„Това са негови лични възгледи“ – заяви пред големия полски вестник „Газета Виборча“ (Gazeta Wyborcza) директорът на институцията и депутат на „Право и Справедливост“ Адам Булава (Adam Buławа) относно своя подчинен.
Д-р Томаш Шчепански (Tomasz Szczepański) работи като историк в Музея на Катин, който е филиал на музея на Полската армия, посветен на мъчениците. През 90-те години Шепчански е бил oбщински съветник и активист на Конфедерацията за независима Полша, зверски антикомунистическа организация, активна през първите години на прехода.
Сега обаче той ръководи една друга, много „по-интересна“ организация. Тя се казва „Никлот“ и проповядва някаква драстично пост-модерна смес от неоезичество и фашизъм. В интернет можете да намерите филми с участие на Шепчински, в които той възхвалява апартейда, защитава Януш Валуш (Janusz Waluś) – полски десен екстремист и терорист, който през 1993 г. уби един от лидерите на синдикалното движение в Южна Африка и борец срещу расизма – Крис Хани (Chris Chani). В един от филмите си Шепчински разказва за неопоганскато движение „Задруга“, седейки на фона на символа на движението: брадва с две остриета с глава на орел от едната страна и свастика от другата.
„Никлот“ обявиха миналата неделя, че организират концерт, посветен на годишнината от смъртта на Адолф Хитлер, където ще пеят нацистки групи. Концертът първоначално трябваше да се състои в популярния варшавски студентски клуб „Ремонт“, но след като получиха сигнали за естеството на мероприятието, студентите отказаха да дадат под наем залата. Сега организаторите вече държат в тайна мястото на провеждане, само информират че ще е в „центъра на Варшава“.
Знае се обаче репертоарът. Например групата „Легион на крепостта Вроцлав“ (Legion Twierdzy Wrocław) ще предложи на публиката песните „Бич“, „Черни облаци над Европа“ „Маса от чужди, мръсни раси“, „Трябва да се възпротивиш на расосмесването“, „Трябва да се бориш за бялата раса, настана време“, „Застани в редиците на Бялата армия!“, „Защити чистотата на кръвта си!“ и други.
В концерта ще вземе участие и шведската група Торс Вреде (Tors Vrede). На фейсбук профила на групата има снимки на Хорст Весел, автор на химна на Националсоциалистическата партия. Ще пее и унгарската група „Бяла буря“ (Fehér Vihar). В интернет можете да намерите видео на концерта на унгарците, по време на който публиката размахва знамената на Третия райх.
„На нашия концерт никой нищо няма да размахва. Аз съм внук на войник от Държавната армия (Armia Krajowa)“ – каза д-р Томаш Шчепански, цитиран от полски медии. Признава, че ръководи организацията „Никлот“, но твърди, че концертът е подготвян от негови колеги. Освен това критикува „Газета Виборча“ за използването на „боздугана на Аушвиц“ като „идеологическо оръжие“.
„Бог, чест и Отечество са понятия, които левицата свързва с фашизма“, заяви Шчепански. Журналистката от „Газета Виборча“ моли за коментар и относно пусната в YouTube негова лекция, изчетена на фона на свастика. „Тя е символ на слънцето, известен от хиляда години. Така възприета, свастиката не пречи, нали?“, отвърна Шепчински. Д-р Томаш Шчепански допълва, че отдавна защитава Валуш, който „невинно е пострадал“.
„Да се убиват комунисти е нещо добро. Ако не ги ликвидираме, те ще ни убият“, обясни той.
Според служителя на музея за Катин „премахването на апартейда е било грешка“. Друг член на „Никлот“, организатор на неделния концерт, от своя страна твърди, че филмът от интернет, където се виждат знамената на Третия райх, не е доказателство за каквото и да било, тъй като може да бъде „фотомонтаж“. Твърди още, че снимките на автора на химна на Националсоциалистическата партия също не са доказателство, защото не може да се провери дали това е верния Фейсбук профил.
Д-р Адам Булава, директор на музея на Полската армия и председател на съвета от страната на управляващата в в Полша радикално дясна партия „Право и справедливост“, също не смята, че има какъвто и да е проблем. Уверява, че неговия подчинен не парадира с възгледите си на работното място.
„Всеки има някакво хоби. Ако се занимава с него в свободното си време, това не ме засяга и не ме интересува. В музея работят привърженици и на „Право и справедливост“, и на Комитета за защита на демокрацията. В работно време ние се съсредоточаваме върху научната дейност. Ако тогава биха били афиширани възгледи, свързани с фашистката или комунистическата идеология, то тогава щях да реагирам“, заяви директорът на музея.
Това са резултатите на „добрата промяна“, въвеждана от „Право и Справедливост“ в областта на културата. Или по-скоро културкампфа.