Месец май е период не само за приключване на настоящата учебна година, но и за подготовка на новата. Всеки път по това време образователният сектор е на нокти, този път обаче нервите са опънати на предел. Причината е, че подготовката се осъществява в условията на нов просветен закон. Учебната 2017/2018 г. ще е първата по изцяло променени правила.
В новия нормативен документ са заложени всевъзможни мини, за които многократно сигнализираха и медии, и педагози. Никой обаче не е в състояние да ги избори колко са, тъй като законът и „доизясняващите” наредби са с обем на „Война и мир” – няма хора, които са в състояние да ги изчетат всичките. Мините гърмят в ръцете, тоест в процеса на работа – когато преподавател или училищен директор тръгне да върши някаква задача,
разбира, че положението непременно ще се влоши.
Такъв е случаят с варненската Хуманитарна гимназия, която доскоро бе едно от елитните училища в страната. В последните години с развитието на математическите и компютърни дисциплини, респективно с тяхна популярност сред деца и родители, имиджът ѝ позападна. Но гимназията отстояваше позициите си на конкурентния пазар. Имаше национален статут. Учениците, които кандидатстват, винаги са били повече от свободните места, преподавателите са били сред най-добрите.В просторния сграден фонд е изградена библиотека с 15 000 тома, функционира художествена галерия. Освен литература и история, децата изучават профилирано древни езици, музика, рисуване, хореография.
С една дума – летвата е висока. От тази година обаче школото е принудено да я свали – става обикновено средно училище. След два дни варненският общински съвет се събира на сесия, за да премахне гимназиалния статут. За същото по-рано се произнесе и педагогическият съвет на учебното заведение. Накратко –
Национална гимназия за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски” не само няма да е национална гимназия, ами въобще няма да е гимназия.
Става средно училище, което по стария закон е аналог на СОУ. Всичко това, разбира се, върви и със занижаване на образователния процес, освен ако учителите не правят чудеса.
Причината е новият закон. Досега Хуманитарната гимназия извършваше прием на ученици освен в осми, и в пети клас. С новия закон обаче на гимназии се забранява да записват деца в пети клас (както ще стане ясно по-долу – уж!). Ако Хуманитарната реши да остане гимназия, то означава за 3 години да съкрати 16 паралелки и да освободи една трета от учителския състав. Естествено, това не е път към по-качествено образование, а обратното – ликвидиране на школото в познатия вариант. Затова учителския колектив и общинарите предпочитат да го преобразуват.
Въпросът дали гимназии трябва да осъществяват прием в 5-ти клас е твърде спорен. От една страна това е добре за децата, тъй като от рано може да развиват талантите си. От друга не е, тъй като, първо, ранната възраст не винаги е подходяща за избор, и второ – абсурдно е децата да се вкарват в луда надпревара още на 10-11 годинки (приемът в 5-ти клас е след изпити, конкуренцията е люта заради малкото места). Мислите, че забранявайки прием за по-малките, законът принципно е решил тази дилема? Не, не е,
тук идва скандалният момент –
новият просветен закон хем забранява принципно такъв прием, хем дава специална привилегия на математическите гимназии и на тези по природни науки. Те имат право да записват в пети клас. Всичките други – не. Само за тях е изключението. При това е регламентирано не в някоя наредба, а директно в закона! Защо, как, по какви съображения – отговор няма. Той липсва в мотивите към закона, не е оповестен и при дискусиите в парламентарните комисии.
Проучване на „Барикада” показа, че причината е стандартна за България – колкото битова, толкова и лобистка. Доста бивши кадри на математически гимназии са на работа в образователното министерство – те са въздействали. По-голяма част от математическите гимназии са едновременно и природни, откъдето двата профила получават бонус. Благодарение на приема в пети клас те ще продължат да поддържат по-висок образователен стандарт, а и по-голяма бройка деца. Пощадени са от промяна с цел да не настъпят неприятни вълнения при тях, другите училища обаче получават на гърба си „реформа”. Умно е уредена цялата работа – наредби и други подзаконови актове са променят честно, закон – по-рядко. Затова лобисткия текст директно е записан със силата на норма. Нищо, че иде реч за липса на равнопоставеност, а и за изкривяване на „училищния пазар”. За съжаление
в последните години системата се превърна именно в пазар, а лобизъм и различен аршин създават привилегии.
В резултат на всичко това едни гимназии получиха по неясна причина предимство, а други, като варненската Хуманитарна, са ощетени. Със статут на средно училище до година-две тя ще трябва да осъществява прием и в първи клас, тоест има риск да се превърне в най-обикновено квартално школо. Нейната съдба ще последват и други училища.
Едни са привилегировани, други дискриминарини, обаче скандалният текст от закона е факт! Колко ли други има такива?