още се развиват“, подчертават още експертите от МВФ.
„Тази ситуация основателно притеснява всички експерти. Изследванията в МВФ и на други места ясно показват, че продължаващата липса на инклузивност или приобщаване – определена като широко споделена полза и възможности за икономически растеж – може да разбие социалното сближаване и да подкопае устойчивостта на самия растеж“.
Това е така, защото растежът, който изключва големи части от населението, засилва неравенството по различни начини – като достъпа до образование, технологии, ресурси и дори социални връзки, които помагат на хората да намират работа и да останат адекватни към изискванията на пазара на труда.
В много страни най-богатият 1% от се е възползвал непропорционално от икономическия растеж през последните години, твърдят от МВФ, потвърждавайки други проучвания по този въпрос.
„Доходите на намиращите се на върха 1% от хората представляват 10% от общите доходи в много страни от Г20, а в САЩ и Южна Африка порциите са още по-големи„, посочи МВФ в изследване през юли.
Дори в държави, в които бързият икономически растеж помогна на много хора да излязат от бедността, „най-богатите са се възползвали много повече от останалите“.
Средният дял на доходите, отиващ при работниците, е спаднал в редица държави. „Спадът в дела на доходите от труд в глобален мащаб обикновено означава повишаване на неравенството в доходите като цяло“, твърди изследването.
„Сред всички страни, в тези с по-нисък дял в трудовия доход се обикновено се наблюдават по-високи равнища на неравенство и при цялостните доходи, както и при разполагаемия доход. В страните, в които делът на трудовите доходи се увеличава, това е свързано с намаляване на неравенството като цяло.
Свиването на средната класа в развитите икономики като САЩ на фона на слабия ръст на заплатите и нарастващото неравенство, стопира глобалния растеж, потвърди вчера и високопоставен представител на МВФ, цитиран от АФП.
Заместник-директорът на МВФ Тао Джан заяви, че новите данни на организацията за икономическия растеж ще покажат малка промяна в глобалното възстановяване, което все още се случва твърде бавно.
„Близо десетилетие след световната финансова криза, глобалната икономика се подобрява“, посочи Джан по време на икономически форум в Кливланд. През юни МВФ прогнозира глобален икономически растеж от 3,5% през тази година, което е малко повече от 3,2% през 2016, а през 2018-та ще се ускори до 3,6%.
И макар това да е „добра новина“, растеж от 3,5% е слаб в исторически план, подчерта той. Като „виновници“ Джан посочи неравенството в доходите, забавянето на ръста на производителността, ниският ръст на заплатите и слабата инфлация.
МВФ прогнозира ръст от 2,1% за тази и следващата година в САЩ при 1,6% за 2016 година. Макар САЩ да преживяват втория най-дълъг период на непрекъснат растеж след 1850-та година, той остава доста под поставената от Доналд Тръмп цел от 3%.
Повече от половината от американските домакинства днес имат по-ниски заплати спрямо 2000-та година, когато ги приравним с инфлация, каза още заместник-директора на Международния валутен фонд. Същевременно около две трети от домакинствата, които напускат средната класа, се смъкват в долния сегмент на разпределение на доходите, като печелят по-малко от половината от средния доход за САЩ, добави Джан.
Това неравенство в доходите тежи върху общото глобално потребление, намалявайки го с около 3,5% през последните 15 години, каза той.
„Това оказва сериозен ефект върху общото търсене. Всички ние сме наясно за социалните ефекти и политически последици, които съпровождат тези промени в нивото на разпределение на доходите на домакинства“, добави Джан, отпращайки към нарастване на протекционизма и национализма в много западни страни.
Заместник-директорът на МВФ призова за целеви програми за социално подпомагане, повишено образование и квалификация, за по-висока минимална заплата, подкрепа за грижите за децата, платен семеен отпуск, както и по-голяма данъчна помощ за бедните като средства срещу концентрацията на богатството.
Директорът на МВФ Кристин Лагард отдавна се аргументира в полза на видовите политики, за които призовава нейният заместник, а през миналата седмица предупреди, че САЩ няма да постигнат амбициозните си цели за икономически растеж без сериозни реформи, включително данъчни.