
Лекарите и медицинският персонал в Газа казват, че нарастващият глад и липсата на храна започват да ги изтощават до такава степен, че не са в състояние да окажат спешна медицинска помощ на пациентите в болниците, препълнени с недохранени и ранени цивилни граждани, съобщава Guardian.
Около десет медицински работници от цялата територия са разказали пред Guardian и Арабските репортери за разследваща журналистика (ARIJ) за все по-отчаяното си търсене на храна и влошаващото се физическо състояние поради глада.
„Те са в състояние на крайна изтощеност. Някои са припаднали в операционните зали“, казва д-р Мохамед Абу Селмия, директор на болницата „Ал-Шифа“ в град Газа, който добави, че подобно на жителите на Газа, персоналът не е получил никаква помощ и не е ял нищо през последните 48 часа.
„Медицинските услуги ще бъдат засегнати, защото нашият персонал няма да може да издържи повече в условията на този глад“, добави той.
Много от лекарите и медицинските специалисти, които изпратиха съобщения до Guardian, не пожелаха да бъдат назовани, тъй като се страхуваха да не станат мишена на израелската армия.
„Днес имах 24-часова смяна“, каза един лекар от болницата ал-Шифа. „В болницата трябва да ни дават по малко ориз за всяка смяна, но днес ни казаха, че няма. Колегата ми и аз лекувахме 60 пациенти с неврологични травми и в момента дори не мога да стоя на краката си.“
Друг общопрактикуващ лекар, доброволец в болницата ал-Шифа, каза: „От вчера не съм ял нищо и семейството ми също няма какво да яде. Цял ден мисля как да им намеря брашно, леща или нещо друго за ядене, но на пазарите няма нищо. Вече не можем да ходим. Не знаем какво да правим.“
Един хирург от медицинския комплекс „Насер“ в Газа казва, че натоварването на преуморените медицински работници се увеличава, тъй като все повече пациенти се приемат с симптоми, свързани с недохранване.
„Има голям брой пациенти, страдащи от гастроентерит, припадъци и ниска кръвна захар във всички възрастови групи на пациентите, постъпващи в болницата“, каза той. Наблюдава се и забележимо увеличение на следоперативните усложнения след операции поради недохранване.
„Не можах да ям два дни, защото се страхувах да не влоша гастроентерита си, а заради ниското си кръвно налягане трябваше да прекъсна операцията на момиче, което беше простреляно в корема“, разказа той.
Абу Селмия заявява, че медицинският персонал продължава да работи въпреки липсата на храна, но мащабът на недохранването, с което се сблъскват пациентите, поставя огромно напрежение върху вече изтощената и изчерпана работна сила. Той каза, че през последните три дни в палестинските територии са починали 21 деца „от недохранване и глад“.
„Тези пациенти се нуждаят от специално хранене, но такова няма, затова са изложени на риск“, каза той. „Някои умират в палатките и домовете си и никой не знае за това.“

Във вторник шефът на Агенцията на ООН за помощ на палестинските бежанци Филип Лазарини заяви, че неговият екип е получил сигнали за припадъци на медицински работници и хуманитарни работници в Газа, причинени от глад и изтощение поради липса на храна.
Някои медицински работници споделиха, че са били принудени да избират между това да останат на работа и да оказват спешна медицинска помощ или да излязат на улицата, за да търсят храна за семействата си.
Други споделиха страха си да бъдат принудени да отидат в пунктовете за раздаване на храна, управлявани от „Хуманитарна фондация за Газа“ и охранявани от израелската армия, които са единственото място, където се разрешава преминаването на храна и помощи към цивилни в Газа. От май насам над 1000 души са убити, докато търсят храна в центровете и други хуманитарни конвои, според ООН.
Здравната система в Газа е напълно разрушена през 23-те месеца на конфликта. През май Световната здравна организация съобщи, че най-малко 94% от всички болници в ивицата Газа са повредени или разрушени и само 19 от 36-те болници в ивицата Газа продължават да функционират.
„През последните дни медицинските работници в Газа колективно съобщиха за безпрецедентни нива на несигурност в снабдяването с храна, понижен имунитет, повтарящи се инфекции, силна умора и чести припадъци по време на операции и спасителни мисии“, казва Муат Алсер, директор на палестинската медицинска организация Healthcare Worker Watch. „Не можем да си позволим само да осъждаме. Нужни са спешни действия.“
*************
Над 100 хуманитарни организации предупреждават за масов глад в Газа
В съвместна декларация 115 организации, включително „Лекари без граници“, „Спасете децата“ и „Оксфам“ описаха тежката продоволствена криза в Газа като „масов глад“, причинен умишлено от израелската обсада.
„Докато обсадата на израелското правителство мори от глад населението на Газа, Палестина, хуманитарните работници се присъединяват към опашките за храна, рискувайки да бъдат застреляни, само за да нахранят семействата си. С изчерпването на запасите хуманитарните организации са свидетели на това как техни колеги и партньори умират пред очите им“, се казва в декларацията.
„Точно два месеца след като започна да функционира контролираната от израелското правителство програма „Хуманитарна фондация за Газа“, над 100 организации бият тревога и призовават правителствата да предприемат действия: да отворят всички сухопътни граници; да възстановят пълния достъп до храна, чиста вода, медицински материали, предмети за подслон и гориво чрез принципен механизъм, ръководен от ООН; да прекратят обсадата; и да се съгласят на незабавно прекратяване на огъня“.
„Всяка сутрин един и същ въпрос отеква в Газа: ще ям ли днес?“, каза представител на една от агенциите.
Почти ежедневно се извършват масови убийства на местата за разпределение на храна в Газа. Към 13 юли ООН потвърди, че 875 палестинци са били убити, докато търсели храна, 201 по маршрутите за доставка на хуманитарна помощ, а останалите – на местата за разпределение. Хиляди други са ранени. Междувременно израелските сили са изселили насилствено близо два милиона изтощени палестинци с най-новата заповед за масово изселване, издадена на 20 юли, с което палестинците са ограничени в по-малко от 12% от територията на Газа. Световната програма по хранене предупреждава, че настоящите условия правят операциите невъзможни. Подлагането на глад на цивилни като метод на война е военно престъпление.
В непосредствена близост до Газа, в складове – и дори в самата Газа – тонове храна, чиста вода, медицински материали, предмети за подслон и гориво стоят недокоснати, като хуманитарните организации са блокирани и нямат достъп до тях, нито могат да ги доставят. Ограниченията, забавянията и фрагментирането на израелското правителство в рамките на пълната блокада са довели до хаос, глад и смърт. Работник в хуманитарната помощ, предоставящ психосоциална подкрепа, разказа за опустошителното въздействие върху децата: „Децата казват на родителите си, че искат да отидат в рая, защото поне там има храна“, се посочва в декларацията.