Милиардерът с руско и френско гражданство Павел Дуров, основател на комуникационната мрежа „Телеграм“, бе арестуван вечерта на 24 август на летището „Бурже“ в Париж, съобщи Ройтерс, позовавайки се на репортажи на френски телевизии.
Павел Дуров е кацнал във френската столица с частния си самолет и веднага е бил задържан от спецслужбите, сочи Ройтерс, предавайки съобщения на телевизиите TF1 TV и BMF TV. Новината вече е тиражирана от повечето световни и български медии.
39-годишният Дуров е бил съпровождан от телохранител и една жена. Пристигнал е от Азербайджан. Някои публикации припомнят, че наскоро в Азербайджан на официално посещение бе и руският президент Владимир Путин, който гостува на колегата си Илхам Алиев на 18 и 19 август. Липсва информация по това време Путин да се е засичал някъде с Дуров.
Основните обвинения срещу Дуров са свързани с отказа му да модерира съдържанието в “Телеграм”, да предоставя информация на официалните власти за акаунти в социалната мрежа и да сътрудничи по различни разследвания, сочи телевизия TF1. Според нея е възможно да бъде обвинен заради договаряни през мрежата му тероризъм, търговия с наркотици, мошеничество, пране на пари, разпространение на педофилско съдържание и т.н.
Френските медии съобщават още, че властите в Париж искат да изяснят взаимодействието на Дуров с Кремъл и да го разпитат за подслушването на мениджър на президента Еманюел Макрон чрез “Телеграм”. Националният департамент за разследване във Франция е издал и заповед за обиск на имоти на бизнесмена.
Дуров е заплашен от 20 години затвор. Той има френско гражданство, макар че от 2017 г. живее в Дубай, и затова едва ли ще бъде екстрадиран. В Дубай се намират и офисите на “Телеграм”. Дуров е обвинен в престъпления на територията на Франция и скоро ще бъде изправен пред френски съд, предаде TF1.
Заповедта за издирване, издадена от френските власти на основателя на „Телеграм“ Павел Дуров, е можела да бъде задействана, само ако той е във Франция. Дуров е знаел за опасността да бъде арестуван и е избягвал Франция. Сега обаче е кацнал в Париж за зареждане на самолета си, а това изненадва доста от информиращите за случая медии.
Руското посолство във Франция е предприело необходимите стъпки за изясняване на ситуацията около арестувания основател на “Телеграм” Павел Дуров, съобщи руското външно министерство. То уточнява, че представители на бизнесмена не са се обръщали за помощ, но дипломатите са започнали да работят по ситуацията.
Заместник-председателят на руската Държавна дума Владислав Даванков оповести, че е изпратил обръщение до министъра на външните работи Сергей Лавров с призив за освобождаване на основателя на “Телеграм” Павел Дуров: „Арестът му може да има политически основания и да бъде инструмент за получаване на достъп до личната информация на потребителите на “Телеграм”. Това не бива да се допуска“.
Известно е също така, че “Телеграм” е основно средство на комуникация в руската армия, а свои канали в него имат и много руски военни кореспонденти.
В защита на Дуров се обявиха собственикът на “Туитър” Илон Мъск и американският журналист Тъкър Карлсън, който наскоро интервюира Путин и Дуров.
В интервюто си преди няколко месеца пред Тъкър Карлсън Дуров казва, че платформата е подготвена в случай на негов арест. Става дума за комплекс от мерки, които осигуряват безаварийна работа на компанията в непредвидени ситуации. Пред Карлсън през април Дуров заяви, че осъзнава вероятността да бъде арестуван заради натиска, оказван от спецслужбите в различни страни. Според предварителната стратегия съветът от разработчиците трябва да се събере веднага и да поеме управлението на компанията.
Бившият служител на Агенцията за национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън нарече задържането в Париж на Павел Дуров посегателство върху правото на свобода на словото и унижение за Франция и целия свят, информира БТА, позовавайки се на ТАСС.
„Арестът на @Durov е посегателство срещу основните човешки права (на свобода) на словото и сдружаването. Изненадан и дълбоко натъжен съм, че (френският президент Еманюел) Макрон падна дотам да взема заложници като средство за получаване на достъп до частни комуникации. Това принизява не само Франция, но и целия свят“, написа Сноудън в платформата „Екс“, цитиран от БТА.
След като напусна САЩ, разобличителят и бивш служител на американската Агенция за национална сигурност (АНС) получи убежище в Русия, а преди две години – и руско гражданство.