Най-пламенното, най-бурно аплодираното и съпровождано с викове „Браво!” слово на Първомайския митинг край Лятната сцена в Борисовата градина днес произнесе Ваня Григорова от КТ „Подкрепа” и „Солидарна България”, която заяви: „Няма да плащаме за тяхната криза!”
Красноречиво и сърцато, тя стана изразител на общата горчивина на много хора у нас, че от всички струпали ни се кризи едрият бизнес излиза винаги на сметка, винаги е обгрижван с държавни компенсации и помощи, а свърхпечалбите му минават без да им се слагат справедливи допълнителни данъци. В същото време трудовият човек винаги е ощетяван, доходите му се замразяват все с оправдание за кризите, длъжен е да понася и бедите на недофинансираните здравеопазване и образование.
Ваня зададе и гневен риторичен въпрос: „Казват ни, че пенсиите не могат да се индексират преди октомври, защото иначе нямало да влезем в еврозоната. За какво ни е еврозоната, ако цената ѝ е бедстването на хората?!”
Тя високо издигна и плаката, който носеше и на който бе написано: „Данък върху свърхпечалбите, а не замразяване на доходите!”
Ваня Григорова призова трудовите хора към борбеност, обединяване и отстояване на правата им, на сигурността и мира, на подчертавайки, че точно това е и смисълът на Първи май – Международния ден на работническата солидарност.
Митингът в Борисовата градина бе свикан от Градския съвет на БСП-София и бе открит от неговия председател Иван Таков, който също наблегна на типичните първомайски послания, откроявайки като най-важни онези от тях, свързани с правото на достоен труд, със солидарността и с мира. Говориха още евродепутатката Цветелина Пенкова, бившият депутат Александър Симов, представители на младежкото обединение в БСП и на КНСБ.
В края на митинга се изказа и лидерката на БСП Корнелия Нинова. Тя започна с изразяване на почит към героите на Априлското въстание и, връщайки се към конкретния повод за проявата, в обичайния си стил наблегна на това, колко много социални бонуси е осигурила БСП за населението с участието си в държавното управление с ПП, ДБ и ИТН.
Нинова не спомена нищо за отбелязвания също на Първи май празник на левия печат, въведен преди тридесетина години от Стефан Продев, макар други оратори да го включиха в словата си. Точно сега ситуацията с различните леви издания е конфузна, защото буквално в навечерието на Първи май по нареждане на НС на БСП от сградата на „Позитано” 20 бе прогонен работилият там от години вестник „Земя” заедно с дъщерните му „Русия днес” и „Китай днес”.
На днешния първомайски митинг щандът на близкия до ръководството на БСП в. „Дума” и щандът на в. „Земя”, чиято издателка Светлана Шаренкова е сред вътрешнопартийните опоненти на Нинова, бяха от двете противоположни страни на митинга.
На щанда на „Дума” беше представен също и вестник „Жарава” на Българския антифашистки съюз. А отсреща щандът на „Земя” съседстваше и с щандовете на списание „Ново време”, основано от Димитър Благоев през 1897 г. и оглавявано днес от Георги Пирински, както и на издателство „Синева”. Там прогонената по-рано тази година от в. „Дума” Велислава Дърева раздаде на читателите много автографи върху свои издадени тъкмо от „Синева” книги, които бързо бяха изкупени.
На щанда на „Земя” оживено вървеше подписка в защита на вестника, лишен от редакционен подслон, след като преди броени дни служители на НС на БСП са запечатали входната врата в редакцията и са сменили ключалката, както вече бе съобщено. Подписката е и в защита на богатия документален архив, съхраняван в същите помещения, в който влизат издания на вестниците „Работник“, „Социалист”, „Работнически вестник”, „Работническо дело“, „Дума” и „Кооперативно село“.
Не за първа година щандовете на леви издания се позиционират от различни страни на традиционния Първомайски митинг, провеждан от БСП край Лятната естрада в Борисовата градина. Това разделение започна заради ескалиращата от няколко години конфронтация между настоящото ръководство на тази партия и оспорващи линията му вътрешни опоненти, някои от които са свързани точно с левите издания.
Част от този сблъсък бе „чистката” във в. „Дума” от началото на тази година, когато от там бях махнати или принудени да напуснат емблематични журналисти като Велислава Дърева, Велиана Христова, Георги Георгиев, последвани по-късно и от други колеги.
Сега очевидно същата мотивация движи и посегателството срещу в. „Земя”, явно свързано с факта, че издателката му Шаренкова също е сред критиците на Нинова. Днес на щанда на „Земя” Шаренкова обясни на всички интересуващи се, че твърденията на Нинова за някакви неплатени наеми като причина за прогонването на вестника от „Позитано”, не отговарят на истината. Договорът, по който са били ползвани помещенията, не предвижда никакви парични плащания. В него е отбелязано, че „двете страни обединяват усилията си за популяризирането и разпространението на социалистическите ценности”, като за целта те „не се обвързват взаимно финансово”. Освен това НС на БСП въобще не е собственик на сградата на „Позитано” 20, а областната управа на София-област.
Подписката в защита на „Земя” ще бъде стартирана и в електронен вариант, съобщи още Шаренкова.