Експертите на ООН* осъдиха продължаващото и систематично насилие срещу палестинците в Газа, чиито жертви през последните седем месеца са предимно жени и деца.
„Ужасени сме от подробностите, които се появяват от масовите гробове, открити наскоро в ивицата Газа. В болниците „Насър“ и „Ал Шифа“ бяха открити над 390 тела, включително на жени и деца, като според съобщенията много от тях имат следи от изтезания и екзекуции, както и потенциални случаи на погребани живи хора“, заявяват експертите.
Те отбелязват, че жените, момичетата и децата като цяло са сред най-изложените на опасност в този конфликт и че към 29 април 2024 г. от 34 488 палестинци, убити в Газа, 14 500 са били деца, а 9 500 – жени. Други 77 643 души са били ранени, като 75% от тях са жени. Над 8000 други се водят за изчезнали или под развалините – и експертите отбелязват, че може да се предположи, че поне половината от тях са жени и деца. Те отбелязват също така, че по приблизителни данни 63 жени, включително 37 майки, са убивани ежедневно, а 17 000 палестински деца се смятат за сираци от началото на войната в Газа.
1,7 млн. души са вътрешно разселени, а 1,1 млн. души се очаква да бъдат изправени пред катастрофални нива на продоволствена несигурност. Според доклади на ООН редица жени и момичета също са в неизвестност след отвличането им от израелските военни от началото на израелското настъпление. Експертите отбелязват, че израелските сили са унищожили и най-голямата клиника за репродуктивни заболявания в Газа, за която се съобщава, че е съхранявала 3 000 ембриона.
„Отношението към бременните и кърмещите жени продължава да бъде ужасяващо, като директните бомбардировки на болници и умишленото отказване на достъп до здравни заведения от израелски снайперисти, в съчетание с липсата на легла и медицински ресурси, излагат на невъобразим риск около 50 000 бременни палестински жени и 20 000 новородени бебета. Над 183 жени на ден раждат без обезболяващи, а стотици бебета са починали поради липса на електричество за захранване на инкубаторите“, заявяват те. „Ужасните условия са довели до увеличаване на броя на спонтанните аборти с до 300%. 95% от бременните и кърмещите жени са изправени пред тежка хранителна недостатъчност“.
Експертите заявяват, че бременните жени раждат бебетата си при ужасяващи условия. По данни на UNFPA около 155 000 бременни жени и нови майки се борят за оцеляване и достъп до основни здравни грижи. Освен това приблизително 690 000 жени и момичета в Газа, които се нуждаят от средства за менструална хигиена, не могат да управляват менструалния си цикъл в уединение и с достойнство, като има сведения за приемане на противозачатъчни хапчета, за да се избегнат нехигиеничните условия за менструация.
Експертите на ООН изтъкват, че безпрецедентното масово разрушаване на жилища и несигурните условия на живот в палатките оказват непропорционално въздействие върху жените и момичетата, включително върху личната им сигурност и неприкосновеност на личния живот.
„Нищо не илюстрира по-добре системното насилие, упражнявано върху жените и техните деца, от историята на бебе, което е било спасено от утробата на майка си, след като тя е била убита при израелска атака в ивицата Газа, и е починало дни по-късно в инкубатор на 26 април“, заявяват експертите.
Те са разтревожени от продължаващите съобщения за сексуални посегателства и насилие срещу жени и момичета, включително срещу задържаните от израелските окупационни сили. Експертите заявяват, че правителството на Израел систематично не успява да проведе независимо, безпристрастно и ефективно разследване на докладваните престъпления.
„Ужасени сме, че жените са обект на такива жестоки, безразборни и непропорционални нападения от страна на Израел, който очевидно не жали средства, за да унищожи живота им и да ги лиши от основните им човешки права“, заявяват те.
„Израел трябва да прекрати всички военни действия, а държавите трябва незабавно да прекратят износа на всякакви оръжия. Тези държави не могат повече да пренебрегват факта, че оръжията се използват за убиване и осакатяване на невинни жени и деца. Не може да има повече оправдания“, заявяват експертите. „Жените и децата имат право на специална защита съгласно международното хуманитарно право и правото в областта на правата на човека“.
*Рийм Алсалем, специален докладчик за насилието срещу жени и момичета, неговите причини и последици; Франческа Албанезе, специален докладчик за състоянието на правата на човека в палестинската територия, окупирана от 1967 г.; Балакришнан Раджагопал, специален докладчик за правото на адекватно жилище; Майкъл Фахри, специален докладчик за правото на храна; Педро Арохо Агудо, специален докладчик за правата на човека на безопасна питейна вода и канализация; Паула Гавирия Бетанкур, специален докладчик за правата на човека на вътрешно разселените лица; Бен Саул, специален докладчик за насърчаването и защитата на правата на човека и основните свободи в борбата с тероризма
Експертите са част от т.нар. специални процедури на Съвета по правата на човека. Специалните процедури, най-големият орган от независими експерти в системата на ООН за правата на човека, Това е общото наименование на независимите механизми на Съвета за установяване на факти и мониторинг. Мандатоносителите на специалните процедури са независими експерти по правата на човека, назначени от Съвета по правата на човека, за да се занимават или с конкретни ситуации в отделните държави, или с тематични въпроси във всички части на света. Експертите по специалните процедури работят на доброволни начала; те не са служители на ООН и не получават заплата за работата си. Те са независими от което и да е правителство или организация и работят в лично качество.