Плащанията към България по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ са блокирани и застрашени от спиране заради нередности в управлението ѝ, установени по време на проверка на Европейската комисия в края на октомври 2016 година.
Новината беше потвърдена от служебния министър на образованието Николай Денков. Първоначално медиите научиха за случая от анонимно писмо, според което от Брюксел ни обвиняват в липса на прозрачност, конкуренция при избора на външни експерти и неадекватна оценка на индикаторите за възможни измами.
На брифинг в Министерството на образованието Денков потвърди, че от Брюксел е получено „предварително писмо“ във връзка с проведена през октомври проверка. Денков, който беше зам.-министър в кабинета на министър Меглена Кунева, подаде оставка през миналата година, а като мотив посочи „съществените различия с приоритетите и стила на работа на министър Кунева и част от екипа ѝ“. Още тогава Денков сподели, че с Меглена Кунева е имал различия по отношение на реализирането на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Писмото от Брюксел „ясно обяснява проблемите, свързани както със системите за управление и контрол на програмата, така и с проведени конкурсни сесии“, заяви днес Денков, цитиран от пресцентъра на образователното министерство. „При структурирането на управляващия орган на програмата например няма ясно разделение на функциите на този, който осигурява парите – управляващия орган в структурата на МОН, и на този, който изпълнява проектите – отново част от МОН“, добави служебния министър.
Николай Денков подчерта, че не е изненадан от констатациите и критичния тон на писмото. „Те са логично следствие от начина, по който беше управлявана програмата през последната година. Още през април миналата година предупредих публично, че промяната в подхода към оперативната програма ще доведе до проблеми. Не бях чут. Всъщност това беше причината да подам оставка като заместник-министър в МОН“, припомни той и поиска до края на деня да получи на бюрото си оставката на настоящия ръководител на управляващия орган на проблемната оперативна програма Цветана Герджикова.
Служебният министър обяви, че заедно с вицепремиера по европейските фондове вече подготвят план за действие и разрешаване на проблема, но някои от решенията може би ще изискват по-дълъг хоризонт от мандата на служебното правителство. Планът как да се справим като държава с проблема ще бъде обявен на специална пресконференция на 13 февруари, съобщи той. Тогава се очаква да бъдат дадени и повече подробности за всички конкретни проблеми с оперативната програма.
След изявлението на Денков, което потвърди сигнала в анонимното писмо, разпратено до медиите, от пресцентъра на ДБГ на Меглена Кунева коментираха по време на друго събитие за медиите, че средствата „не са спрени, а блокирани“. Самата Меглена Кунева не присъства на събитието, на което беше обявено влизането в Реформаторския блок на партията на Жаклин Толева „Български демократически форум“. На въпрос на медиите как ще коментира случая, бившият здравен министър Петър Москов обяви, че той и колегите му бивши министри „няма да влизат в обяснителен режим“, но за всички теми, които си заслужават коментар, ще свикат специално медийно събитие.
В ранния следобед от пресцентъра на Меглена Кунева все пак изпратиха писмо до медиите, според което е направен „некоректен прочит“ на писмото на ЕК и се правят „опити за прехвърляне на отговорност по повод установените от европейския одит слабости“ в управлението на програмата“. Според Кунева, основен виновник за ситуацията днес е именно Николай Денков. Тя изтъква, че оперативната програма е одобрена с решение на Министерски съвет от декември 2014 година, а „работата по финалния вариант на програмата е най-активна по времето на служебния премиер Георги Близнашки“. Още от август 2014 година до април 2016 година (когато Денков подава оставка, бел.ред) за нея е отговарял Николай Денков, настоява Кунева. Като виновник тя посочва и Иван Модев – той е отговарял за „оперативното ръководене“ на програмата от 2013-та до края на 2016-та година като директор на Главна дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми“ в МОН, а в момента е началник на политическия кабинет на Николай Денков. Запитан дали ще иска и неговата оставка, министърът днес отговори, че за Модев ще говори на пресконференцията на 13 февруари.
Кунева подчертава още, че „не е коректно да се говори за спиране на средства“, защото България има срок, в който следва да представи своите аргументи и предприетите действия по бележките на европейските одитори. Важно е да се отбележи, че самият Николай Денков също не използва думите „спрени евросредства“ на днешния си брифинг, но от самия пресцентър на Кунева признаха за „блокирането“ им.
По ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ България е договорила европейско финансиране в размер на 350 милиона лева. Любопитна подробност е, че още в средата на януари по темата се разрази скандал между опозицията в лицето на БСП и все още действащото правителство в оставка на Бойко Борисов. Тогава от БСП обявиха на брифинг в парламента, че има проблеми с тази програма и риск от спиране на средства, както и по програмата за морско дело и рибарство. От ГЕРБ побързаха да опровергаят тези твърдения и да обвинят БСП в лъжа, а лидерът на партията и тогавашен министър-председател заяви в типичен стил, че спирането на еврофондове се случва винаги само на БСП, а не на неговата партия.
„Г-жа Лъжа (Корнелия Нинова, бел.ред) неслучайно започва с еврофондовете. Там, където най ги боли от БСП, че сме силни, където най-много ги е страх и където най-добре знаят колко можем ние и не могат те. След двегодишно управление ГЕРБ оставя системата на европейското финансиране в отлично състояние“, твърдяха от ГЕРБ тогава в партийно прессъобщение.