Без перспектива за позитивна и бърза развръзка остава нагнетяващото се напрежение сред работниците и служителите във Вазовските машиностроителни заводи-Сопот, които вече декларираха стачна готовност и намерение да искат оставката на икономическия министър в служебното правителство Кирил Петков. Както обяви председателят на ИС на СС „Подкрепа” във ВМЗ Димитър Атанасов, до решителни действия ще се прибегне, ако не бъдат изпълнени исканията на синдикалната структура – предприятието спешно да излезе от „шапката” на Държавната консолидационна компания (ДКК), преминавайки към министерството на икономиката, и да бъде сменен Съветът на директорите. Тези искания са издигнати след проведена среща в ДКК в София, на която станало ясно, че има планове за ликвидиране и закриване на ВМС.
Заводите от месеци нямат нови поръчки и съответно липсват приходи. Ситуацията е в контраст с предходни периоди, когато най-голямото предприятие от българския военнопромишлен комплекс изпълняваше многобройни договори и бе в добро финансово състояние.
От изявления на министър Кирил Петков стана ясно, че той също споделя исканията на работниците от ВМЗ за изваждане на предприятието им от структурата на ДКК и дори нещо повече – иска въобще да закрие този „холдингов чадър” в перспектива, като започне с прехвърляне на всички вкарани там предприятия към ресорните министерства. Но това не можело да стане от днес за утре. „Първата ни стъпка е да влезем в контрола на ДКК, което трябва да се случи скоро. После да сменим бордовете на част от тези компании и след това те да минават директно на подчинение на министерството на икономиката, за да изпразним от съдържание ДКК“, обясни Кирил Петков в интервю за Mediapool.
На брифинг в министерския съвет след днешното заседание на правителството министърът посочи, че е внесъл необходимите доклади за редица предприятия и те са приети от кабинета. Той спомена „Монтажи”, които отиват към министерството на икономиката, както и дружествата „Еко антрацит“ и „Еко инженеринг“, които се местят към МОСВ. Но пък Държавното предприятие за управление и стопанисване на язовири, което сега е към министерството на икономиката, трябвало да отиде към министерство на земеделието.
В отговор на журналистически въпрос по казуса с ВМЗ-Сопот Петков каза, че е готов да извади и това предприятие от ДКК, но няма как да го направи в рамките на мандата на служебното правителство, а освен това би създало проблем и на Българската банка за развитие, която е отпуснала голям заем. Той допълни, че ако служебният кабинет продължи да работи, както досега, ще довърши започнатото.