Продължава силният отзвук от напрежението по време на състоялото се на 11 февруари заседание на 50-ия конгрес на БСП. Тогава ръководството начело с лидерката Корнелия Нинова не пожела да разгледа внесените от вътрешните критици предложения и наложи изключването на 13 знакови личности сред тях, а освен това за втори път изключи и 14-ти – Кирил Добрев. Силно възмущение акумлира не само недемократичният подход и процедурните нарушения, но и манипулацията и фалшификацията на обявените публично в залата от преброителите резултати от гласуванията по сектори. Сборът на получените гласове „за” изключването на 13-те души плюс при отделното гласуване за Добрев е по-нисък от официлно обявеният. И съответно бройката не достига до изискваната по устав, както ясно личи и от директното излъчване на партийната телевизия БСТВ, и от разпространени по-късно аудио- и видеоклипове.
Както се и очакваше, делегати на конгреса, сред които и част от изключените, съвместно с ИПО в БСП Платформа „Социализъм XXI век”, внесоха официална жалба до Общопартийната контролна комисия (ОПКК). Тя е срещу „решение на 50-ия Конгрес на БСП за изключване от БСП на 13 делегати на Конгреса и срещу решение за препотвърждаване на решение на НС на БСП за изключване на Кирил Добрев от БСП и от състава на НС на БСП”.
В началото на жалбата се припомнят имената на 13-те изключени делегати на конгреса – Светлана Шаренкова, Ана Пиринска, Петър Витанов, Николай Бериевски, Петя Михалевска, Костадин Дурчев, Ленко Петканин, Атанас Атанасов, Петко Димитров, Валери Жаблянов, Ралица Андреева, Ваня Добрева и Мартин Жлябинков. Припомня се и казусът с Кирил Добрев.
След което е посочено: „На основание чл. 36, ал. 7, т. 1 и т. 5 от Устава на БСП ОСПОРВАМЕ пред ОПКК на БСП горепосочените публично обявени решения на 50-я конгрес на БСП. НАСТОЯВАМЕ ТЕ ДА БЪДАТ ОТМЕНЕНИ И ПРОГЛАСЕНИ ЗА НЕВАЛИДНИ като немотивирани и политически вредни, като приети в противоречие с нормите на Устава на БСП и в грубо нарушение на процедурните правила за неговото прилагане, вкл. и на тези за работа на конгреса.”
В пет точки и многобройни подточки подробно са изброени и аргументите за това искане, обосновани с членове и алинеи от Устава на БСП, в противоречие с които влиза решението за изключване. Специално внимание се обръща и на въпросната фактология около гласуването и обявения завишен сбор на гласовете, който не отговаря на реално подадените.
Подчертава се, че „обявените за приети решения на 50-ия конгрес на БСП за изключване на 14 социалисти – делегати на конгреса, са политически неправилни и вредни за БСП”. Посочва се още: „Тези решения внасят ненужно напрежение в общинските партийни организации, демотивират и деморализират допълнително членовете и симпатизантите на партията, подриват обществения авторитет на БСП и то в период на предизборна подготовка. Нищо не може да прикрие и оправдае репресията срещу всеки инакомислещ. Тези обявени за приети решения и начинът, по който те бяха наложени от ръководството на конгреса, а то е и ръководство на БСП, предизвикват вътрешнопартийно противопоставяне и разрушават партийното единение и единодействие. Ако те не бъдат отменени от ОППК като неоснователни и невалидни, ще предизвикат непредвидими тежки последици, изразени в напускане на редовете на БСП и спадащи изборни резултати, не само от предсрочните парламентарни избори на 2 април т. г., но и на следващите през есента местни избори. Редовите членове и симпатизантите на БСП не приемат мракобесието и авторитарния стил на работа на днешното ръководство на БСП. Те виждат лицемерието, с което изключванията и напусканията се наричат „оздравителен процес” и не приемат, че „изчистването”, и „очистването” на БСП са пътя за засилване на нейните сила и авторитет”.
В жалбата се изтъква също така: „Категорично се противопоставяме на вътрешнопартийното идейно-политическо и организационно разложение, предизвикано от действията на ръководството на партията и заявяваме убедено, че ако обжалваните от нас решения не бъдат отменени от ОПКК на БСП на основание чл. 36, ал. 7, т. 1 и т. 5 от Устава на БСП, отговорността за негативните последици от тяхното изпълнение ще бъде изцяло на председателя на БСП Корнелия Нинова, на Атанас Зафиров, на Георги Свиленски и на останалите членове на ИБ на НС на БСП и ръководството но конгреса, които са инициатори и проводници на обявените за приети и очевидно противоуствни решения на 50-ия конгрес на БСП”.
В жалбата се настоява за отмяна като „неоснователни, невалидни и противоречащи на Устава на БСП обявените за приети (без конгресът да има правомощия, без наличието на изискуемото множество и при откровени фалшификации на гласуването) решения на заседанието на 50-ия конгрес на БСП на 11.02.2023 г. за изключвне от БСП” на 13-те делегати, както и на препотвърждаването на изключването от БСП и от НС на БСП на Кирил Добрев.
Към жалбата са приложени таблица, показваща несъответствието между установените и обявените резултати от гласуването на решенията за изключването, както и видеозапис на заседанието на 50-я конгрес на БСП на 11.02.2023 г.
На свой ред водачът на групата на евродепутатите социалисти в Европейския парламент Петър Витанов, който е сред 13-те изключени делегати на 50-ия конгрес, коментира казуса в свое радиоинтервю. „Изключването ми от БСП е политическа репресия. То беше дълго обмисляно от ръководството, след като заедно със Станислав Владимиров и Крум Зарков започнахме обиколки в България с надеждата да вдъхнем нов живот на партията”. Това посочи Витанов пред БНР. Преди два дни групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите потвърди, че той остава в нея, като беше подкрепен и от българските социалисти в ЕП. Витанов запазва позицията си на ръководител на Делегацията.
„От години БСП е със силно накърнен международен имидж. Посланията на конгреса за джендър-идеология и подкрепа на референдума за еврото влошават още повече положението. Само след година и половина са изборите за Европейски парламент и антиевропейския характер, който започва да придобива БСП, тревожи сериозно нашите партньори“, каза още Витанов.
Според него винаги ще има по-радикални партии от БСП, така че с тази си политика тя няма да може да може да спечели избиратели и у нас.
„Това са сталинистки методи – няма човек, няма проблем. Чувстваме се част от българската левица независимо от решението, което беше – първо противоуставно, а след това и постигнато чрез фалшификация“, отбеляза Витанов.
Той отрече твърденията на ръководството, че от БСП са били изключени „клиентелисти” и попита, дали такива са „членовете на младежкото обединение или професорите“, които попаднаха в списъка. „Нима те гласуваха за председател на НС от ГЕРБ, за хартиената бюлетина или за смяната на шефа на Сметната палата? Това е елементарен опит за очерняне на тези млади момчета и момичета“, посочи Витанов, коментирайки и друго твърдение – за колаборация с ГЕРБ.
Евродепутатът уточни, че на конгреса не е търсена умишлена конфронтация, но той е започнал с напрежение – смяна на делегати, на преброители, охрана на входа.
„Нямаше нищо преднамерено. Искахме да стигнем до работещ микрофон, защото те бяха изключвани. След това беше намерен повод, че сме се качили на сцената. Бяхме изключени селективно, по снимка. При мен се търсеше повод, опитаха се да го направят и ден по-рано. А моята вина и грях е, че критикувам ръководството. Но аз го правя поради принципни съображения. Категорично не съм се опитвал да нарушавам обществения ред“, каза още Витанов.
„Нас ни обединява притеснението, загрижеността за една организация, към която сме принадлежали поколения наред. Можем да имаме редица разминавания по редица въпроси и това е било богатството на БСП, но основните ценности са същите“, добави той.
Според Витанов се води последователна война срещу тези от БСП, които преди близо две години поставиха въпроса за лидерството на партията и постоянно ерозиращото доверие и падащи изборни резултати.
„Това беше напълно тенденциозно отношение срещу една група млади хора – срещу мен, Крум (Зарков – бел. ред.), Станислав (Владимиров – бел. ред.), които си позволихме да започнем разговор за бъдещето на партията. С мен се саморазправиха политически, това беше чиста форма на политическа репресия. Знаеха, че Станислав ще реагира по този начин, а Крум го сатанизират от сутрин до вечер. Опитват се да премахнат всеки, който иска да промени сегашното статукво“, каза Витанов и добави, че това няма да ги откаже от битката за нова и модерна левица.
Временно Петър Витанов е решил да членува в Германската социалдемократическа партия, докато бъде възстановено членството му в БСП. Той определи това решение като символично.
Днес бе разпространена и специална позиция на Платформа „Социализъм XXI”, идейно-политическо обединение вътре в БСП. Позицията е под надслова: „Няма да позволим на кликата на Нинова да ликвидира Българската социалистическа партия!”
В текста са отхвърлени „като политически несъстоятелни и аморални” конгресните решения от 11 февруари относно изключването на 14-те социалисти. Сред тях с и координаторите на Платформата Ана Пиринска и Валери Жаблянов.
Настоява се Общопартийната контролна комисия на БСП да отмени незабавно „противоуставните решения”, за да „запази достойнството на 130-годишната партия и да покаже, че е самостоятелен висш партиен орган, който брани принципите и нормите” ѝ.
Отправен е също така призив „социалистите да не напускат партията в знак на несъгласие с решенията на 50-ия конгрес на БСП и политиката на ръководството, а да останат в нейните организации и органи, за да продължим зедно борбата срещу целенасочените усилия на КН&сие за ликвидиране” на БСП.
„На 11 февруари К. Нинова и подгласниците ѝ унизиха по безпрецедентен начин висшия орган на партията – Конгреса,” изтъква се в позицията. Подчертава се, че въпросното заседание „абсолютно безотговорно е избягало от непосредствената задача – подготовката на изборите на 2 април”, както и „от необходимия отговор на въпроса за политическата отговорност за четири поредни изборни катастрофи – елементарно изискване на политическия морал, което Нинова се оказа съвършено неспособна да изпълни”. Посочва се още, че заседанието е „показало неспособността на това ръководство да направи верния политически анализ на актуалната ситуация, да постави ясни цели и конкретни задачи, водещи към успешно представяне на изборите”. А също така е „позволило на Нинова да прикрие собственото си желание за участие в изпълнителната власт и да избяга от поемането на лична отговорност, прикривайки се зад псевдодемократичното предложение чрез вътрешнопартиен референдум да се определи формата на участие на БСП в изпълнителната власт след изборите на 2 април т.г.”
Специално внимание в позицията е отделено на „бруталното погазване на основни уставни норми”, които са подробно изброени. Отбелязва се, че всичко това е оставило „тежко петно върху публичния образ на партията и дълбоко отвращение в средите на левицата”. Подчертава се, че „за истинските социалисти това е безпрецедентно потъпкване на традиции, ценности и морал, унизителна гавра с принципите на вътрешнопартийната демокрация и нормите на Устава на партията”.
Също така членовете на Платформа Социализъм ХХІ век“ припомнят: „Вече близо две години ние ги огласяваме публично и се опитваме с тях да покажем дълбоката криза, в която се намира нашата партия, да посочваме пътя за излизане от нея. Корнелия Нинова и нейното обкръжение ги игнорираха и демонстрираха пренебрежение и незаинтересованост. Продължават да твърдят, че искаме само оставката им и не предлагаме нищо по същество, правейки се, че не са прочели десетките наши текстове. (виж www.novovreme.com). За разлика от редовите социалисти и искрените симпатизанти, които не винаги открито и шумно, но винаги със загриженост и разбиране ги подкрепяха и изразяваха надежда, че час по-скоро ще се осъзнае истинското състояние на партията, ще се отрече и преодолее пагубния път, по който през тези години партията се води от узурпиралите нейното ръководство. Нашето възпитание и партийна дисциплина ни възпираха от предприемането на по-активни и радикални действия в партийните структури. Единствено тревогата за състоянието на партията и желанието ни то с общи усилия да бъде по-бързо преодоляно, ни караха да огласяваме публично нашите критики и предложения. Явно това не беше достатъчно и напрежението избило на конгресното заседание показа, че повече така не може и не трябва”.
След като отново е изразено възмущението от изключванията по време на заседанието на конгреса, се отбелязва, че несъгласието сред социалистите с този подход и методи се изразява за съжаление в декларации за оттегляне от активна работа и дори за напускане на БСП. Но Платформата призовава вместо това несъгласните да остават вътре в партията, за да се опитат да я променят: „Убедени сме, обаче, че само и най-вече вътре в нейните органи и организации трябва да водим битките за очистването на партийните редици от елементи, чужди на нейните идеи и ценности, принципи и норми, политики и начини на действие. Битки продължителни и тежки, така, както и в по-трудни условия са ги водили нашите предшественици.”
Авторите на становrщето изтъкват, че това е дълг пред младите хора, които част от ръководството иска да изгони, дълг пред съмишлениците от други леви партии и организации, осъзнаващи необходимостта от единение на левицата, дълг „пред стотиците наши сънародници, които искат да живеят като свободни граждани в солидарно общество и справедлива държава и искат да виждат в лицето на партията на българските социалисти и левицата гаранция това да стане.” Позицията завършва с апела: „Да сложим край на авторитаризма и задкулисието в БСП! Да възродим БСП като съвременна социалистическа партия!”