Гражданска инициатива за солидарност с Палестина, посветена на защитата на правата на палестинците, публикува отворено писмо до българското правителство, в което изразява дълбока загриженост относно неотдавнашното гласуване на България в Съвета по правата на човека на ООН относно конфликта в Газа.
Резолюция A/HRC/55/L.30, която призовава за спиране на доставките на оръжие за Израел, предоставяше на България изключителна възможност да защити правата на човека и международното право. Решението на България да гласува против тази резолюция обаче предизвика сериозна тревога в международната общност.
Резолюцията призовава за незабавно прекратяване на огъня в Ивицата Газа и спешен достъп на хуманитарна помощ, както и за мерки за предотвратяване на принудителното разселване на цивилното население на Газа. Инициаторите на отвореното писмо намират за озадачаващо, че България, страна, която спазва принципите на Женевската конвенция и осъжда посегателствата срещу цивилни граждани, не подкрепя подобни мерки.
Против резолюцията, подложена на гласуване на 5 април т. г., са дали гласовете си 6 страни: Аржентина, България, Германия, Малави, Парагвай и Съединените щати.
България и Албания са представители на Източна Европа в Съвета по правата на човека на ООН за периода 2024-2026 г. Албания е сред 13-те държави, гласували „въздържал се”, сред които са и Грузия, Индия, Литва, Нидерландия, Румъния, Франция, Черна гора, Япония и др.
Резолюцията е получила подкрепата на 28 държави – включително Алжир, Белгия, Бразилия, Китай, Финландия, Чили, Южна Африка и др.
В отвореното писмо на гражданската инициатива по повод притеснителната позиция на България при това гласуване се припомня, че през последните месеци в Газа се извършиха ужасяващи жестокости, като бяха убити над 33 000 жители на ивицата, по-голямата част от които бяха жени и деца. Десетки хиляди са изчезнали или ранени, а над 1,9 милиона са вътрешно разселени. Инфраструктурата на Газа, включително болници и училища, е системно разрушавана, което води до хуманитарна криза с безпрецедентни размери.
Специалният докладчик на ООН за състоянието на правата на човека в палестинските територии наскоро публикува доклад, в който се посочва, че има основателни причини да се смята, че срещу палестинците в Газа са извършени актове на геноцид.
С оглед на заетата от България позиция при гласуването на резолюцията, инициативата призовава за незабавното отзоваване на постоянния представител на България към ООН в Женева посланик Юрий Щерк. Освен това се настоява за прозрачно обяснение за взетото от досегашното българско правителство решение да се гласува против резолюцията. Изисква се разяснение по какъв начин това решение би могло да съответства на ценностите на България като демократично общество, управлявано от върховенството на закона.
Инициативата подчертава значението на това, България да потвърди отново ангажимента си към правата на човека и справедливостта на международната сцена. Настоящото служебно правителство е призовано да предприеме незабавни действия за справяне с тази ситуация и за възстановяване на репутацията на България като принципен член на международната общност.
Писмото на гражданската инициатива за солидарност с Палестина е подкрепено от изтъкнати български журналисти, творци, учени и правозащитници. Писмото е публикувано и като петиция и е открито за присъединяване на всеки желаещ.