Как да се пременим, за да не се променяме – в БСП са истински царе на това упражнение. И отново „усилията“ им са насочени към „промяна“ на плоския данък. По стар навик се предлага козметика, но пък с много апломб.
„Не се отказваме от промяната на плоския данък!“, декларирала лидерката на БСП Корнелия Нинова на пленум на Националния съвет вчера, на който се обсъждала предизборната платформа на партията. Единствената реална промяна, която предлагат от „Позитано“ 20 обаче е облагането на доходи над 10 000 лв. месечно с 20%, вместо с досегашните 10%. Както призна депутатът Драгомир Стойнев, това засяга само 7 хиляди души.
Ако дойдат на власт, социалистите ще продължат да облагат с 10% доходите на всички останали работещи, включително на 600 000 работещи бедни (по данни на КНСБ). По думите на Корнелия Нинова – цитираме я дословно, бедни в България са „пенсионерите и младите хора, които не могат да стартират бизнес, да си осигурят жилище, да си отглеждат децата и заминават в чужбина“. Други бедни няма! Останалите са средна класа.„Какво предлагаме за средната класа – запазваме данъка от 10% за тях. Защо? Това са хората – образовани, работещи, които дават своя принос за БВП и за данъчната система“, заявява лидерката на БСП. Тоест, според нея, средна класа са, както работещите на минимална заплата – 460 лв., така и получаващите по 10 000 лева месечно, въпреки че разликата в доходите им е над 20 пъти!
Проектът за предизборна програма, подготвен под ръководството на Драгомир Стойнев, е предизвикал саркастични реакции от известни фигури в БСП, научи „Барикада“. Според Янаки Стоилов, това не било програма на социалистическа партия, а програма за насърчаване на предприемачеството. Той припомнил, че плоският данък е въведен главно в бедни и екзотични държави, а България е единствената страна в света, в която той се прилага без необлагаем минимум за най-ниските доходи. „Толкова сте вдясно, че още не сте стигнали дори до Милтън Фридман“, обърнал се към съпартийците си зам.-председателят на 43-то Народно събрание. Стоилов им обяснил, че един от бащите на неолиберализма и на плоското облагане Фридман предвижда т.нар. отрицателен данък върху дохода – тоест, от най-бедните не само не се взимат данъци, ами те получават доплащане, ако се намират под нивото на данъчно облагане.
Депутатът Румен Гечев заявил, че предложението в програмата не е никаква отмяна на плоския данък, а плосък данък на две нива, което няма нищо общо с внасяния до вчера от БСП проектозакон за прогресивно данъчно облагане. Професорът от УНСС се зарекъл, че няма да си плюе на физиономията и да тръгне да защитава пред медиите новия проект, след като е писал предишния. Георги Пирински направил изказване в стил „На кой свят се намирате?“. Скептицизъм към платформата изразил дори Румен Овчаров, а бившият транспортен министър Петър Мутафчиев попитал защо в нея няма нищо за транспорта и за БДЖ.
В крайна сметка документът бил приет само с десетина гласа против и въздържали се. Той започва с прочувствен преамбюл, в който се казва, че народите в света, в Европа и в България са поискали справедливост и са се обявили против върхушките – „малцината, които притежават 97% от богатството в света, които преразпределят политическа власт и икономическа мощ и гледат безучастно и бездушно на мнозината, които живеят в затруднения и нищета“.
Ден по-рано – в петък, на „Позитано“ 20 програмата е била разкритикувана от известните икономисти Ганчо Ганчев, Боян Дуранкев и Иван Ангелов, които са участвали в дискусия на лявото крило на БСП. Проф. Ангелов нарекъл част от залегналите в него мерки „дребни, фрагментарни, символични и наивни“, а други – „опасни“. „С тази осакатена програма рискуваме да пропилеем дадения ни по волята на съдбата исторически шанс след президентските избори“, заявил той. Проф. Ганчев предположил, че ако авторите на документа вземат програмата на някоя дясна партия, тя пак ще е по-лява от тази, която са написали. „Не бързайте да слагате надгробен камък на неолиберализма!“ – това пък заявил виден политик от БСП по време на обсъжданията в работните групи, цитиран от журналистката Велислава Дърева по време на сбирката.