Гватемала стана поредната разбунена латиноамериканска държава. Гласуването на нов, скандално антисоциален и прокорупционен държавен бюджет в Конгреса, разпали силен гняв сред гватемалците и ги изведе на масов протест пред Националния дворец на централния Площад на конституцията в столицата в събота, 21 ноември.
По същото време обаче група маскирани атакуваха разположената на съседна улица сграда на Конгреса, нахлуха в нея и я подпалиха, като всичко това им отне броени минути, а полиция се появи чак когато от прозорците започнаха да излизат пламъци и дим. Нападателите избягаха след идването на силите на реда, които пък се нахвърлиха върху мирните демонстранти, употребявайки срещу тях и сълзотворен газ.
Мнозина от гражданите, опозиционерите и наблюдателите възприеха вандалщината с пожара като провокация, удобна за президента Алехандро Хиаматеи, който е на мушката на протестиращите. В навечерието на свиквания за събота от широк кръг граждански организации протестен митинг, Хиаматеи предупреди в Туитър, че зачита правото на протест, но „няма да позволи” да се посяга на обществена или частна собственост. „Върху всекиго, за когото се докаже участие в такива престъпни актове, ще се стовари цялата тежест на закона,” написа президентът. Затова след разигралите се събития мнозина виждат подпалването на сградата на парламента като търсен претекст за разгръщане на репресии и арести.
Конкретният повод за ескалацията е одобряването в законодателния орган на бюджета за 2021-ва, който бе гласуван в средата на миналата седмица. Той дойде в повече на гватемалците на фона на и без това отдавна трупаното недоволство от все по-широко отварящата се ножица на социалното неравенство. То изби особено болезнено и контрастно и около кризата с пандемията от Covid-19.
Общественият гняв кипна, след като стана ясно, че новият бюджет орязва програми за недохранени деца и онкоболни, но тегли заем за милиони, за да плаща на близки до правителството фирми за строеж на нова сграда на парламента и за доставка на специално меню за депутатите. Допълнителният заем овесва на гърба на всеки гватемалец от около 17-милионото население на страната дълг от по 1690 долара.
Срещу това скочиха не само социални движения и опозиционни сили, но и различни бизнес обединения, накърнени от откровеното фаворизирани на само подбрани от властта компании. Разноликият протест издигна лозунги срещу „Пакта на корумпираните”, както в Гватемала традиционно наричат плетеницата от взаимни интереси между властта и онази част от олигархията, която помпа богатствата си най-вече от наркотрафик.
Лавинообразно разрасналото се в последните дни недоволство накара дори вицепрезидента Гийермо Кастийо да предложи в петък, 19 ноември, двамата с държавния глава едновременно да подадат оставки и да предадат постовете си на някакъв временен съвет „от достойни хора”, докато Конгресът избере законна временна власт. Хиаматеи изобщо не обърна внимание на идеята и продължи да отстоява прилагането тъкмо на този вбесяващ хората бюджет.
Може да се добави, че наред със споменатите дисонанси, той включва още съкращаване на средствата за образование, като се ликвидират включително поощряващите възможности за достъп до университета на младежи от бедни семейства. Редуцират се и разходите за поддръжка на такива правни инструменти като обмудсмана за човешки права или Конституционния съд – единствените институции, които засега още оцеляват като контратежест на управляващите.
Испанският вестник „Ел Паис” се позовава на следното обобщение, направено от представителя на Transparency International в Гватемала Манфредо Марокин: „Събитията от тази събота показват, че на хората им е дошло до гуша да са управлявани от мафии, просмукали се и в трите държавни власти.” Марокин смята, че правителството на президента Хиаматеи е напълно дискредитирано, макар да са минали само 10 месеца от началото на мандата му. Подчертава: „Корупцията се превърна в червената нишка на цялото това управление досега. Бюджетът е капката, която преля чашата. Недоволството е много силно. Хората искат дълбока промяна. Никакви мафии в правителството.”