Председателят на Градския съвет на Българския антифашистки съюз в София Борис Цветков публикува на своя профил във Фейсбук официалната жалба от името на неговата организация, изпратена до Върховния Административен съд чрез Министерския съвет. В жалбата се оспорва Решение № 527/02.08.2023 г. на МС за трансформиране на мемориалния комплекс „Паметник на Съветската армия“ от публична държавна собственост в частна държавна собственост.
Отбелязано е също, че съхранението на “Паметник на Съветската армия“ е обект на редица резолюции, международни договори, конвенции, харти и декларации, визиращи паметниците и в частност тези от Втората световна война.
В жалбата се подчертава, че въпросното решение на МС не е съобразено с резолюциите на ООН за защита на паметниците, с Европейска културна конвенция, с Европейска харта за архитектурното наследство, с препоръка № 880/1979 г. на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа за съхранение на европейското културно наследство, с Конвенция за запазване на архитектурното наследство на Европа.
Авторите на жалбата изтъкват: „Не е ясно Решение № 527/02.08.2023 г. отменя ли Договор за приятелски отношения и сътрудничество между Република България и Руската Федерация от 04.08.1992 г., подписан от президентите на двете държави Ж. Желев и Б. Елцин, както и съвместна декларация на президентите на Република България и Руската Федерация. Решението не коментира по-ранни административни актове и меморандуми, касаещи управлението и ползването на паметника и територията около него.“
Обръща се внимание, че подготвящите премахването на мемориалният комплекс “Паметник на Съветската армия“ не са отчели мнението на авторите, участвали в изграждането на паметника, което е разминаване със закона за авторските права.
В жалбата също така пише: „Освен формалните пороци на това Решение на МС, то не отчита, че мемориалният комплекс “Паметник на Съветската армия“ е израз на преклонение и признателност на българския народ пред подвига на руските, български и др. войници, сражавали се в състава на Съветската армия и дали живота си за освобождението на България и на Европа от фашизма и от нацизма.“
В текста Решение № 527/02.08.2023 г., с което мемориалния комплекс “Паметник на Съветската армия“ беше обявен за частна държавна собственост, вместо досегашния му статут на публична държавна собственост, е определено като крайно и немотивирано. Апелира се към Върховния административен съд да отмени обжалваното решение като незаконосъобразно.