И двете сражаващи се страни в Донбас са извършили престъпления против цивилното население. Близо 90 процента от цивилните жертви са загинали по време на артилерийски бомбардировки над градове и селища.
Според Върховния комисариат на ООН за правата на човека общият брой на загиналите достига 2000 цивилни. Според ООН, както силите на Киев, така и сепаратистите са извършвали екзекуции на затворници (включително на хора, които са се предали) и на цивилни, които са считали за привърженици на противниковата страна. Имало е и случаи, когато украински войници са били убити, тъй като говорели на висок глас за злоупотребите в собствената им армия.
Фиона Фрейзър, която е ръководител на мисията на ООН за наблюдение на човешките права в Украйна, отбеляза, че повечето от документираните престъпления са били извършени до началото на 2015 г. Трудно е да се определи дали положението след това реално се е подобрило, или екипът на ООН просто не е бил в състояние да събере информация.
Украинското министерство на вътрешните работи вече обяви доклада за ненадежден, но побърза в същото време да увери, че дава пълна подкрепа за мисията на ООН в Донбас. Киев няма за какво да се оплаква – официалната позиция на украинските власти е, че убийствата на цивилни са извършвани изключително и само от сепаратистите.
На 13 юли, президентите на Русия и Франция и германският канцлер разговаряха относно ситуацията в Донбас, предаде агенция „Спутник“. Те се съгласиха, че е необходимо стриктно да се прилага споразумението от Минск и призоваха за ускоряване на преговорите в „нормандски формат“. Меркел, Оланд и Путин заявиха, че тяхната цел е да се предотврати нова ескалация на насилието.