„Отправяме послание за надежда и мир. Никой от нас не иска война. Искаме народът ни да заживее достойно редом с всички други народи по света. Това е посланието, което изпращаме от нашата болка”.
Така временно управляващият посолството на Палестина у нас Адхам Зайналдин се обърна към събралите се участници в митинг, състоял се на 18 май в центъра на София, край НДК, в знак на възпоменание за 76-годишнината от Накба и в знак на солидарност с палестинския народ насред жестоката война на Израел в Газа.
С думата Накба или Ан-Накба, означаваща „катастрофа”, палестинците назовават съпроводения с много репресии и убийства процес по прогонване на техния народ от земите и селищата му покрай създаването на държавата Израел през 1948 г. – процес, който тогава довежда до превръщането на около 750 000 палестинци в лишени от дом бежанци.
Денят на Накба се отбелязва ежегодно на 15 май в Палестина и от палестинските общности по цял свят, като той винаги е повод да се настоява за прекратяване на израелската окупация на палестинските територии. Негов символ е ключът – защото много поколения палестински семейства продължават да пазят ключовете от домовете си, от които са били прогонени и в които не губят надеждата да се върнат.
Тази година отбелязването на 76-годишнината от Накба навсякъде е заредено и с искания за незабавно прекратяване на израелската война в Газа и за мир.
Това бе акцентът и на организирания от посолството на Държавата Палестина у нас митинг в София, на който се събраха много граждани, представители на палестинската и арабската общност, чуждестранни дипломати и др.
Адхам Зайналдин изтъкна в словото си, че последиците от Накба продължават и 76 години по-късно, като сред най-значимите е наличието на 5 милиона и 800 хиляди палестински бежанци, регистрирани в списъците на близкоизточната агенция на ООН за подпомагането им UNRWA. „Това са хора, които живеят в палаткови бежански лагери, а израелската окупационна държава продължава да отрича тяхното право на живот и съществуване,” каза дипломатът.
Той припомни също, че „в тази безумна война”, която Израел продължава да води в Газа, вече са загинали 35 000 палестинци. 70 процента от тях са деца, жени и старци. Към това се прибавя и принудителното разселване на над милион и половина палестинци. Израелските удари са разрушили над 75 процента от Ивицата Газа. Спешна е необходимостта да се възпре разрастването на тази хуманитарна катастрофа, настоя Адхам Зайналдин.
Той призова международната общност да признае Накба за исторически факт, който обаче не бива да се прием като необратимо статукво, както не бива да се признава и статуквото на окупираните от Израел територии на Палестина, възникнало вследствие на нарушаване на международното право.
Дипломатът апелира международната общност да потърси сметка от държавата окупатор Изрел чрез наличните механизми на национално и международно ниво, включително за гарантиране на независимостта и функционирането на Международния наказателен съд с негова юрисдикция върху окупираните палестински територии.
„Време е международната общност да надигне глас в защита на милиони деца, жени и мъже, чийто живот е застрашен всеки миг във всяко кътче на Палестина,” отбеляза Адхам Зайналдин. Той подчерта: „Важно е да се изясни, че единственият начин да се спре кръвопролитието и да се разчисти пътя за истински мир е да се сложи край на израелската окупация и да се положат усилия за постигане на справедливост за палестинския народ.” Дипломатът отправи благодарности към българския народ за различните прояви на солидарност.
Митингът, който беше воден от младите палестинки Рима Догмуш и Тала Хабас, продължи с многобройни музикални изпълнения на палестинци и българи, отправящи послания за спиране на войната в Газа и постигане на мир.
Край откритата сцена на стативи бе подредена фотоизложба с разтърсващи кадри от страданията на хората в Газа.