Лоренцо Кремонези, „Кориере дела сера”
„Следващите няколко месеца ще бъдат много трудни за Володимир Зеленски. Трябва ли да продължи войната с още и още смърт и разрушения, или трябва да се обмисли териториален компромис с Путин? Какъв натиск би дошъл от Америка, ако Тръмп спечели? И как можем да обясним на страната, че трябва да се откажем от части от нашата територия, които струват живота на хиляди наши героични бойци? Какъвто и ход да направи нашият президент, той рискува политическо самоубийство. Нека бъдем ясни, трябва да спечелим войната, но ситуацията става все по-сложна. Тя зависи от помощта, която пристига от съюзниците. Би било кошмар, ако трябва да се бием още две години.”
Към края на едночасовото ни интервю, в неговия кабинет на последния етаж на киевската община, кметът Виталий Кличко леко накланя мощния си торс на бивш боксьор към бюрото и присвива очи.
„Зеленски вероятно ще трябва да прибегне до референдум, не мисля, че той може да постигне толкова болезнени и важни споразумения сам, без легитимация от народа. Изход за него може да бъде създаването на правителство на националното единство, подобно на сформиралото се в Израел след нападението на Хамас на 7 октомври. Не съм сигурен обаче, че е готов да се откаже от концентрираната в ръцете си власт, която военното положение му гарантира от първия ден на руската инвазия“, казва Кличко, внимателно претегляйки думите си.
– Кмете, известно е, че сте политически опонент на Зеленски…
– Нека бъда ясен, винаги съм бил в отлични отношения с него, той е този, който е в лоши отношения с мен.
–През февруари разкритикувахте решението на президента да отстрани шефа на Генералния щаб Валерий Залужний. Все още ли го обвинявате, че концентрира твърде много власт?
– Да, Зеленски е концентрирал твърде много власт. От това следва, че парламентът е загубил всякаква значима роля. Никога не трябва да забравяме, че нашата република е демократична, свързана с традициите на европейските правителства. Ние се борим, за да се защитим от руската диктатура, искаме да останем напълно различни от режима на Путин. Преди шест месеца казах на германската преса, че намирисва на авторитаризъм в нашия дом.
– Зеленски обяви военно положение в началото на войната пред лицето на извънредната ситуация с инвазията. Не сте съгласни, искате да го ограничите ли?
– Винаги съм бил напълно съгласен. Военното положение служи за национална мобилизация и за гарантиране на единството на страната. Но вече не можем да приемаме всички важни решения да се взимат само в президентството. Залужни беше много популярен и отстраняването му предизвика гняв и недоволство. Зеленски не успя да обоснове решението си и това не е добре, не укрепва единството.
– Бихте ли искали избори?
– Абсолютно не. Вече никой не ги иска, дори и най-критичните към президента хора. Вътрешнополитическата битка може да започне, едва когато войната с Русия приключи. Изборите днес само биха били в полза на Путин, те биха разделили Украйна и биха ни отслабили пред лицето на враг, който по всякакъв начин се опитва да ни унищожи.
– Решението?
Коалиция на националното единство, която подпомага управлението по колегиален начин и споделя важни решения, като например много деликатното прилагане на новия закон за мобилизацията.
– Как гледате на предложението на Зеленски да организира втора международна мирна конференция до ноември, след тази в Швейцария в средата на юни, но този път с присъствието на руска делегация?
– Да видим, не знам. Руснаците са двулични, не може да им се вярва. Путин говори за обръщане към мира, но в действителност печели време, за да окупира цяла Украйна. Той винаги изневерява на обещанията си. Путин все още се надява, че може да превземе Киев. Нищо конкретно обаче не може да се случи преди американските избори. Съединените щати са основен партньор, който трябва да гарантира евентуални споразумения с Москва, и всеки иска да знае кой ще бъде следващият президент във Вашингтон, преди да направи какъвто и да е ход.
– Страхувате ли се от победа на Тръмп?
– Ще трябва да работим с него, ако бъде избран. Но не бих избързвал, засега сме в суматохата на предизборната кампания. Това, което се говори преди вота и по отношение на Украйна, след изборите ще бъде много различно. А Републиканската партия винаги е била антируска, не виждам защо сега трябва да подкрепя позицията на Путин. Всички във Вашингтон знаят много добре, че руската диктатура представлява опасност за западните демократични общества.
– В Киев хората страдат ужасно от жегата, няма ток за климатиците. Какво ще правите зимата?
– Ние изграждаме децентрализирана генераторна система с алтернативна разпределителна мрежа. Разбира се, имаме нужда от повече ракети прехващачи. Киев е най-добре оборудваният със средства за противовъздушна отбрана в цялата страна, но те не са достатъчни. В момента разполагаме само с 40 процента от електроенергията, която имахме преди войната.
– Как си обяснявате руската атака на 8 юли срещу детската болница в Киев?
– Няма обяснение. Путин е яростен фанатик, който иска да сломи съпротивата на нашия народ. Той мечтае да може да окупира цяла Украйна и огромното мнозинство от нейното население да замине в чужбина.
– Каква е равносметкта в столицата след 29 месеца война?
– Имахме 4 милиона жители. През първите седмици на руското нападение те намаляха до по-малко от един милион. Днес са се увеличили до 3 милиона, плюс около 800 хиляди разселени хора от други региони. Като се отчете всичко, днес около една четвърт от първоначалните жители липсват. Руските бомби унищожиха или сериозно повредиха около 800 сгради, причинявайки над 200 смъртни случая, включително около десет деца.