Водещата тема на току-що излезлия брой 11-12 за 2021 г. на списание „Ново време“ е „България и БСП след изборите – по нов път или напротив?“. Тя е разработена в статията на Георги Пирински „Въпросът пред конгреса – разпад или рестарт?“ и в анализите и оценките на Боян Балев „Изборната 2021 година – някои важни моменти“ и на Борис Попиванов „Официалната линия на БСП в изборната кампания за изборите от ноември 2021 година“.
Публикувани са и словата на на президента Румен Радев, на председателя на ПГ „БСП за България“ Корнелия Нинова и на председателя на НС Никола Минчев на първото заседание на 47-то Народно събрание на 3 декември 2021 г. В раздела „Документи“ могат да се видят и резултатите от ноемврийските избори в сравнение с данните от изборите през последните две десетилетия.
Темата „Предизвикателството демокрация-правосъдие-справедливост“ е откроена в статията „По повод свободните упражнения върху конституцията“, която проф. Нора Ананиева предаде в редакцията дни преди да почине. Темата е развита в рамките на съвместния проект на Фондация „Солидарно общество“ и Фондация „Фридрих Еберт“ „Демокрация, върховенство на закона и социална справедливост“ и представена в докладите на Крум Зарков, д-р Дилян Начев, д-р Теодор Славеев, Людмила Костова, Мариян Карагьозов и Велислава Дърева, представени в онлайн дискусия на 29 ноември 2021 г.
В раздела „Въпросите пред българската левица“ са представени резултатите от три анкети на списание „Ново време“. Първата – Четири въпроса: „За партиите, парламента, промяната и програмата“ с отговорите на Станислав Додов, Юрий Асланов, Станимир Панайотов, Иво Инджов, Стефан Георгиев, Петър Банков, Трифон Митев, Велислава Дърева, и Петър-Емил Митев.
Втората е продължение на анкетата Пет въпроса: „Що е ляво? и Що е дясно?“ с отговора на Александър Димитров (в предходния брой 9-10 на „Ново време“ от т.г. са поместени отговорите на Максим Мизов, Крум Зарков, Петър-Емил Митев, Станислав Додов, Захари Захариев, Стойо Тетевенски, Искра Баева, Юрий Асланов, Петър Банков и Васил Проданов).
Третата е продължението на съвместната публикация със списание „дВерсия“ „Компас за социалисти. Партии и движения. Фаза ІІ“ с отговорите на Андрей Бунджулов, Крум Зарков, Страхил Делийски и Искра Баева. В раздела е включена и статията на Георги Захариев „По стълбата на социаллиберализма“.
Много богат е и разделът „Левицата в Европа“: Със съвместни публикации на сп. „Ново време“ и на електронния сайт „Списание Парламенти Солидарност“ са представени три важни форума на левите формирования в Европа.
Първият е конференцията на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП (ПА СиД), проведена в Париж на 12 ноември 2021 г., на която са посветени текста на Сергей Станишев, президент на ПЕС, „Леви политики за бъдещето на Европа“ и предговора на Ираче Гарсия и Перес и Ерик Андриу от ръководството на ПА СиД към представения на конференцията експертен доклад „Голямата промяна. От разрушен свят към устойчиво благополучие!“.
Вторият е Глобалният прогресивен форум 2021, организиран от ПА СиД в Брюксел на 17-19 ноември 2021 г. и представен с информация на Ана Георгиева.
Третият е Петия европейски форум на левите, зелените и прогресивните сили, състоял се в Брюксел от 15 до 27 ноември 2021 г., като освен информацията е публикувана и неговата заключителна декларация.
В раздела е поместена и статията на Кристиян Крел, предоставена от Фондация „Фридрих Еберт“, за резултатите от изборите за Бундестаг и ролята на ГСДП за формирането на червено-зелено-жълтата коалиция. Продължават и съвместните публикации със списанието „Прогресивният Пост“ на Фондацията за европейски прогресивни изследвания (FEPS) със статиите на Матиас Нахтигал, Анна Пачешняк и проф. Джоузеф Стиглиц.
В рубриките „Глобус“, „Общество“ и „Култура“ са отпечатани статиите на Маруся Любчева „Бъдещето на Черно море“, на Уляна Пачева “Образованието като условие за по-добра перспектива на България“ и на проф. Мюмюн Тахиров „Животът като изкуство или ще спаси ли красотата света?“.
Боян Бойчев представя носителите за 2021 година на националните награди за литература „Христо Смирненски“ и „Валери Петров“ Иван Странджев и Бойко Ламбовски,. Публикувани са и техни поетични творби.
Със статии на Велиана Христова и на Нина и Ивайло Мирчеви са отбелязани стогодишните юбилеи на доайена на библиотечното дело у нас Костадинка Калайджиева и на художника Никола Мирчев (1921-1973). В памет на проф. Чавдар Добрев е статията на чл.кор. Иван Гранитски „Духовната автобиография на един ярък талант“. Броят е илюстриран и с три карикатури на художника Иван Токаджиев.
По традиция в края на книжката е представено годишното съдържание на списание „Ново време“ за 2021 година.
От редакцията на „Ново време” съобщават в писмо до медиите:
В София новият и предишни броеве на списание „Ново време“ може да се купят в книжарница „Български книжици“ (ул. „Аксаков“ №10 – под колоните на „Кристал“), книжарница „Нисим“ (бул. „Васил Левски“ №59) и галерия-книжарница „София прес“ (ул. „Славянска“ №29), както и в редакцията на списание „Ново време“ – София, ул. „Позитано“ №20А, ет.7.(след предварително обаждане на тел. 0889181010 или заявка с писмо на адрес [email protected]).
Най-сигурният начин през 2022 г. да следите редовно публикациите на сп.“Ново време“ е да се абонирате за него. Това можете да направите (до 20-о число на месеца) в редакцията на в. „Дума“ (София, ул. „Позитано“ №20А, ет. 7), в поделенията на „Български пощи“ АД – каталожен номер 1519 и в офисите на „Доби прес“ ЕООД – каталожен номер 528.
През последните години списание „Ново време“ излиза благодарение на безвъзмездния труд на своите автори и редактори и на паричните дарения на членове на редколегията, на читатели и приятели на списанието. Приканваме ви да дадете своя принос в общите ни усилия да осигурим финансови и материални условия за по-нататъшното съществуване на списание „Ново време“. Направете това, като внесете своето парично дарение по сметката на „Дума-прес“ ЕООД: Банка ДСК – BG78STSA9300023102922 (за списание „Ново време“). Нека превърнем 125-та година от излизането на първата книжка на създаденото от Димитър Благоев-Дядото списание, в година на неговата финансова и материална стабилност, гаранция за развитието му като авторитетна трибуна на идеите на Социализма на ХХІ век.