Според проучване, проведено от организация с нестопанска цел, потресаващите 96% от уязвимите деца в Газа смятат, че смъртта им е неизбежна.
Проучването разкрива огромната психологическа травма, с която се сблъскват децата в Газа поради непрестанните израелски бомбардировки, разселването и загубите на семейства през последната година.
Оценката на потребностите, в която са включени над 500 деца, родители и настойници от семейства с поне едно дете с увреждания, ранено или непридружено дете, е извършена от базираната в Газа неправителствена организация Център за обучение на общността за управление на кризи (CTCCM) с подкрепата на благотворителната организация War Child Alliance.
Според проучването 92% от анкетираните трудно приемат суровата реалност, 87% изпитват силен страх, а 79% страдат от повтарящи се кошмари. Почти половината – 49% – изразяват желание да умрат заради войната, докато други проявяват симптоми като агресия, оттегляне и постоянна тревожност.
Проучването показва, че повече от година на разселване, загуба и непрестанни бомбардировки е оставила най-уязвимите деца в Газа с тежки психологически травми.
„Попитахме ранените, разделените и увредените деца и техните настойници за последиците от войната върху живота им. Техните отговори са опустошителни – но за съжаление не са изненадващи. Това проучване подсилва това, което сме виждали, чували и на което сме били свидетели повече от година. Децата са травмирани от тази война и ние трябва да реагираме“, се казва в изявление на CCTM.
Проучването, проведено през юни тази година в 504 домакинства, разкрива, че 88% от семействата са преживели многократно разселване, а 21% са били принудени да се преместят шест или повече пъти.
Повечето семейства оцеляват само с около 100 долара на месец и са изправени пред рязко покачващите се цени на храните и стоките от първа необходимост поради продължаващата блокада и ограничената хуманитарна помощ, разкрива проучването. В него се отбелязва също така, че икономическото въздействие на войната е очевидно, тъй като 80% от издържащите семейството са безработни.
Проучването установява, че почти едно от всеки четири семейства – или 24% – понастоящем се оглавява от дете на 16 години или по-младо.
„Този доклад разкрива, че Газа е едно от най-ужасяващите места в света, където да си дете. Наред с разрушаването на болници, училища и домове, следите от психологическо унищожение са причинили невидими, но не по-малко разрушителни рани на деца, които не носят никаква отговорност за тази война“, заявява Хелън Патинсън, главен изпълнителен директор на War Child UK.
„Международната общност трябва да действа сега, преди катастрофата на детското психично здраве, на която сме свидетели, да се превърне в травма за няколко поколения, с чиито последици регионът ще се справя десетилетия напред. Прекратяването на огъня трябва да бъде незабавната първа стъпка, която да позволи на War Child и други агенции да реагират ефективно на интензивните психологически щети, които преживяват децата“, казва още тя.
Местните здравни служители в Газа съобщават, че израелската наказателна офанзива е отнела живота на над 44 000 палестинци в Газа, като повече от половината от смъртните случаи са жени и деца.