Пореден масов протест срещу системата на частните пенсионни фондове, наричани AFP (от испанското Administradoras de fondos de pensiones – „Администратори на пенсионни фондове”), заля цяло Чили. Из 56 града на страната преминаха хилядни шествия. Най-много – около 60 000 – бяха участниците в демонстрацията в столицата Сантяго, въпреки излелия се там проливен дъжд.
Недоволството е заради хищническото замогване на фондовете, съсредоточили средства, надвишаващи 65% от БВП на страната. Същевременно 92% от пенсионираните чилийци получават пенсии от по едва около 220 долара на месец. Това е под минималната работна заплата за страната, изчислена за тази година на 373 долара. И драстично се разминава с обещанията на фондовете клиентите им да взимат пенсии, равни на 70-80% от заплатите в последните 10 г. трудов стаж. В действителност чилийският пенсионер днес взима средно 39% от заплатата си, като при жените този показател е още по нисък – 14%.
Реформата, която предложи президентката Мишел Бачелет на това очевидно нетърпимо положение, е първо, да се коригира разликата при жените и второ, към частните фондове да се добави и един държавен. Законопроект в такъв дух вече е внесен в парламента.
Но протестиращите не смятат това за промяна. Тяхното искане е да се изработи изцяло нова система за пенсионно осигуряване, в която да се върне отговорността на държавата.
Столичните координатори на движението срещу AFP отправиха по време на сегашния протест иновативен призив – масово да се напускат двата най-големи, най-хищни и най-ограбващи вложителите си частни фонда „Provida” и „Cuprum” и да се преминава към по-малки фондове. „Щом засега не можем да постигнем разбиването на всички AFP, тогава ще приложим такива стратегии, с които да им нанесем болезнени удари,” заяви един от координаторите на протеста Естебан Матурана, цитиран от списание „Ресумен латиноамерикано”.
Движението срещу AFP потвърди, че на 4 ноември ще се състои вече заявената предварително национална стачка срещу частната пенсионна система.
Датата не е избрана случайно. Законът, с който по времето на диктатора Аугусто Пиночет в Чили е въведено частното пенсионно осигуряване, е приет на 4 ноември 1980 г. Той постановява 6-месечен „преходен период”, през който никой АФП няма право да започне да функционира. Стартът им е даден официално на… 1 май 1981 г. Ето какво провъзгласява по-късно „бащата” на пиночетовата пенсионна система Хосе Пиниера: „Символите са много важни и този „рожден ден” позволява на работниците да отбелязват 1 май не като ден на класовата борба, а като ден, в който им е била дадена свободата да изберат собствена пенсионна система, ден, в който те бяха освободени от веригите на държавната система за социално осигуряване”.
35 години по-късно, когато излъганите тогава вече са пенсионери, ясно личи каква „свобода” са получили.