На 28 февруари ще се навърши една година, откакто журналистът Пабло Гонсалес, сътрудник на испанските издания „Público” y „Gara” (баско издание), се намира в предварителен арест в Полша. Той беше арестуван край полско-украинската граница, докато отразяваше бежанския поток от Украйна след началото на руската инвазия. Престъплението, в което го обвиняват полските власти, е шпионаж в полза на Москва. Но и досега не са представени никакви доказателства за това тежко обвинение, пише publico.es.
Единственото, на което се основава то, е фактът, че Пабло има два паспорта – испански и руски. Причината е, че журналистът има двойно гражданство – испанско и руско, тъй като е потомък на едно от „децата на войната”, както са наричани децата на испански републиканци, изпратени в емиграция в някогашния СССР по време на Испанската гражданска война.
Случаят с Пабло Гонсалес откроява опасностите, пред които е изправен Европейският съюз, във връзка с погазването на основни права като правото на свободата на информацията. Поради тази причина „Público” и Баската колегия на журналистите в сътрудничество с Университета на Страната на баските (UPV/EHU) организират ден на дебат по случая на журналиста Пабло Гонсалес и ситуацията със свободата на информацията в Европа.
Събитието ще включва обсъждания на две дискусионни маси, които ще се проведат на 17 февруари от 10:30 ч. в аудиторията на Факултета по социални науки и комуникации на Университета на Страната на баските, в кампуса Bizkaia. Събитието ще започне с презентация на Кармен Пеняфиел, преподавателка във Факултета по журналистика на UPV/EHU. Ще участват още Амая Гойкоечеа, председателка на Баската асоциация на журналистите и на Баската колегия на журналистите; Йон Аскуне Торес, академичен секретар на Департамента по политически науки и администрация на UPV/EHU; Вирхиния Перес Алонсо, главна редакторка на „Público” и председателка на Платформата за свобода на информацията (PLI).
В първия панел на дискусията, който ще е модериран от Естер Реболо, зам.-главна редакторка на „Público”, ще бъде прегледано и анализирано всичко, случило се с журналиста Пабло Гонзалес през последната година, откакто е затворен в Полша, без доказателствата срещу него да са били оповестени на общественото мнение и без е проведен справедлив процес.
Под надслова „Случаят с Пабло Гонсалес: една година затвор в тъмнина“, в дискусията ще участват още Начо Кале, ръководител на разследващия отдел на Público; Оиана Гоириена, съпруга на Пабло Гонсалес и председателка на Асоциацията #FreePabloGonzalez; Хуан Тейшейра, фотожурналист, колега на Пабло Гонсалес и говорител на #FreePabloGonzalez; Рут Фереро, преподавателка по политически науки в университета „Комплутенсе” в Мадрид и експерт в постсъветското пространство; Асиер Блас, преподавател в катедрата по политически науки, колега на Пабло Гонсалес в предаването „Geopolitikaz” и ръководител на докторската дисертация, която Пабло подготвя в UPV/EHU.
Вторият панел ще бъде модериран от журналистката Нерея Азурменди, като ще премине под надслова „От Унгария до Полша: как да се справим с орязването на свободата на информацията в Европа“. Ще включва изказвания на Вирхиния Перес Алонсо, която освен главен редактор на „Public”, доскоро бе и председателка на Института за международна преса (IPI), а в момента оглавява Платформата за свобода на информацията (PLI); Иняки Сото, главен редактор на баския вестник „Gara”; Едит Родригес, вицепрезидент на „Репортери без граници”; и Рамон Сайо, преподавател по аудиовизуална комуникация в Университета на Страната на баските.