Датата е 25 ноември 2016 г. Ехото от националния референдум е силен, заради правителствената криза страната ври и кипи. Корнелия Нинова гостува в предаването „Панорама”. „Съобразяваме се с референдума, след като толкова българи са се произнесли, сме готови да се съобразим. Не сме против мажоритарния избор. Предлагаме да се въведе смесена избирателна система. Нямаме общо със законопроекта на Мая Манолова. След утрешния пленум на БСП
ще внесем наше си предложение
за смесена избирателна система”, казва Нинова. Дословно.
На другия ден, 26 ноември, е проведен визираният от нея пленум, т.е. заседание на националния съвет. Той потвърждава думите ѝ – иска се въвеждане на смесена избирателна система. „Приехме решение за мажоритарен избор със смесена система. Не се притесняваме от народа си. Ще излезем и ще обясним аргументи за това какви рискове крие пълната мажоритарна система“, заявява Нинова пред журналисти на специална пресконференция.
Изявленията ѝ повличат медийни заглавия, коментари, думите ѝ са отговорът на БСП на сложната ситуация в държавата. Партията се мъчи да откликва на обществените очаквания, готви се и за властта.
50 дни след декларацията, че БСП ще внесе свой законопроект за смесена избирателна система, такъв от нея няма внесен. Липсва не само за този вид система, ами и въобще. Няма го и обещаното „ще излезем и ще обясним аргументи за това какви рискове крие пълната мажоритарна система“. Темата просто е затворена. На парламента остават няколко формални дни живот.
След референдума в Народното събрание има внесени два законопроекта за нова избирателна система. Единият е на Георги Кадиев, който преповтори предложенията на „Шоуто на Слави” и Мая Манолова, другият е на ГЕРБ, практически същият. Те може да са популистки, несъвършени, да няма време да се приемат, обаче вносителите им не могат да бъдат обвинени в лъжа – казаха, че ще предложат нов изборен закон, сториха го. БСП, видно е, излъга.
За смесена избирателна система, т.е. за абсолютно същото, се обяви и новият президент Румен Радев. Направи го малко след цитирания по-горе пленум на БСП, на който присъства. В друго свое изявление Радев директно каза, че иска нови изборни правила не за далечното бъдеще, а конкретно за предстоящия вот. Той не е депутат, не е партиен лидер, дори не бе встъпил в длъжност по време на изреченото – не може да сърба попарата на БСП. Но е интересно, че и той каза неща, които не се случиха.
Корнелия Нинова, разбира се, може и да е говорила истината. Може да е имала предвид, че ще внесе законопроекта някъде около 2025 г., или пък в кварталния плод-зеленчук – да го разгледа магазинерката.
Можеше ли да е различно? Можеше ли да не се лъже? Светът ли щеше да се срине, ако Нинова бе излязла и рекла с думи прости: „Вижте, хората се произнесоха, но парламентът си отива, време няма, избирателната система е сложно нещо, ще я мислим в другия мандат”.
За тая работа обаче се изискват топки. Не футболни.
Днес нито някой си спомня за лъжата, нито се вълнува, нито дири сметка. Цялата тази не чак толкова голяма история показва как всъщност се лъже в политиката – много, на дребно, като „добър ден”. Подобно на оборот в магазин – всеки ден продаваш вафличка, трупаш стотинки, нито някой ти ги брои, нито престава да купува вафлички.
А казват, че Бойко Борисов бил популист.