Неумело боравене с пистолет, почти опрян в лицето на аржентинската вицепрезидентка Кристина Фернандес, осуети опит за убийството ѝ и я остави невредима, но хвърли цяла Аржентина в шок.
Неуспялото покушение бе извършено от 35-годишния бразило-аржентинец Фернандо Андрес Сабаг Монтиел вечерта на 1 септември пред дома на вицепрезидентката. Там редовно се събират множество нейни симпатизанти, които всяка вечер я чакат да се върне от работа, за да ѝ изразяват подкрепата си. Тези акции се провеждат от десетина дни, след като на 22 август прокурор поиска 12 г. затвор за Кристина Фернандес по обвинение в предполагаема корупция от периода, когато е била президентка на страната (два мандата, от 2007 до 2015 г.). Самата Фернандес и подръжниците ѝ са категорични, че обвиненията са неоснователни и са с политическа мотивация. Но настървеният език на омразата на критиците ѝ от опозицията и медиите нажежи в последните дни особено силно обществената атмосфера. Затова още в първите коментари след неуспелия атентат срещу вицепрезидентката като ключов елемент от случилото се бе изтъкната именно тази обстановка на нетърпимост и конфронтация.
На 1 септември вечерта нападателят Фернандо Андрес Сабаг Монтиел, въоръжен със зареден с пет патрона пистолет, се е смесил с тълпата, наобиколила автомобила, от който слиза Кристина Фернандес. Блъсканицата му помага да стигне досами вицепрезидентката. На заснетите от различни точки любителски кадри, разпространени по-късно, ясно се вижда протегнатата му ръка с пистолета, който почти опира в лицето на Фернандес. Атентаторът натиска спусъка, но изстрелът е халосен, куршум не излита, защото преди това Сабаг Монтиел не е издърпал достатъчно назад предпазителя и патрон в цевта не е успял да влезе.
Самата Фернандес и хората около нея реагират на оръжието, което пада на земята. Намесва се и охраната, след което нападателят е арестуван. По-късно е установено, че той вече е известен на полицията от предишни задържания заради незаконно притежание на оръжие и малтретиране на животни.
Официалното следствие още не е излязло с информация за причините на покушението, но вече се тиражират различни хипотези. Според едни от тях Сабаг Монтиел, който е с баща бразилец и майка аржентинка, имал крайнодесни убеждения и това го тласнало към опит за разправа с лявата перонистка Кристина Фернандес, като бил нахъсан и от речта на омразата срещу нея от последните дни. Според други версии има вероятност той да е бил наемник на някоя бразилските наркомафии.
Покушението хвърли цяла Аржентина в шок. Президентът Алберто Фернандес каза в свое специално обръщение, че това е най-сериозното посегателство срещу демокрацията в страната от падането на военната диктатура през 1983 г. насам. Той обяви петъчния ден 2 септември за неработен, за да могат хората да излязат по улици и площади на масови прояви, с които да подкрепят демокрацията. Партиите от проперонисткия „Общ фронт”, чиито представители са Алберто Фернандес и Кристина Фернандес, събраха внушителен митинг в центъра на Буенос Айрес.
Същевременно обаче беше отменен конгрес на перонистката партия, който трябваше да се състои в събота край аржентинската столица и на който се очакваше да говори Кристина Фернандес. След покушението самата Фернандес не мигна цяла нощ, приемайки до зори в дома си свои съпартийци.
Повечето водещи дейци дори на дясната опозиция, включително бившият президент Маусирио Макри, излязоха с изрични изявления, че осъждат нападението над вицепрезидентката и въобще насилието. Обща декларация в същия дух оповестиха съвместно депутати и сенатори от управляващата коалиция и от опозицията. Но не липсваха и коментари за лицемерието на десницата, която – включително и лично Макри – не спря през последните дни да сатанизира Кристина Фернандес и да атакува политическата ѝ тенденция.
Имаше и изключения от демонстрирания след покушението порив да се покаже всеобщо отхвърляне на конфронтацията и насилието. Сред тях се открои позицията на водещата опозиционерка, бивша вътрешна министърка от правителството на Макри и лидерка на дясната партия „Републиканско предложение” Патрисия Булрич. Тя остро нападна настоящото управление на президента Алберто Фернандес, обвинявайки го, че не е в състояние да гарантира сигурността нито на официалните лица, нито на гражданите в страната.
Иначе нападението над Кристина Фернандес предизвика широко осъждане и в международен мащаб. Порицаха го мнозинството президенти и външни министри в Латинска Америка, включително цяла плеяда бивши държавни глави от „лявата вълна”, посланикът на САЩ в Аржентина, премиерът на Испания, папа Франциск и т. н.