В над 90% от анализираните протоколи от местните избори в София има разминавания в подадените и отчетените данни, като резултатите се различават от обявените от избирателните комисии. Анализът е направен в 313 секции и в 300 от тях са установени такива разминавания.
Това съобщи на пресконференция на общинските съветници от Местна коалиция „БСП за България” Иван Таков, председател на БСП-София. В пресконференцията участваха също Ваня Григорова, която бе кандидат за кмет от тази коалиция, Диана Тонова и Милка Христова от софийската организация на БСП.
Иван Таков обясни, че съобщените данни са от извършена от съда експертиза в рамките на делото, образувано по жалбата на Ваня Григорова и коалицията срещу решението на ОИК-София да обяви като спечелил изборите за софийски кмет издигнатия от ПП-ДБ-СС Васил Терзиев. Таков допълни, че се очаква и нова експертиза на всички 1639 протокола от балотажа в София, след която вече ще бъдат направени окончателните заключения.
Той наблегна: „Реалният резултат на изборите за кмет на София се различава от обявения. Потвърждават се съмненията ни, че кметът на София не е избран, а е назначен. Няма да позволим победата ни да бъде открадната чрез машинации.”
Още подробности около изборните нередности изнесоха Диана Тонова и Милка Христова. Разбра се, че при проверените досега 313 секции е установена липсата на 16 флашки с данни от машините – тоест, те въобще не са могли да бъдат проверени. 13 от тези 16 флашки са от район „Слатина“. „Ако след цялостната проверка на целия обем секции се окаже, че повече от 100 флашки липсват, това може да промени целия вот“, изтъкна Христова. Отбеляза още, че когато няма сертифициран по европейските стандарти електронен подпис, е налице предпоставка за манипулации на файловете.
Христова посочи, че в частта за жалбите в протокола ОИК, който е качен н сайта на ЦИК, има „една голяма, тлъста нула“. Но това се разминава с действителното положение. „Има съставени над 400 протоколи от СИК-овете във връзка с машинното гласуване. Изискани са и са представени по делото, анализирани са. Потвърждава се това, което посочихме в жалбата си: сериозна част от избирателите не са могли да упражнят правото си на вот заради грешки и нарушения при машинния вот“, подчерта Христова.
На пресконференцията бе отделено и специално внимание на „абсолютно безплодните” (по израза на Иван Таков) два месеца и половина, откакто се е събрал новият състав на СОС и е поел поста си новият кмет, както и на все още негласувания бюджет на Столична община за 2024 г. „Времето за шикалкавене в СОС приключи. Трябва да намерим решение, за да заработи този най-важен орган в Столична община,” бе категоричен Таков. Той настоя още: „Време е ГЕРБ и „Възраждане” да излязат от землянките, в които се окопаха, и да поемат отговорност. Тази отговорност те дължат на избирателите си. Градът и хората нямат повече време за губене”.
По-подробно за бюджета говори Ваня Григорова. Тя изтъкна, че общинските съветници от МК „БСП за България” държат да информират за положението избирателите, които са им гласували доверието си. Иронизира Васил Терзиев, който при презентирането на проекто-бюджета бил обещал „прозрачност при съставянето, обсъждането и приемането” му, но после избягал от залата и не дал възможност на общинските съветници да му зададат никакви въпроси. Григорова каза, че поради тази причина използва пресконференцията, за да зададе тези необходими въпроси. И изреди следните:
– Защо в бюджета не е включена компенсацията за градския транспорт, която се получава от държавния бюджет по регламент 1370? Не стига, че Асен Василев не я увеличи, но и я няма в бюджета.
– Откъде ще дойдат обещаните допълнителни 37 млн. лв. за 15% увеличение на възнагражденията в транспорта и защо не са записани в бюджета? Тезата, че ще дойдат от увеличение на приходите от продажба на билети и карти, е нелепа. Това може обаче да се случи, ако цените им се увеличат. Планира ли се увеличение?
– Заплащането на медицинските специалисти очевидно не се планира да се увеличи, а е под равнището, договорено в браншовия колективен трудов договор.
– Докога районни кметове на ПП-ДБ-СС ще отказват да преговарят със служителите в администрацията и да сключват КТД (като кмета на Лозенец, например) с аргумент, че няма бюджет? В конкретния случай това продължава цяла година. Бюджет имаше!
– Откриват се филиали на Столична библиотека, чието функциониране не е обезпечено финансово.
– Общинското дружество за чистота „Софекострой” също не подписва колективен трудов договор, защото няма средства, докато Столична община му дължи плащания за вече извършени дейности. Кога ще бъдат разплатени тези средства?
– Защо на крайните квартали се отпускат по 200 000 лв. за т.нар. „граждански бюджети”, а за централните райони по 500 000 лв.? За още ремонти на ул. „Шишман” има, за първи ремонт от години на разбити улици в Нови Искър, например – не.
Ваня Григорова, посочи още: „Имам две входирани искания за данни – финансови показатели на транспортните дружества, кадрова обезпеченост и пр., както и размер на задълженията на Столична община към собственото ѝ дружество за почистване. Срокът за отговор е 1 месец, горе-долу след като вече трябва да е гласуван бюджетът.” Григорова настоя, че за да бъдат конструктивни общинските съветници от МК „БСП за България”, трябва да получават всички изисквани от тях данни. В противен случай могат да кажат само, че представеният проект-бюджет е „едно недоносче”.