Насилието в гражданската война в Сирия, която наближава 11-ата си година, сега може да се разгърне на стотици километри и на един континент разстояние, тъй като бойци, воюващи за и срещу сирийското правителство се записват да се включат в борбата от противоположните страни на смъртоносния конфликт в Източна Европа.
Когато войната на Кремъл срещу Киев навлезе в третата си седмица, руският министър на отбраната Сергей Шойгу информира президента Владимир Путин по време на заседание на Съвета за сигурност, че Москва е „получила огромен брой заявления от всякакви доброволци от различни страни, които биха искали да дойдат в Луганската и Донецката народна република, за да участват в това, което те смятат за освободително движение“. Според Шойгу вече са получени 16 000 такива молби, повечето от Близкия Изток.
Той добави, че според него Москва трябва да „отговори положително“, тъй като „тези молби не са за пари, а заради истинското желание на тези хора“. Той се позовава на опита им в борбата срещу бойната групировка „Ислямска държава“ (ИДИЛ), срещу която Русия се бори с подкрепата на Сирия и своя съюзник Иран.
Путин изглеждаше отворен за предложението, което той разглежда като отговор на призивите на Украйна да набере десетки хиляди чуждестранни бойци в собствените си редици срещу Русия. „Що се отнася до наемниците от цял свят, които се изпращат в Украйна, виждаме, че те не го крият, западните спонсори на Украйна, украинският режим, не го крият, те го правят открито, пренебрегвайки всички норми на международното право“, каза Путин. „Ето защо, ако виждате, че има хора, които са готови да дойдат като доброволци, особено не за пари, и да помогнат на хората, живеещи в Донбас, то трябва да ги посрещнем на половината път и да им помогнем да се придвижат до зоната на бойните действия”.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди, че Путин обмисля предложението, като отбеляза пред репортери, че Шойгу е говорил „по-специално за тези, които са изпратили своите искания от Близкия изток, от Сирия“. В същото време той заяви, че „не разполага с никаква информация“ дали планът е бил приведен в действие.
Високопоставен служител на Пентагона коментира, че САЩ „наблюдават“ тези събития и заяви пред медиите, че американските служители „не са видели признаци, че усилията на руснаците за набиране на бойци са дали резултат и са довели до реално пристигане на чуждестранни бойци от тази част на света”. “Предвиждахме, че те ще се движат в такава посока, и сега те публично го признават и го обозначават с цифри“, добави той.
По същото време миналата седмица официалната телевизия „Звезда“ на руското министерство на отбраната излъчи кадри, показващи въоръжени сирийци, облечени в униформи, размахващи руски знамена и държащи знаци „Z“. Според телевизията това е митинг на ветерани, които „искат да се застъпят за Русия по същия начин, по който тя се застъпи за Сирия“.
Тази манифестация беше една от многото, които се проведоха в контролираните от правителството градове в Сирия през последните дни, тъй като цивилни граждани също се събраха, за да изразят подкрепата си за Русия, която твърди, че воюва с екстремистите в Украйна.
Някои обаче не бяха толкова ентусиазирани от перспективата сирийци да напуснат страната си, за да се бият в чужда война, дори за Русия.
Един сирийски политик, който помоли да не бъде назоваван, коментира пред Newsweek, че няма информация дали някой от войниците или ветераните на Сирийската арабска армия действително се е записал да се бие в подобен конфликт, и заяви, че „страната все още воюва с международния тероризъм в Идлиб и Северна Сирия, както и в Израел“. „Ние в Сирия си имаме достатъчно работа“, добави политикът, „и не смятаме, че Русия е в опасност или се нуждае от повече жива сила“.
Друг източник от Сирия, който също пожела анонимност, подчерта факта, че Сирийската арабска армия няма да изпрати редовни войници, а по-скоро доброволци.
„Не мисля, че Сирийската арабска армия ще изпрати когото и да било където и да било или ще се намеси в каквото и да било [по отношение на Украйна], същото важи и за всички официални власти“, казва източникът.
Източникът отбелязва, че ситуацията е подобна на тази в Либия през последните години, когато сирийци са се включили в бойните действия на руската частна военна компания „Вагнер“. „Това бяха ветерани, които подписаха договори, точно както се случват нещата в САЩ“, каза източникът. „Тези ветерани са били цивилни, когато са правили това. Според сирийското законодателство това е позволено. Преди няколко години Сирия прие закон, който отваря вратата за военните контрактори, така че това е много важен момент, който трябва да се изясни.“
И този източник също не може да потвърди, че някой от новобранците, които са се записали, действително се е отправил към Украйна. Засега, казва източникът, „това са само хартийки в някои местни служби, които работят с Вагнер, а не с руското правителство“. Един от тези офиси, които се занимават с този процес в Сирия, е клонът „Сукайлабия“ на проправителствената милиция „Сирийска национална отбрана“.
Източникът обаче очаква много повече хора да се запишат, като се има предвид тежките условия, в които се намира Сирия в условията на продължаващ конфликт, икономическа криза и международни санкции. „След изявлението на Путин мисля, че скоро ще чуем за хора, които ще подпишат договори“, каза източникът. „Много хора искат да заминат и много от тях са разпитвали наоколо. Те виждат в това шанс да изградят бъдеще, някои хора заради парите, други смятат, че могат да започнат живот там“.
Източникът смята, че Русия може да успее да привлече до 50 000 бойци – ако са готови да платят или поне да предложат гражданство в сепаратистките Донецка и Луганска народна република, които сега са признати от Москва.
Междувременно вътрешните размирици в Сирия остават далеч от разрешаване. През последните години никоя от многобройните фракции, които все още воюват, не е спечелила почти никакви позиции.
Президентът Башар Асад, който дойде на власт малко след Путин преди повече от две десетилетия, контролира по-голямата част от територията на Сирия. Правителството му си възвърна този контрол с помощта на Русия и Иран. То воюваше както с ИДИЛ, така и с бунтовниците, подкрепяни от западните сили и техните регионални партньори, включително Турция, която продължава да разполага войски и да подпомага опозиционните групировки по северната граница, особено в Идлиб, където последните двама лидери на ИДИЛ бяха убити по време на американските рейдове.
САЩ до голяма степен са спрели да подкрепят бунтовниците за сваляне на Асад, но продължават да налагат мащабни санкции срещу него заради обвинения във военни престъпления. От 2015 г. насам, приблизително по същото време, когато Москва се намеси пряко от името на Дамаск, Пентагонът подкрепя ръководената от кюрди формация, известна като Сирийски демократични сили, която държи до една трета от територията на страната в североизточната ѝ част, където се противопоставя както на бунтовниците, така и на правителството, въпреки многократните опити за помирение с Дамаск.
Миналата седмица Сирийските демократични сили излязоха с изявление, в което отхвърлиха това, което нарекоха „фалшиви новини“, разпространявани от „медии, свързани с турския окупатор“, твърдейки, че „нашите сили са изпратили свои бойци във войната в Украйна“. „Потвърждаваме, че тази информация е фалшива и идва в контекста на отчаяните опити на турските окупационни власти да навредят на нашите сили“, заявиха от Сирийските демократични сили.
Турция е обвинявана, че е изпращала сирийски бунтовници да се бият в чужди войни както в Либия, където те се сблъскаха с руски и сирийски наемници, така и в Нагорни Карабах, където през есента на 2020 г. те се сражаваха заедно с Азербайджан срещу Армения и непризнатата Република Арцах за спорния регион Нагорни Карабах. Анкара отрича твърденията, но тази практика предизвиква международни критики, включително от нейния съюзник Вашингтон.
Друго подкрепяно от САЩ подразделение в Сирия – бунтовническата групировка „Магавир ал-Таура“, която действа в 55-километрова зона, обявена от Пентагона за недостъпна за други сили в южната част на сирийската пустиня, също направи изявление миналата седмица, в което опровергава „фалшиви новини“, според които е изпратила „определен брой наши сили за участие във войната в Украйна“. Въпреки това, заедно с много антиправителствени фракции, групировката изрази неодобрение към кампанията на Москва срещу Киев.
И докато руските знамена се развяваха в по-голямата част от контролираната от правителството Сирия, пунктовете на подкрепяната от Турция опозиция бяха украсени с проукраински символи. Продължават да се появяват съобщения, предимно в руски официални и неофициални издания, че десетки сирийски бойци наскоро са пристигнали в Украйна.
Сирийският политик, с когото Newsweek разговаря, заяви, че според информацията, получена от хора в контролираните от опозицията райони, “ около 2500 души вече са изпратени там от Турция срещу средна заплата от 1500 долара“. „Те са от така наречената „Сирийска национална армия“ или „Свободна сирийска армия“, същите, които бяха пращани в Либия и Азербайджан“, казва политикът. „Като цяло Великобритания и украинското правителство направиха огромна грешка, като отвориха пътя на наемниците да се бият в Украйна.“
Сирийският политик твърди, че тези бойци изобщо не вярват в каузата на Украйна, и много от тях в крайна сметка може да търсят статут на бежанци в Европа. „Точно както и в Либия, където повечето сирийски бунтовници, които бяха пратени от Турция, в крайна сметка се озоваха в Италия. Те искаха да отидат в Европа. Много от тях сега ще избягат от Полша в Германия“.
Все още няма потвърдени данни, че тези фракции масово се присъединяват към конфликта, но много от тях, включително поне един известен сирийски бунтовник, са проявили интерес.
Сухейл Махмуд Мохамед, по-известен като „Абу TOW“ заради заявените 146 попадения срещу танкове с помощта на американски ракетни установки TOW, казва пред Newsweek, че мотивацията му е да се изправи срещу същата военна машина, която хвърля бомби върху собствената му страна. „Искам да унищожа повече танкове и оборудване на Русия, която разпространява разруха по целия свят и убива безобидни и невинни хора, които искат свобода“, каза Мохамед. „Най-простият пример е моето семейство и моят народ.“ Той казва, че е отправил запитване към украинското посолство в Турция, но все още не е бил призован официално. Мохамед заявява, че е „готов още от първия ден, в който касапинът Путин реши да нахлуе в Украйна, и е готов да се изправи срещу Русия по улиците на Украйна“.
Други наблюдатели, фокусирани върху Сирия, хвърлят светлина върху по-широко движение, което набира скорост сред онези, които са се борили както за, така и срещу Дамаск.
Една от независимите групи на гражданското общество – „Сирийци за истина и справедливост“ – съобщи миналата седмица, че както проправителствените, така и опозиционните фракции активно се записват за участие в боевете в Украйна. Докладът от 4 март цитира неназовани сирийски бунтовници, според които записванията се извършват в контролирани от Турция райони, но отбелязва, че Анкара е дала ясно да се разбере, че няма да подкрепи официално никакви прехвърляния.
Миналият вторник базираната в Обединеното кралство и свързана с опозицията Сирийска обсерватория за правата на човека потвърди, че се извършва активна регистрация. „Има процес на регистриране на имената на желаещите да отидат в Украйна и да участват във военните операции, които се провеждат там“, заяви организацията, „както от подкрепяните от Турция фракции, така и от наемници, лоялни на Русия“.
Според организацията това включва и джихадисти от чеченски произход, които се намират в Идлиб. Така чеченците също се оказват от двете страни на конфликта в Украйна, след като официалните сили на кавказката република, ръководена от Рамзан Кадиров, се включиха активно на страната на Москва.
Същия ден посланикът на Сирия в Русия Риад Хадад отбеляза потенциалните опасности, които крие приемането на такива международни бойци от страна на Украйна, като заяви, че това може да създаде ситуация, подобна на тази, която съществува в контролирания от бунтовниците Идлиб.
„Необходимо е да се осъзнае тази надвиснала опасност, която рискува да превърне Украйна в голям европейски Идлиб“, заяви Хадад пред ТАСС и предупреди, че това “представлява заплаха за руската, европейската и дори световната сигурност“. „Чрез подобни действия“, добави той, „Киев, с подкрепата на Запада, позволява на терористите да проникнат в Европа и им дава свобода на действие там“.
Други по-малки групи, участвали в гражданската война в Сирия, също направиха изявления относно положението в Украйна. Във видеоклип, споделен с Newsweek, говорителят на иракското шиитско движение „Хизбула ал-Нуджаба“ Наср ал-Шамари обвинява Запада в „двойни стандарти“ заради противопоставянето на навлизането на чуждестранни бойци от „оста на съпротивата“, свързани с Иран, в борбата срещу ИДИЛ.
Ливанската Хизбула обвини САЩ, че са тласнали Украйна към война и след това не са я подкрепили, а генералният секретар Хасан Насрала заяви по време на обръщение във вторник, че посолството на САЩ в Бейрут е принудило ливанското външно министерство да издаде остра осъдителна декларация срещу Русия.
Засега нито една от тези групировки, за разлика от тези в самата Сирия, не е изразила намерение да изнася бойци за Украйна, нито пък Иран се е опитал да се ангажира по-тясно, въпреки че негови представители също твърдят, че САЩ и техните съюзници в крайна сметка са виновни за избухването на войната.
Що се отнася до тези, които вече са се записали да се бият за Киев, миналата седмица украинският външен министър Дмитрий Кулеба посочи, че броят им е 20 000 от 52 различни страни, без да разкрива държавите на произход.
Запитан дали администрацията на президента Джо Байдън се опасява, че потокът от чуждестранни бойци и оръжия в украинската война ще се развие по подобен начин, както в Сирия, говорителят на Държавния департамент Нед Прайс отказа да отговори директно на въпроса.
„Това, което виждаме, е украинският народ, украинските военни, които се изправят срещу агресор, изправят се срещу нахлуваща армия, която се опитва да преначертае международните граници, която се опитва да премахне суверенните права на Украйна и нейната суверенна идентичност“, каза Прайс.“Затова в момента подкрепяме украинското правителство, подкрепяме украинския народ в способността му да направи точно това.“